FOTO: V mestskom parku sa odstraňujú choré stromy, nahradia ich nové a zdravé

SPRÁVY
5 /

Pozornosť viacerých Bystričanov najmä na sociálnych sieťach v týchto dňoch vzbudilo pílenie stromov v mestskom parku. Pracovníci mestskej organizácie ZAaRES vykonávajú túto činnosť na základe právoplatného výrubového povolenia a odstraňujú choré stromy, ktoré by mohli byť nebezpečné pre návštevníkov týchto verejných priestorov mesta Banská Bystrica.

Choré stromy v parku sa musia odstrániť kvôli bezpečnosti ľudí

Ako sme sa presvedčili priamo na tvári miesta, z mestského parku sa odstraňuje 97 označených chorých stromov. Hoci  nie vo všetkých rezoch vidno napadnuté drevo, odborníci presne určili, ktoré stromy vykazujú  takú mieru narušenia drevnej hmoty, ktorá je už nevratná a môže spôsobiť zlomenie vetiev či kmeňa. Na viacerých častiach odpílených stromov je to viditeľné na prvý pohľad. Následne sa odstránia aj pníky, zlomené konáre sa odpília pomocou plošiny.

U niektorých ľudí, ktorí sú citliví na zásahy do prírody, vyvolalo pílenie chorých stromov v mestskom parku negatívne reakcie.  Nehovoriac o sociálnych sieťach, kde sa hneď vyrojili „odborníci“, ktorí možno ešte v parku ani neboli, ale tvária sa, že o drevinách vedia všetko. Zaznievali dokonca slová o ničení zelene v meste, ktorej vraj máme málo.  Ako nám potvrdili pracovníci ZAaRES, nechýbali ani slovné útoky na ich adresu počas pílenia stromov. Aj keď to v zasneženom parku so spílenými stromami nevyzerá práve najsympatickejšie, zdravý rozum by mal napokon zvíťaziť aj u bystrických skeptikov a kritikov.  

Na Facebooku reagoval primátor mesta Ján Nosko:

Na parku nám záleží, ozdravujeme ho.  
V mestskom parku máme viac ako 900 drevín. Takmer sto z nich je v zlom zdravotnom stave, preto ich musíme vyrúbať. Staré stromy zároveň ohrozujú tie zdravé. Sme povinní zabrániť úrazom okoloidúcich a udržať park vo vitálnom stave. Namiesto vyrúbaných pribudne v parku 150 zdravých hodnotných stromov.“

Jeho slová potvrdila Ing. Beáta Kostúrová, vedúca Oddelenia životného prostredia na banskobystrickom MsÚ:  

„Do roku 2012 sa robila len nevyhnutná údržba drevín a minimálne rezy stromov. Vzhľadom na nebezpečenstvo ohrozenia okoloidúcich z padajúcich veľkých konárov sme pristúpili k nevyhnutnému celkovému ozdraveniu parku. Hodnotenie zdravotného stavu a stability drevín spracovala v roku 2014 Technická univerzita vo Zvolene. Na základe výskumu bola jeho revitalizácia rozčlenená do niekoľkých výrubových fáz. Na jeseň 2014 bolo vyrúbaných 24 drevín s veľmi zlým zdravotným stavom, o rok neskôr boli zrealizované ozdravné rezy na 63 stromoch. V roku 2016 sa vyrúbali dve dreviny, ktoré boli úplne suché.“

 Ďalej Kostúrová uviedla:

„Zlý zdravotný stav a stabilitu má ďalších 97 kusov drevín, na ktoré je vydané platné výrubové rozhodnutie. Tretia výrubová fáza sa v mestskom parku realizuje od 5. decembra 2016. Každý jeden výrub znamená aj náhradnú výsadbu. V mestskom parku pribudne 54 ks zdravých stĺpovitých tisov a ďalších 98 zdravých drevín, ktoré budú vysadené po jeho diagonálach.“

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny od 1. októbra do 31. marca je vyhlásený tzv. vegetačný pokoj. Iba v tomto období je možné robiť výruby drevín. Preto sa teraz pracuje aj v mestskom parku.

Riaditeľ ZAaRES Ivan Šabo k aktuálnym výrubom pre náš portál  povedal:

„Postupujeme striktne v súlade so zákonom. V mestskom parku sa v minulosti vykonávalo zväčša iba prerezávanie stromov nad chodníkmi. Zameriavalo sa najmä na stromy nalomené pôsobením silného vetra, ktorý napríklad v roku 2014 poškodil  viac ako 180 stromov. V tom istom roku sa na základe uskutočnil väčší výrub chorých a poškodených stromov.“

K súčasnému výrubu stromov Šabo dodal:

 Až teraz sme pristúpili k výrubu zvyšných odborníkmi označených chorých stromov, ktoré už ohrozovali chodcov. Vyrúbané stromy nahradíme novými. Vedenie mesta  sa snaží získať externé finančné zdroje na celkovú revitalizáciu parku.  Podobne ako v Košiciach, ktorým sa v roku 2013 v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry podarilo získať z eurofondov takmer 7 miliónov eur a krásne zrevitalizovali svoj mestský park vrátane technického vybavenia.“

Mesto chce zrevitalizovať historické parky z eurofondov

Mestský park bol založený v roku 1895. Má rozlohou viac ako 6,4 ha. Od roku 1988 v ňom neboli vykonané závažnejšie zásahy do zelene. Zamestnanci mesta ako aj správca mestskej zelene robili len bežnú údržbu, ktorá zahŕňala opilovanie suchých konárov a konárov, ktoré boli prekážkou pre verejné osvetlenie.

Banskobystrická samospráva urobila v roku 2011 inventarizáciu drevín, v rámci ktorej sa posudzoval zdravotný stav, svetelné podmienky či stabilita koruny stromu. Inventarizácia a následnou odbornou expertízou potvrdili, že stav mnohých stromov v mestskom parku nie je dobrý, predstavujú riziko pre ľudí a majetok nachádzajúci sa v okolí parku, kde je Ekonomická fakulta UMB a stredné školy. Krajský pamiatkový ústav v Banskej Bystrici rozhodol, že zámer odstrániť vybrané dreviny je prípustný. Dosiahne sa tým väčšia bezpečnosť a životnosť parku pre ďalšie generácie,

Správca mestskej zelene musel pristúpiť k prerezávaniu stromov nad chodníkmi v parku. Počas veternej smršte v lete 2014 spadli hrubé konáre aj na chodník, našťastie nikoho nezranili.  Do parku sa dalo vstupovať len na vlastné riziko. Počas vegetačného pokoja sa potom odstránilo 24 chorých stromov, ale ďalšie zostali. Až doposiaľ predstavovali zvýšenú mieru rizika pre ľudí pohybujúcich sa pod nimi resp. v ich blízkosti.

Bývalé vedenie mesta malo v roku 2011 jedinečnú príležitosť na revitalizáciu mestských parkov „Leninovho“ a pri kaštieli Radvanských. Pokus  získať na komplexnú obnovu zelene s výsadbou nových stromov viac ako pol milióna eur z Programu cezhraničnej spolupráce MR – SR však nevyšiel. Napriek tomu, že mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo na tento europrojekt 5 – percentné spolufinancovania z rozpočtu, vtedajšie vedenie mesta a mestského úradu malo iné priority.

Správca mestskej zelene celoročne park a dreviny v parku monitoruje a v prípade, že hrozí riziko pre zdravie a majetok obyvateľov, operatívne zasahuje. Súčasné vedenie mesta by po nevydarených pokusoch z nedávnej minulosti chcelo získať mimorozpočtové zdroje a konečne pristúpiť k celkovej revitalizácii historických parkov na svojom území, podľa možnosti z eurofondov v tomto programovacom období.   

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a archív