FOTO: Na bystrickom námestí v dome č. 11 otvárajú Reštauráciu u Richtára

SPRÁVY
20 /

Bystričania i návštevníci mesta pod Urpínom boli roky zvyknutí, že v historickom dome č. 11 na Námestí SNP bola Reštaurácia Zlatý bažant. Od tohtoročného leta je všetko inak – sídli tu originálna Reštaurácia i u Richtára, ktorá oficiálne otvára svoje brány v piatok 7. júla 2017.

Reštaurácia u Richtára dýcha históriou v modernom prevedení

Po náročnej rekonštrukcii prízemia i podzemných priestorov pod dohľadom pamiatkárov spustila nová reštaurácia skúšobnú prevádzku v posledný júnový deň. Personál odetý v historických úboroch sa tu zaúča v nových podmienkach a treba povedať, že všetci sú k hosťom milí a pozorní.

Vybavenie interiérov je moderné, ale zodpovedá histórii týchto klenbových priestorov. Majiteľ Reštaurácie u Richtára Ján Kurkin prišiel do domu č. 11 s vlastnou filozofiou:

„Zaujala ma myšlienka, že tu bol v roku 1511 prvý bystrický pivovar. V mestskej kronike sa píše, že vdova po bystrickom richtárovi Serafínovi Pergerovi na tomto mieste prevádzkovala hostinec. Chcel som sa priblížiť k tejto histórii a jej hodnotám, aby to malo nejaký zmysel. Spolu s interiérom reštaurácie sa snažíme priblížiť histórii aj jedlami, ktoré tu ponúkame.“

Ján Kurkin dodáva:

„Keď sme sa rozhodovali, či do toho ísť, podmienkou bolo, že všetko musí byť originálne. Teda kvalitné prírodné materiály, musí to navodiť atmosféru tej histórie domu a dobrých pocitov hostí. To chceme priblížiť každému zákazníkovi.“

Otvorené je od rána desiatej do večera jedenástej, cez v piatok a sobotu do jednej v noci. V priestoroch novej reštaurácie nebudú chýbať hudobné produkcie či malé herecké predstavenia. Mali by to vystupovať hudobníci a umelci z mesta či blízkeho okolia. Ako v správnom hostinci tu bude vyhrávať aj harmonika.

Podľa pána Kurkina pri rekonštrukcii  mysleli na všetky detaily:

„Celá Reštaurácia u Richtára je rozdelená na reštauračnú nefajčiarsku časť na prízemí a pivárenskú v podzemí aj pre fajčiarov. Chceli sme to otvoriť naraz, ibaže reštaurátorské práce s vybavovaním všetkých povolení sú tak náročné, že piváreň otvoríme v druhej etape, ale nebude to trvať dlho, pár týždňov. Veľa je už urobené – nové siete, podlahy, výčapy a zakúpený je aj nábytok. Terasu sme vybudovali nanovo. Bude slúžiť hlavne v letných mesiacoch, ako nám to povolí mesto. Uvidíme, či sa nám podarí otvoriť ju aj mimo letnej sezóny.“

Dušou každej reštaurácie je kuchyňa. Ján Kurkin o nej hovorí:

„Išli sme na klasiku. Slováci sa vracajú ku klasickým národným  jedlám, len málokde v podnikoch sa s nimi dnes môžete stretnúť v takej podobe, aby boli dobré a kvalitné. My urobíme všetko preto, aby sme tu mali lokálne jedlá z Banskej Bystrice a okolia, podľa pôvodných receptov.“

Čo by to bolo za hostinec bez dobrého výčapu piva? Majiteľ Reštaurácie u Richtára pivný režim popisuje slovami:

„Bar musí byť vždy dominantný, na čo aj po odchode z podniku nezabudnete. My sme zvolili pivný oltár z medi, do ktorého sme zakomponovali tri tanky, v ktorých je vlastne nepasterizované plzenské pivo a to sa tu čapuje. To nie je len ozdoba, ale funkčný originál. A prečo Pilsner Urquell? S úsmevom hovorím, že poznám len dve značky pivných produktov. Jedna je Plzeň a potom všetky ostatné.“

Všetko potrebné a dôležité o Reštaurácii u Richtára nájdete na https://www.facebook.com/restauraciaurichtara.sk/ alebo na www.restauraciaurichtara.sk.

Príbeh domu č. 11 na bystrickom námestí

V časoch dávno minulých stál na námestí dom č. 11, odkiaľ remeselníci preslávili Banskú Bystricu široko ďaleko, tu býval Radvanský jarmok, o ktorom išli chýry až na Uhorský dvor.

Dom č. 11 skrýva v sebe príbehy, ešte nikdy neslýchané. Prvým majiteľom bol Serafín Perger, mladý a ambiciózny junák. Patril k najlepším majstrom baníckeho remesla. Jeho usilovnosť, um a vyššie ciele ho doviedli v roku 1516 k richtárskemu postu v Banskej Bystrici.

Práve toto miesto plné nevšednej atmosféry bolo v tom čase plné hojnosti, osláv a radovánok na počesť jeho zvolenia. Za jeden stôl usadil veľkomožných pánov s obyčajnými remeselníkmi. Hodovalo sa, pilo sa, až jeden mladík rečoval:

,,Richtárom bude on, od nás vyvolený, on sa nám zavďačí pivkom čapovaným.“

To ešte nevedeli, že o niekoľko rokov neskôr, bude v dome č. 11 vychýrený hostinec u Richtára.

Ako čas plynul, dom č. 11 mal aj iného majiteľa. Bol ním Pavol Halvepapius, výborný žiak a neskôr aj učiteľ. Halvepapiusov život zmenila láska ku krásnej slovenskej deve, dcére bohatého rezbárskeho majstra. Havepapius si ju priviedol domov a po večeroch pri majestátnom zrkadle pre ňu čítal básne. Avšak osud sa s nimi zahrával.

Ona sa musela vydať za iného a on zostal osamotený s veľkou ranou na srdci. Lásku svojho života ospevoval vo svojej tvorbe a so žiaľom v srdci sa každodenne pozeral do zrkadla, pri ktorom prežil najkrajšie chvíle života so svojou milou. Svoj žiaľ a utrápenie zo zlomeného srdca utápal v práci, ktorá mu dala nový ráz a silu.

O poschodie vyššie sa odohrával iný príbeh. Príbeh o hvezdárovi Jakubovi Pribicerovi. V novembri 1577 sa nad Banskou Bystricou zjavila žiarivá kométa. Radní páni sa obrátili na hvezdára. Pribicer so svojimi astrologickými skúsenosťami upokojil Bystričanov a predpovedal pre mesto Banská Bystrica, že bude historický vzácne mesto s hospodárskym rozmachom remeselnej výroby a baníctva. Banská Bystrica sa stala najkrajším mestom Slovenska a nie na darmo sa hovorí ,,za živa v Bystrici, po smrti v nebi“.

A tak sa aj Vy môžete cítiť ako v časoch minulých, lebo dom č. 11 sa po Pribicerovi stal  miestom, kde sa ľudia radi stretávali, zabávali, hodovali a milovali sa. Prisadnite  a zajedzte  si tunajšie skvelé jedlo, zapite čerstvo načapovaným pivom a nechajte sa unášať atmosférou príbehov domu č. 11.

Mimochodom históriu tohto domu si môžete prečítať aj v jedálnom lístku Reštaurácie u Richtára. A ako sa dakedy vravievalo „keď sem  do vizity prídu, tu im narichtujú richtárske priešmačke a fajnotke. Tak dobrú chuť a na zdravie!

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová