Situácia v Turecku po piatkovom nočnom pokuse o vojenský prevrat je napätá predovšetkým v Istanbule a Ankare, týka sa aj Slovenska. Ide najmä o našich turistov, ktorí momentálne sú v tureckých letoviskách alebo sa tam chystajú vycestovať.
Svetoví lídri o situácii v Turecku
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu nad ránom vyhlásil, že opäť prevzal moc nad krajinou. Premiér Binali Yildirim uviedol, že pokus o vojenský prevrat v Turecku si vyžiadal 161 mŕtvych a 1.440 zranených., zadržaných bolo 2.839 vojakov na strane vzbúrencov. Situácia v krajine je pod kontrolou vládnych síl a jej verných zložiek armády a polície.
Situáciu v Turecku pozorne sledujú aj svetoví lídri na ázijsko – európskom summite ASEM v Mongolsku. Slovenský premiér Robert Fico po zasadnutí povedal:
„Prezident Erdogan si zaslúži podporu EÚ. Slovensko zároveň monitoruje našich občanov v Turecku. K tejto udalosti sme prijali dnes ráno stanovisko. Podľa informácií, ktoré máme, by malo byť večer otvorené už aj letisko a začína mať vláda aj prezident situáciu pod kontrolou.“
Minister zahraničných vecí SR a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák je v intenzívnom kontakte s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci Federicou Mogheriniovou a ďalšími európskymi kolegami. V spojení je aj s partnermi v tureckej vláde s cieľom vyjasniť si situáciu a dohodnúť kroky, ktoré by EÚ mala podniknúť s cieľom zachovať a podporiť demokraciu i stabilitu v Turecku.
Slovenskí turisti
Na Slovensku zasadá Rada Národného bezpečnostného analytického centra. Na tlačovej besede minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásil:
„Pokus o prevrat v Turecku sa týka aj nás. Pre Slovensko má dva rozmery. Na jednej strane je to bezpečnostná situácia Európskej únie a tá druhá sa dotýka slovenských turistov na území Turecka. Stabilné Turecko je pre nás mimoriadne dôležité Zatiaľ neexistuje dôvod na evakuáciu našich turistov.“
Podľa informácií cestovných kancelárií a zastupiteľského úradu SR v Turecku je situácia v tureckých letoviskách pokojná. Nepokoje sa sústredili do veľkých miest. Počas pokusu o vojenský prevrat bolo zablokované letecké spojenie s Istanbulom a Ankarou, kde sa bojovalo.
„Núdzová sms odišla zo Slovenska a dostalo ju asi 4.000 ľudí nachádzajúcich sa v Turecku. Na webe nášho ministerstva je zaregistrovaných asi 1.500 ľudí, ktorí sú v tejto krajine,“
uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Lajčák zdôraznil, že dovolenkové destinácie sú bezpečné, no neodporúča cestovať do Istanbulu a Ankary. Rovnako varoval aj pred cestovaním po krajine. Slováci sa môžu kedykoľvek obrátiť na Generálny konzulát Slovenska v Istanbule na telefónne číslo +90 5322630598.
Slovákov a Češku z Nice dopravil do Bratislavy vládny špeciál
Lietadlom, ktorý vypravila slovenská vláda, sa z Nice v sobotu popoludní vracalo späť do vlasti 36 Slovákov a jedna Češka, ktorí prejavili záujem o transport po štvrtkovom teroristickom útoku v tomto francúzskom letovisku.
Informoval o tom minister vnútra Robert Kaliňák. Slovenská ambasáda vo Francúzsku vyslala do Nice konzulárnych pracovníkov, ktorí pomáhali s organizáciou odletu. Možnosť transportu týmto lietadlom ponúkla po dohode so Slovákmi aj česká diplomacia ľuďom, ktorí sa zapísali do takzvaného registra cestovateľov DROZD.
Autor: (tom), Foto: ilustračné