Ak máte radi prírodu a spev jarného vtáctva, môžete v sobotu absolvovať Expedíciu na Urpín. Akcia sa koná na serpentínach v rámci Dňa vtáctva.
Sobotňajšia Expedícia na Urpín po serpentínach
Stredoslovenské múzeum a Združenie SOS Birdlife International pripravilo oslavu Svetového dňa vtáctva v podobe vtáčej expedície na vrch v širšom centre mesta Banská Bystrica – na Urpín, ktorá sa uskutoční už túto sobotu 2. apríla 2016.
Veľké vtáčie dobrodružstvo v prírode začína už o 9-tej hodine ráno na Malej železničnej stanici v Banskej Bystrici. Povinnou výbavou každého člena expedície je okrem dobrej nálady aj občerstvenie. Do batožiny odporúčame pribaliť si aj ďalekohľad, atlas vtákov a zápisník, špekáčiky a 1,50 € na osobu ako vstupné
Lístok na expedíciu si môžu uchádzači zakúpiť v „základnom tábore“ na Malej železničnej stanici. Expedíciu na Urpín budete absolvovať s ornitológom Imrichom Kováčom zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS Birdlife International. Môžete s ním pozorovať vtáctvo, ktoré nalákate na spev. Na záver expedície sa o svoje zážitky podelíte pri ohni a opekačke.
Ešte v minulom storočí Urpín dýchal životom
Profesor Svetozár Dluholucký vlani pri odstraňovaní havárie na serpentínach po veternej smršti povedal:
„Ja vnímam Urpín a určite hromada Bystričanov ako jednu dominantu mesta, ktorá má rekreačno – športové a v minulosti mala aj pekné kultúrne zázemie pre Banskú Bystricu. Bola tam tančiareň, reštaurácia, vyhliadkové miesta s lavičkami, ten Urpín žil spolu ľuďmi. Preto by sme okrem potrebného odstránenia havárie a celkovej opravy chodníka mali rozmýšľať, čo s Urpínom ako celkom.“
V rámci revitalizácie serpentín na Urpíne sa zamerali zachované základy altánku, ktorý sa tam v minulosti nachádzal, vyčistili sa aj priepusty na vodu, ktorými pred rokmi dolu svahom tiekla voda. Popri trase náučného chodníka sú osadené tabule s informáciami o miestnej flóre a faune.
Komplexná rekonštrukcia serpentín
Serpentíny na Urpíne, ktoré spájajú mestskú časť a národnú kultúrnu pamiatku Kalvária, prešli minulý rok základnou rekonštrukciou, ktorú bude treba ešte dokončiť. Spevnil a upravil sa chodník, ktorý vedie od Malej železničnej stanice popri soche Partizána až ku Kostolu Povýšenia svätého kríža.
V prvej fáze sa vykonala kontrola skalných masívov a ich dočistenie, montáž záchytných panelov a odvodňovacích otvorov, obnovil sa oporný múru v dĺžke 26 m. V hornej časti sa musel zabezpečiť zvetraný skalný masív oceľovou sieťou.
V druhej fáze prác sa vyčistil chodník s priekopami pod priepustom, sanovali sa poškodené častí oporných múrov chodníka v celkovej dĺžke 77 m, inštalovali odrážky na zachytávanie vody na trase chodníka a jej smerovanie do priepustu, ako aj nové oporné múry z lomového kameňa.
Treba ešte dotiahnuť detaily
Po veternej smršti sa museli odstrániť spadnuté a poškodené stromy. Ešte treba osadiť chýbajúce oceľové zábradlie, ktoré je v časti poprehýbané. Po zime čaká správcu serpentín čistenie chodníka a svahov, kde sa okrem spadnutých kameňov nachádza aj odpad po nespratných návštevníkoch.
Kedysi dolu svahom tiekla aj voda, o čom svedčia kamenné rigoly so štítmi z 30. rokov minulého storočia. Popri trase serpentín ešte chýbajú lavičky, kde by sa dalo príjemne oddýchnuť a pozrieť sa na mesto, pokiaľ to dovolia okolité stromy. Chcelo by to ešte viacero drobností pre ľudí na trase, ale základ je dobrý.
V každom prípade keď sa úplne dokončí rekonštrukcia serpentín, stanú sa vyhľadávaným a atraktívnym miestom prechádzok či turistiky pre nejedného Banskobystričana či návštevníka mesta. Už teraz tu stretnete množstvo ľudí na prechádzke či pri športovaní.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová