Hlinikáreň v Žiari definitívne končí, vedenie Slovalco z toho viní Matoviča a Budaja

SPRÁVY
18 /

Spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá patrí medzi najekologickejšie hlinikárne na svete, definitívne odstavuje aj posledných 10 pecí na výrobu primárneho hliníka. Nečinnosťou vlády dochádza k tomu, pred čím varovalo predstavenstvo firmy v auguste 2022.

Toto rozhodnutie odsúhlasili v pondelok akcionári spoločnosti Slovalco. Po takmer 70 rokoch sa tým definitívne končí história výroby hliníka v Žiari nad Hronom. Odstavením výroby bude Európa a Slovensko nútené si zaobstarať hliník z krajín ako Rusko alebo Čína, kde má výroba hliníka zásadne negatívnejšie dosahy na životné prostredie.

„Odstavenie ekologickej výroby je výsledkom nečinnosti vlády – ministerstva životného prostredia Jána Budaja a bývalého ministra financií Igora Matoviča. Tí počas posledných rokov blokovali prijatie novely zákona 414/2012, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín EÚ. Ide pritom o finančné prostriedky, ktoré Slovensko dostáva od EÚ a môže ich vynaložiť len na jasne zadefinované účely vrátane kompenzácií,“

zdôvodnila svoje rozhodnutie spoločnosť Slovalco.

„Situácia sa dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2 500 pracovných miest. To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“

povedal vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík.

Zľava Milan Veselý a Richard Sulík

Zľava Milan Veselý a Richard Sulík

„Vyspelé krajiny, ktoré chcú na svojom území takéto strategické podniky udržať, im ponúkajú kompenzácie z výnosu v priemere vo výške 18 %. Realita u nás je taká, že hoci je v zákone 7,5 %, ministerstvo životného prostredia môže v odôvodnených prípadoch túto výšku meniť. Podľa podnikov sa im v podobe kompenzácií vrátili v uplynulých rokoch len asi 2 % z výnosu. Slovalco je spoločnosť s ekologickou prevádzkou, ktorá zamestnáva až 4 % všetkých zamestnaných v žiarskom okrese. Nesmieme dopusti, aby sa tu zastavila výroba,“

apeloval spolu s krajskými poslancami na vládu bývalý predseda BBSK Ján Lunter.

Ján Lunter s poslancami BBSK

Ján Lunter s poslancami BBSK

Vláda však žiarskej hlinikárni nepomohla. Premiér Eduard Heger sa v spore o príčinách zastavenia výroby a prepúšťania v Slovalcu priklonil k názorom ministrov Igora MatovičaJána Budaja:

„Samotné Slovalco vie, že je preň nerentabilné dnes investovať elektrickúenergiu do výroby hliníka, ktorý predáva za polovičnú cenu len nákladov elektriny.“ 

Eduard Heger

Eduard Heger

 Generálny riaditeľ Milan Veselý k tomu uviedol:

„Slovalco mohlo uzatvoriť dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie v čase, keď sa spojenie energetická kríza nikde nespomínalo a mohlo by tak svoje produkty s nízkou uhlíkovou stopou dodávať zákazníkom aj naďalej.“

Firma pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, v ktorých však výrobu postupne utlmovala a vlani v auguste sa rozhodla ponechať v chode iba posledných desať pecí, ktoré by uľahčili reštart v prípade schválenia spomínanej novely. Keďže sa tak nestalo, rozhodla sa definitívne odstaviť zostávajúce pece.

Milan Veselý

Milan Veselý

Podľa Veselého fabrika bude udržiavať technológiu v takom stave, aby ju bolo možné opätovne spustiť. To ju však bude stáť niekoľko miliónov eur ročne a náklady na reštart 226 pecí sa odhadujú na takmer 100 miliónov eur.

Predvídateľné, stabilné a dostatočné riešenie kompenzácie nepriamych nákladov CO2 je tak nevyhnutnou podmienkou akejkoľvek diskusie o reštarte.

Ján Budaj

Ján Budaj

Aby sme mohli pristúpiť k reštartu výroby, je potrebné, aby parlament urýchlene schválil novelu zákona 414/2012 o obchodovaní s emisnými kvótami v znení, v akom ju do parlamentu predložil poslanec Jaroslav Karahuta. Na základe takto schváleného zákona je potom ešte potrebné upraviť už existujúcu schému podpory tak, aby si štát chránil existujúce špičkové ekologické technológie,“

skonštatoval Veselý.

Na odstavenie výroby primárneho hliníka doplatí aj 400 zamestnancov s ktorými sa firma postupne rozlúči. Ako dodal Veselý, pracovníkom ponúkajú nadštandardné odstupné. Pre tých najdlhšie zamestnaných vo výške 17 mesačných platov…

Igor Matovič

Igor Matovič

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné