Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom www.rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za uplynulý rok. Projekt Sprievodca pôrodnicami má tak za sebou už šiesty ročník.
Snahou Sprievodcu pôrodnicami je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach. Cieľom projektu je pozitívne motivovať a oceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby vylepšovať a prispôsobovať ich potrebám žien a ich detí.
Hodnotenie pôrodníc sa skladá z dvoch častí. HPI komunikuje s pôrodnicami a hodnotí kvalitu poskytovanej zdravotníckej starostlivosti na základe medicínskych indikátorov (Expertské hodnotenie). Portál www.rodinka.sk sa v aplikácii sprievodca-porodnicami.sk pýta mamičiek, ako hodnotia svoj pôrod a starostlivosť o ich bábätko (Hodnotenie mamičiek). Obe hodnotenia sa následne spájajú v celkovom hodnotení
Expertské hodnotenie
V roku 2016 bolo na Slovensku k dispozícii 53 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 57.717 detí. Je to priemerne 1.089 pôrodov na jednu pôrodnicu. Počet pôrodov sa pohyboval od 316 v pôrodnici v Snine až po 3.025 pôrodov v pôrodnici v Bratislave na Antolskej. Zo všetkých slovenských pôrodníc sa do projektu tento rok nezapojila len jedna, pôrodnica v Revúcej.
Expertské hodnotenie sa rozdelilo do štyroch kategórií, podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Zohľadnila sa tým odlišnú náročnosť zdravotnej starostlivosti poskytovanej v rôznych zdravotníckych zariadeniach.
Na Slovensku máme nemocnice so štyrmi stupňami neonatologickej starostlivosti (I, II, III, III+) podľa vybavenosti, a teda schopnosti tohto zariadenia poskytnúť potrebnú pomoc novorodencom. Najvyššiu úroveň starostlivosti poskytujú perinatologické centrá (úroveň starostlivosti III+), ktorých poslaním je koncentrovať v príslušných regiónoch závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií s cieľom zvýšiť kvalitu starostlivosti o tehotnú ženu, rodičku, šestonedieľku a jej novorodenca.
Na Slovensku je 6 perinatologických centier: UN Bratislava – Antolská, FNsP Nové Zámky, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Prešov a UNLP Košice – Trieda SNP. Odborné parametre expertného hodnotenia Sprievodcu pôrodnicami boli vypracované v spolupráci so
Najlepšie pôrodnice
Podľa úrovne neonatologickej starostlivosti oddelenia pri pôrodnici (t.j. 4 prvé miesta v 4 rôznych typoch nemocníc):
- I Sanatórium Koch, Bratislava 75,60
- II LNsP Liptovský Mikuláš 72,22
- III FN Trenčín 92,33
- III+ UN Martin 88,85
Hoci cisársky rez môže byť v indikovaných prípadoch životy zachraňujúci výkon, jeho nadužívanie je spojené so zvýšeným výskytom komplikácií pre matku ako aj dieťa. Úspechom analýz perinatologickej starostlivosti a sledovania parametrov hodnotenia je mierny pokles percenta cisárskych rezov na Slovensku v roku 2016. Percento cisárskych rezov sa dostalo pod hladinu 30 percent.
„Zastavil sa tým negatívny trend, keď podiel cisárskych rezov stúpal. Najvyššiu hodnotu – 30,8 % – sme zaznamenali v roku 2013,“
hovorí doktorka Silvia Hnilicová, senior analytička HPI, ktorá zastrešuje odbornú stránku Sprievodcu pôrodnicami.
Najnižší počet cisárskych rezov bol v roku 2016 pôrodnici v Trenčíne (14,1 %), Partizánskom (15,4%) a Kežmarku (15,5 %). Naopak v Nových Zámkoch tvorili cisárske rezy vlani dokonca 51,4 % pôrodov a v Topoľčanoch až 51,9 %. . Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za ideálny podiel cisárskych rezov v rozpätí 10 – 15 %.
„Nepriaznivé je, že máme 4 pôrodnice, ktoré vykazujú podiel cisárskych rezov nad 45 %. Tieto hodnoty sú veľmi vysoké, keďže tieto pôrodnice majú viac cisárskych rezov ako prirodzených vaginálnych pôrodov,“
dodáva doktorka Hnilicová.
Hodnotenie mamičiek
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice za posledný rok 3. 404 mamičiek. Od začiatku projektu v roku 2011 nazbierala táto webová aplikácia viac ako 22.000 hlasovaní. Stránka projektu zaznamenala za posledný rok 150.000 návštevníkov a takmer 500.000 zobrazení.
Najväčší počet bodov získali pôrodnice od mamičiek za:
- odbornosť zdravotníckeho personálu (spokojnosť 78,8 %)
- vybavenie pôrodných sál (77,2%)
- starostlivosť o bábätko, resp. prácu novorodeneckého oddelenia (76,4 %)
Najmenej bodov získali pôrodnice:
- v podpore skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom (55,6 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 40,3 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode)
- v kvalite predpôrodnej prípravy (64 %)
- v podpore dojčenia (67,3 %)
„Vidíme, že spokojnosť hodnotiacich matiek sa v roku 2016 znížila, čo zrejme odráža zvyšovanie náročnosti rodičiek na poskytované služby,“
informuje Eva Pavlíková, spoluzakladateľka a šéfka portálu www.rodinka.sk.
Výsledok hodnotenia mamičiek:
- Sanatórium Koch, Bratislava – 80%
- Univerzitná nemocnica Martin – 79%
- Forlife, n.o. Komárno – 78%
Najlepšie nemocnice v krajoch – v hodnotení mamičiek:
BA Sanatórium KOCH – 80 %
BB FNsP Brezno – 74 %
KE Nemocnica Krompachy – 77 %
NR Forlife n.o., Komárno – 78 %
PO NsP Sv. Jakuba Bardejov – 76 %
TN Fakultná nemocnica Trenčín – 78 %
TT Fakultná nemocnica Trnava – 76 %
ZA Univerzitná nemocnica Martin – 79 %
Celkové hodnotenie
Výsledok celkového hodnotenia sa dosiahol spojením expertského hodnotenia s hodnotením mamičiek. Najviac bodov získala pôrodnica v Trenčíne, nasledovaná Martinom. Na treťom mieste sa zhodne umiestnili dve bratislavské pôrodnice – Antolská a Ružinov.
- Fakultná nemocnica Trenčín – 170,2
- Univerzitná nemocnica Martin – 168,0
- Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a Univerzitná nemocnica Bratislava – Antolská – 159,0
Najlepšie pôrodnice v jednotlivých krajoch – v celkovom hodnotení:
- BA Univerzitná nemocnica Ružinov – 159,0
- BB FNsP F.D. Roosvelta Banská Bystrica – 146,2
- KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Trieda SNP Košice – 148,8
- NR FnSP Nové Zámky – 139,2
- PO FnSP J. A. Reimana Prešov – 149,5
- TN Fakultná nemocnica Trenčín – 170,2
- TT Fakultná nemocnica Trnava – 147,8
- ZA Univerzitná nemocnica Martin – 168,0
Zdroj: Health Policy Institute a www.rodinka.sk, Foto: ilustračné