FOTO: Bystrická príroda píše prvé verše jarnej poézie svojimi kvetmi

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Teplé aprílové počasie posledných dní doslova otvára prvé kvety na drevinách priamo v centre Banskej Bystrice. Aj keď jarná príroda v okolí mesta sa ešte len preberá zo zimného spánku, my sme objavili prvé rozkvitajúce magnólie a okrasné čerešne.

Kvetinová poézia priamo v uliciach centra mesta

Najkrajšia a najväčšia magnólia je v Kapitulskej ulici pred Diecéznym centrom Jána Pavla II. Tento majestátny strom nahadzuje množstvo nádherných ružových kvetov,  už teraz pútajú pozornosť okoloidúcich aj návštevníkov reštaurácie Magnoli.

Na teplé aprílové počasie postupne zareagujú aj štyri rozkvitajúce magnólie v Parku Jozefa Dekreta Matejovie v Národnej ulici, chystá sa rozvinúť svoje krásne lupene aj magnólia na Švantnerovej ulici. Táto drevina je známa tým, že kvety nahadzuje skôr, ako listy.

Magnólií je v meste pod Urpínom pochopiteľne viac. Zdobia množstvo predzáhradok rodinných domov. ale v centre mesta sú lákadlom pre oči turistov. Tento každoročný jarný zážitok by si nemali nechať ujsť ani Bystričania

Magnólia

Oprávnene ju považujeme za najkrajšiu dreviny našich záhradiek. Pomenovanie dostala po francúzskom botanikovi Pierrovi Magnolovi z mesta Montpellier. Magnólií je 210 druhov Zaujímavé sú najmä tie, ktoré kvitnú ešte pred vypučaním listov, to znamená v apríli. Sú to opadavé dreviny okrem magnólie veľkokvetej, ktorá je vždy zelená. V záhradkách sa uplatňujú nižšie druhy vysoké dva až päť metrov.

Pri pestovaní na trvalom stanovišti potrebujú primerane vlhké, nie suché ani zamokrené pôdy. Skôr im vyhovujú pôdy ťažšie, humózne a vzdušné. Nevhodné sú pôdy vápenaté, ílovité a slieňovité. Mladé rastliny sú v prvých rokoch po vysadení dosť citlivé na nízku teplotu, preto je vhodné v drsnejších polohách zakryť pôdu nad koreňmi lístím a nadzemnú časť čečinou.

Sú to dreviny svetlomilné. Zakoreňujú pomerne plytko, takže musíme pôdu v okolí rastlín prekyprovať opatrne. Pretože ich korene sú dužinaté a krehké, dávame ich s koreňovým balom na jar pred pučaním, keď sa najlepšie ujímajú. Opateru vyžadujú aj v zime. Odporúča sa preto na ochranu použiť čečinu alebo drôtené pletivo. Na úpravu rezom nie sú náročné, odstraňujeme len suché konáriky. Liehové extrakty z kôry magnólií majú silný dezinfekčný účinok.

Okrasná čerešňa

Nádhernú jarnú poéziu vytvárajú v našom meste aj okrasné čerešne. My sme objavili prvé na Uhlisku, kde sa stali predmetom záujmu nielen včielok, ale aj motýľov.

Najznámejšia je japonská čerešňa – sakura. Táto skupina zahŕňa množstvo nádherných odrôd s bledoružovými  až tmavoružovými kvetmi, spomedzi ktorých si môžete vybrať vhodnú rastlinu aj do veľkého črepníka. Prvé odrody kvitnú už začiatkom apríla, tie väčšie potom v máji.

Pri niektorých druhoch platí, že kým to nie je nevyhnutné, tak ich nerežeme. Každý zásadný rez robíme vtedy, keď je stromček mladý, aby sme dosiahli požadovaný tvar. Začiatkom jari odstránime všetky konáre, ktoré sa objavia pod miestom štepenia, v polovici leta iba mŕtve, choré a poškodené drevo.

Postupne kvitne v meste pod Urpínom čoraz viac drevín či kríkov. Na jednej strane je to pastva pre oči, na druhej strane sa v ovzduší okrem príjemnej vône vyskytuje aj množstvo peľu. Taká je bystrická jar.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová