Hoci v Banskej Bystrici aj začiatkom septembra pokračuje príjemné leto a prichádzajúca jeseň je zatiaľ v nedohľadne (astronomická jeseň začína 23. septembra), tá sa predsa len ohlasuje. Na sásovskej lúke sme objavili jej nežný odkaz.
Jesenná okrasa našich lúk
Už z cesty vás na malom obchvate v smere od Shellky tesne pred sídliskom Rudlová – Sásová zaujme fialová farba na zelenej lúke. Keď prídete bližšie zistíte, že tráva je priam posiata tisíckami práve kvitnúcich jesienok obyčajných.
Je to nádherný pohľad. Zaujímavé sú však aj vlastnosti tohto krásneho jesenného kvetu, ktorý môže byť pre človeka užitočný aj nebezpečný.
Jesienka obyčajná (Colchicum autumnale)
Ľudovo sa nazýva aj jasienka lúčna, ocún, naháč, matečník lúčny, šafranica, zimozvesť či divá cibuľa. Je to trváca bylina z čeľade ľaliovitých. Má hruškovitú šupinatú hľuzu so zväzkom korienkov, dlhú 3 – 7cm a uloženú hlboko v zemi.
V jeseni vyrastajú z nej trojpočetné bledofialové kvety vo dvoch kruhoch a na jar nasledujúceho roku ružica tmavozelených, čiarkovito kopijovitých, šťavnatých listov, neskôr i stonka zakončená pukavou tobolkou s mnohými semenami. Semeno má dužinatý, za vlhka lepkavý prívesok, ktorým sa zachytáva na paznechty pasúceho sa dobytka, takže rastlina sa hodne rozširuje.
Rastie na vlhkých lúkach, stráňach a pasienkoch, najmä v hornatých oblastiach. Jej liečivé účinky, ale i jedovatosť boli známe už v minulosti. Obsahuje jeden z najprudších jedov – kolchicín. Jedovatá je celá rastlina, teda aj kvet, najviac však podzemné hľuzy.
Ak náhodou odtrhnete túto rastlinu, toxická býva i voda vo váze, v ktorej bola uložená kytička jesienok. Príznaky otravy sa objavia o dve až päť hodín. Prejavujú sa tráviacimi ťažkosťami a poruchami obehovej sústavy. Otrava môže končiť i smrťou. Jesienka je jedovatá i pre dobytok, ktorý konzumuje trávu a seno z lúk, na ktorých rastú jesienky.
Alkaloid kolchicín, ktorý sa z tejto rastliny izoluje, má v medicíne význam pri liečbe kĺbového reumatizmu. Tiež má vplyv na delenie buniek, preto sa využíva i v šľachtiteľskej praxi. Pre vysokú toxicitu ho môže predpísať iba lekár. V žiadnom prípade sa do zberu tejto liečivej, ale tiež jedovatej byliny nemôžu zapojiť deti.
S jesienkou obyčajnou je to teda podobne, ako s hubami. Aj medzi nimi sa nájdu jedlé i jedovaté, paradoxne tie najjedovatejšie zvyknú byť na pohľad najkrajšie. V každom prípade na pookriatie duše postačí pohľad na lúku plnú rozkvitnutých jesienok, ako ich svojim objektívom zachytila naša fotografka Mirka.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová