Po rozhodnutí o zrušení dvoch banskobystrických základných škôl Hronská (malotriedka) a Bakossova (250 žiakov) sa rozprúdila verejná diskusia o význame a spôsobe racionalizácie školstva. Na ZŠ Bakossova sa spustila petícia za záchranu školy.
Podľa primátora sa zrušením ZŠ Bakossova a ZŠ Hronská ušetrí ročne v rozpočte mesta 300.000 eur. Spolu s ušetrenými prostriedkami po zrušených základných školách na Tatranskej a Okružnej ulici racionalizácia školskej siete prinesie pre bystrické školstvo viac ako milión eur ročne.
Vo štvrtok sa primátor Peter Gogola, za účasti ostatných riaditeľov mestských základných škôl k tejto téme vyjadril pred novinármi.
„Môj návrh na rušenie škôl vychádzal z demografického vývoja a ekonomických dôvodov. Za desať rokov sa počet žiakov v našich školách znížil z vyše deväťtisíc na polovicu. Ľudsky rozumiem dotknutým žiakom, rodičom a pedagógom, ale za svojím rozhodnutím, ktoré bolo jedno z najťažších vo funkcii primátora, si stojím a považujem ho za správne.“
Podľa neho mesto stálo pred rozhodnutím, či dokončiť racionalizáciu škôl spred roka, podľa ktorej sa mali zrušiť práve tieto dve školy. Rozhodnutie chcel spojiť s rozhodnutím o rekonštrukcii zostávajúcich siedmych škôl, ktoré ešte nemajú vymenené okná, aby si verejnosť uvedomovala aj finančný prínos tohto ťažkého rozhodnutia. Zároveň poďakoval poslancom mestského zastupiteľstva za ich odvahu robiť nepopulárne a potrebné kroky len niekoľko mesiacov pred komunálnymi voľbami.
Nutnosť racionalizácie školskej siete potvrdil aj riaditeľ ZŠ J.G. Tajovského na Gaštanovej ulici v Podlaviciach Milan Pápay:
„Je to logické vyústenie celého procesu , ktorý sa naštartoval pred 3-4 rokmi. Banská Bystrica je jedno z mála miest, kde k racionalizácii škôl prišlo v poslednej fáze. Niektoré školy boli naplnené iba na 50 percent. Toto riešenie považujem za racionálny krok uvedomujúc si, že to má dopad na deti, rodičov a kolegov zamestnancov rušených škôl, ale na druhej strane je tu ďalších 7 škôl, ktoré sa nutne musia rekonštruovať, aby sa v nich mohlo štandardne vzdelávať.“
Ďalšia riaditeľka ZŠ Trieda SNP Jarmila Buková ho doplnila:
„Vzhľadom k dlhodobej perspektíve rozvoja školstva v Banskej Bystrici hrozilo ZŠ Bakossova zrušenie už pred dvomi rokmi. Bola to nutnosť. Ja môžem prijať žiakov do nových kompletných 8 tried na prvom aj na druhom stupni spolu s učiteľmi, nielen jednotlivo. Nemožno však ten proces predlžovať. “
Práve o ZŠ Trieda SNP sa hovorí ako o najvýhodnejšej variante, kde by mohlo zo zrušenej Bakossky prejsť najviac detí. Nemuselo by dôjsť ani k narušeniu kolektívov, keďže na túto školu by prešli kompletné triedy aj s vyučujúcimi. Takýto postup však narušuje otáľanie niektorých rodičov, ktorí trvajú na zachovaní školy na pôvodnom mieste. Z celkového počtu 276 žiakov zrušených škôl sa do nových zapísalo už 120 detí.
Ďalšou školou v tejto spádovej oblasti je ZŠ Golianova. Jej riaditeľ Peter Zlevský poznamenal:
„Bola to otázka času, malo sa to riešiť pred dvomi rokmi, keď sa po audite v rámci racionalizácie rušili niektoré školy. Nebudem to teraz komentovať, my sme pripravení prijať ďaľších 110 žiakov jednotlivo, čo nám umožňuje legislatíva.“
Rodičia žiakov v ZŠ Bakossova s riaditeľkou Margitou Karakovou dôvodia, že mali naplnené všetkých 14 tried, plus ďalšie napĺňa súkromná Škola u Filipa v prenájme. Tvrdia, že mnohým rodičom sa zhorší dochádzková vzdialenosť do iných škôl v meste a budú mať problém s umiestnením súrodencov, ktorí ZŠ Bakossova navštevovali.
Vedúci Školského úradu Tibor Maťaš považuje za rozhodujúce ekonomické ukazovatele:
„Kým náklad na žiaka v ZŠ Bakossova predstavoval 2.400 eur, v iných školách to bolo v priemere okolo 1.800 eur. V zrušenej škole síce mali obsadené všetkých 14 tried, ale len po 18 žiakov, pričom normatív je do 25. Z ostatných škôl nešla žiadna pod 20 žiakov. Čo sa týka dostupnosti, iba 20 % detí chodilo do ZŠ Bakossova z najbližšieho okolia. Mesto je však pripravené vyjsť aj v ústrety rodičom detí, ktoré by mali mať problém s dopravou, a to prostredníctvom školského autobusu. To je logika a racionalita, hovoríme to otvorene a nechceme vytvárať u rodičov falošné predstavy, že to tak nie je.“
Školský úrad zverejňuje na internetovej stránke mesta Banská Bystrica možnosti umiestnenia žiakov z dvoch zrušených základných škôl. Mesto dokáže umiestniť všetkých 276 žiakov. V ostatných školách je totiž 787 voľných miest plus možnosť vytvorenia 20 nových tried pre ďalších 450 žiakov. Je v kompetencii ich rodičov, či svoje deti prihlásia jednotlivo alebo ako celé triedy a do ktorej školy. V priestoroch po zrušenej škole má mesto záujem zriadiť centrum voľného času a materskú škôlku. V druhom pavilóne naďalej zostane Súkromná základná škola u Filipa.
Informácie o možnosti umiestnenia žiakov na jednotlivé školy poskytujú riaditeľstvá škôl ako aj Školský úrad mesta Banská Bystrica na telefónnych číslach: 4330500, 5330510, prípadne na e-mailovej adrese: martisovicova@banskabystrica.sk.
Autor: (mt)