Do Banskej Bystrice aj tento rok zavíta medzinárodný projekt Stolpersteine. V pondelok 8. augusta 2016 sa o 12:00 hod. na Dolnej ulici č. 6 osadia ďalšie dva pamätné kamene.
Bratia Rosenbergovci na Dolnej
Tradícia podujatia spočíva v osádzaní pamätných kameňov pred domami obetí fašistov. Iniciátor tejto myšlienky Gunter Demnig vloží do chodníka ďalšie dva kamene. Projekt má dvadsať rokov a na Slovensku i v Banskej Bystrici sa kamene budú ukladať už po piaty raz.
Dva pamätné Stolpersteine pripomenú príbeh bratov Rosenbergovcov, ktorí sa vo veku 19 a 21 rokov pridali ako partizáni k SNP. Fašisti ich po zajatí popravili spolu s ďalšími civilistami. Príbeh na mieste priblížia výpovede historičky a pamätníkov.
„Tento rok sa ukladanie Stolpersteinov nesie v znamení smutného precitnutia po parlamentných voľbách, keď sa ukázalo, že riziko návratu fašizmu tu stále je. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť opakovaniu tragickej minulosti, je nezabudnúť na ňu. Kamene pred domom obetí pripomínajú ich príbeh, pamätajme si ho,“
hovorí Andrej Čierny z OZ Antikomplex.sk, ktoré projekt prinieslo na Slovensko a koordinuje ho.
Ukladanie pamätných kameňov sa okrem mesta pod Urpínom uskutoční aj v Smoleniciach, Piešťanoch, Prievidzi, Fiľakove a v Bratislave.
Projekt Stolpersteine
Inicioval nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Gunter Demnig a tento rok slávi 20. výročie. V dvadsiatich krajinách Európy bolo doteraz osadených okolo 60.000 kameňov. V štrnástich mestách na Slovensku ich je dokopy 64. V Banskej Bystrici je umiestnených dvanásť pamätných kameňov (Stolpersteine).
Na Dolnej ulici 27 je jeden venovaný obchodníkovi a športovcovi Ernestovi Šebökovi. Tri kamene na Námestí SNP 21 pripomínajú spomienku na Dezidera Keme a jeho rodinu. Ďalšie kamene patria ev. farárovi Jánovi Bakossovi pred evanjelickým Farským úradom. Na Hornej boli v minulosti uložené kamene dcére Dominika Skuteckého Karole Karvašovej, manželom Alexandrovi a Anne Gräberovcom, aj rodine Gotthilfovcov.
Zdroj: mesto BB, Foto: ilustračné