Priamo pod oknami Úradu BBSK na bystrickom Námestí SNP zorganizovala občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko koncert s vystúpením osobností proti rôznym prejavom extrémizmu, nacizmu a fašizmu v našej krajine. Na pódiu vystúpili umelci a osobnosti
Moderátormi podujatia boli novinár Andrej Bán a občiansky aktivista Michal Karako. Obaja majú svoje korene na strednom Slovensku a hrdo sa k nim hlásia. Cyklus týchto protiexttrémistických podujatí odštartovali pred rokom v Brezne a po Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne, Revúcej, Žiari nad Hronom, Ružomberku a Kežmarku, až zakotvili v našom meste pod Urpínom.
Pondelkový program bol rozdelený na dopoludňajšie premietanie dokumentu a diskusiu so študentmi bystrických škôl a podvečerné podujatie pre verejnosť na Námestí SNP. To odštartovali moderátori vystúpením speváčky Katky Koščovej a českej skupiny Neřež, ktorí sa v hudobných predeloch striedali na pódiu s Mariánom a Martinom Geišbergovcami.
Na úvod privítal návštevníkov podujatia primátor mesta Ján Nosko:
„Vítam iniciatívu Zabudnuté Slovensko v našom krásnom meste a na tomto krásnom námestí. Často sa stretávam s otázkou, prečo sa práve toto mesto i námestie stávajú akýmsi historickým paradoxom. Zabudli sme komunikovať, ale rasizmus, xenofóbia či prejavy nenávisti sem nepatria.“
Hosťami a diskutujúcimi na pódiu boli postupne etnologička SAV Monika Vrzgulová. profesor politológie UK Jozef Bátora, bloger Ján Benčík a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
Za športovcov vystúpili na pódium hokejový majster sveta, držiteľ Stanley Cupu a najnovšie i majster Slovenska Michal Handzuš, ale aj majster sveta a olympijský víťaz v chodeckom maratóne Matej Tóth. Obaja odsúdili extrémizmus v športe i spoločenskom živote.
„Extrémizmus je pre mňa znakom, že boli prekročené určité hranice normálnosti. Chceme apelovať hlavne na mládež, ktorá je ľahko ovplyvniteľná. Sám na sebe viem, že práve športom sa mi darilo prekonávať nástrahy doby,“
povedal Matej Tóth.
„O extrémizme treba otvorene diskutovať, lebo sme pod vplyvom rôznych pravdivých, ale najmä nepravdivých informácií na sociálnych sieťach, rozprávať svoje názory a príbehy, nie presviedčať niekoho nasilu . Veľa ľudí je frustrovaných, hľadajú jednoduché riešenia, ale práve za nimi sa často skrýva extrémizmus,“
dodal Michal Handzuš.
Ďalšími hosťami boli Silvia Belejová z Divadla Štúdio tanca, Peter Medveď z Nadácie Ekopolis a Maroš Balog z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Následne patrilo bystrické pódium osobnostiam, ktoré prežili židovský holokaust – Eve Mosnákovej, Pavlovi Traubnerovi a Fedorovi Gálovi. Ich spomienky sú smutné, o to citlivejšie vnímajú ožívanie zlých duchov tej doby v súčasnosti.
Fedor Gál to zhrnul nasledovne:
„Nepoužívajme slová nezodpovedne. Napríklad slovo extrémizmus neimplikuje zlo. Ja som bol kus života extrémistom a možno som ním stále. Rozlišujme, čo je kráčať životom niekde na okraji alebo proti prúdu, čo je údel človeka patriaceho k menšine, čo je poslanie umelca, rebela, inovátora. Ja milujem extrémistov, ale nenávidím nacistov a fašistov.“
Historik ÚPN Patrik Dubovský vysvetlil dejiny banskobystrického Námestia SNP aj poslanie iniciatívy Zabudnuté Slovensko. Herečka Emília Vašáryová pozdravila Bystričanov a vyzvala všetkých k tolerancii, hudobníci Michal Kaščák a Matúš Vallo sa venovali obráteným symbolom nacizmu a fašizmu, ale aj prejavom extrémizmu v našej spoločnosti, proti ktorým sa otvorene stavajú.
Na záver privítali moderátori v hľadisku a potom aj na pódiu prezidenta SR Andreja Kisku, ktorého manželka pochádza z Banskej Bystrice. Prezident rozprával o svojich vlastných skúsenostiach zo stretnutí s ľuďmi na celom Slovensku.
„Na zložité otázky nie sú jednoduché odpovede. Žiaľ často počúvam, že holé hlavy používajú na vysvetlenie problémov holé vety,“
konštatoval Kiska a vyhlásil, že nacistu alebo fašistu vo svojom úrade nikdy neprijme.
Zároveň sa prezident obrátil na politikov, aby prestali brať politiku ako nástroj na výkon svojej moci, ale ako službu ľuďom. Cirkevných predstaviteľom adresoval nasledovné slová:
„Je to výzva aj pre cirkvi, aby zastavili tých, ktorí za Boha a národ či za kresťanské hodnoty skrývajú svoju nenávisť voči ľudom inej rasy či inej farby pleti.“
Asi tisícka Bystričanov i ľudí zo širokého okolia odmeňovala vystúpenia osobností i umelcov potleskom. V dave sme okrem viacerých kandidátov na župana objavili aj dvoch priaznivcov Mariana Kotlebu. Kým zamestnanec Úradu BBSK Richard Tokušev si potichu natáčal na kameru priebeh podujatia, Rudolf Steigauf v minulom roku odsúdený za rasistické prejavy na Facebooku vytiahol papierový transparent s textom namiereným proti prezidentovi Kiskovi.
Bolo celkom vtipné, ako sa dvaja mladíci s bielym transparentom, na ktorom bol v červenom kruhu prečiarknutý znak Kotlebovej ĽSNS, postavili pred neho a on sa neustále premiestňoval, aby ho bolo vidieť. Keď vyšiel na morový stĺp, mladíci si upevnili svoj transparent na walkingové tyče, aby tak dočiahli na svojho soka. To im už prišiel na pomoc známy antikomunistický výtvarník Peter Kalmus s vlajkou Európskej únie…
Banská Bystrica sa v pondelok vonkoncom neprejavila ako nejaký „zabudnutý kút Slovenska“, ale ako mesto demokraticky zmýšľajúcich ľudí, ktorým sú prejavy extrémizmu cudzie. A to napriek tomu, že za zavretými oknami Úradu BBSK sedia ľudia, pre ktorých je naopak extrémizmus pracovnou metódou, hoci ho skrývajú za rôzne národné či kresťanské heslá. Námestie SNP patrilo otvoreným ľuďom dobrej vôle, ktorí spolu s hosťami na pódiu vytvorili priateľskú atmosféru s pozitívnym nábojom…
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová