FOTO: V Sásovej rastie vzácny strom, známy ako velikán prírody

ZAUJÍMAVOSŤ
2 /

Znie to priam neuveriteľne, ale na najväčšom bystrickom sídlisku v Sásovej medzi bytovými domami rastie mamutí strom, ktorý by bol ozdobou ktoréhokoľvek parku či záhrady na svete.

Sásovské sídlisko skrýva „mamuta“

Nachádza sa pred bytovými domami Tatranská 15 -17 čiastočne zakrytý ďalšími stromami. Ide ešte o pomerne mladý sekvojovec mamutí s vekom cez 30 rokov. Pomaly presahuje výšku siedmich podlaží bytovky (cca 25 metrov) a jeho kmeň ledva obsiahnu dvaja chlapi, pretože jeho obvod je niečo okolo 3,5 metra (pričom sekvoje dosahujú až 90 metrov do výšky s obvodom kmeňa do 12 metrov).

Nevedno, kto tento nezvyčajný strom po výstavbe bytoviek na hornom sásovskom sídlisku  nasadil spolu s ostanými zväčša ihličnanmi, ale v našich končinách sa jedná o vzácny strom zaradený medzi okrasné dreviny. Z cesty si ho ani nevšimnete, pretože jeho kmeň sčasti  zakrývajú okolité stromy.

V každom prípade je to v našom meste  rarita. Strom má na konári upevnenú aj tabuľku s označením „sekvojovec mamutí“. Na jeho vrcholci sme si všimli aj mladé šišky. Ak pôjdete náhodou okolo Tatranskej 15 – 17, určite si ho pozrite, je to najvyšší a najväčší strom v okolí. Pri jeho obdivovaní si určite všimnite i jeho vernú strážkyňu, ktorou je prítulná trojfarebná mačka. 

Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron Giganteum)

Je ihličnatý strom z triedy ihličnanov (Pinopsida) a radu cyprusotvarých (Cupressales). Korunu má široko kužeľovitú, kôru škoricovo hnedej farby, mäkkú, zvislo ryhovanú (až 60 cm hrubú), ihlice má sivozelené až modrastozelené. Drevo má ľahké, červenej farby, mimoriadne tvrdé a nehorľavé.

Rod sekvoja bol pomenovaný na počesť náčelníka indiánskeho kmeňa irokézov Sequoia, ktorý vytvoril písmo pre svoj ľud. V preklade z jazyka indiánov znamená sekvoja „veľký strom„.

Sekvojovec rodí šišky veľmi neskoro. Vzhľadom na veľkosť stromu sú pomerne malé (2 až 7 cm), semeno váži len 4,7 mg. Klíčivosť semien je malá, vyklíči len asi jedno z miliardy, ostatným semenám bráni vo vyklíčení hrubý koberec z opadaného ihličia.

Sekvojovec rastie na dne dolín, roklín a v zmiešaných porastoch s borovicou, cédrovcom, jedľou a inými druhmi. Dosahuje výšku okolo 100 m a vek až 4.000 rokov, preto patrí medzi najstaršie dreviny na Zemi.

Pôvodne rástol v západnej časti severoamerického kontinentu v Kalifornii, na západných svahoch Sierry Nevady, od 1400 do 2600 metrov nad morom. Najvyššie exempláre rastú v Mamuťom háji v Kalifornii, v Maripolskom a Obrovskom pralese (Giant Forest) v južnom Oregone a na iných miestach na západe USA. V Obrovskom pralese dodnes rastie asi 20.000 stromov. Do Európy bol dovezený v rokoch 1853 – 1855 a bol hojne vysádzaný v zámockých parkoch ako okrasná drevina. Na Slovensku je známych niekoľko jedincov, z ktorých sú viaceré i chránené.  

Obdivovať  ich môžeme v botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v botanickej záhrade Strednej školy lesníckej v Banskej Štiavnici či v arboréte Mlyňany. Jedným exemplárom sa pýši aj mestský park v Nitre a obci Slanec v Košickom kraji, Cífer a Dolná Krupá v Trnavskom kraji a Uzovský Šalgov v Prešovskom kraji. Sme radi, že jedena krásna sekvoja rastie aj priamo v našom meste. 

 

Autor: (tom) a wikipedia, Foto: Mirka Chabadová