Decembrový prieskum SANEP: Väčšina Slovákov je spokojná s vládou a súhlasí so zrušením špeciálnej prokuratúry

SPRÁVY
3 /

Nadpolovičná väčšina obyvateľov súhlasí so zámerom vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a je spokojná s doterajšou prácou vládnej koalície. Vyplýva to z prieskumu agentúry SANEP pre TA3, ktorý sa uskutočnil v dňoch 13. až 22. decembra.

Zber dát sa robil pomocou techniky CAWI na vybranej skupine 1 578 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov Slovenskej republiky vo veku 18+ rokov.

S prácou koalície zloženej zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS je spokojných 53,3 percenta ľudí, nespokojných je 38,5 percenta Slovákov a 8,2 percenta v tejto otázke nemá jasno.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že nadpolovičná väčšina obyvateľov súhlasí so zámerom vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry. S týmto zámerom súhlasí 52,1 percenta respondentov a 40,3 percenta opýtaných vyjadrilo nesúhlas. Na túto otázku nedokáže jednoznačne odpovedať 7,6 percenta ľudí.

Výsledky tohto reprezentatívneho prieskumu nepotvrdzujú obraz nespokojnosti ľudí s koaličnou vládou ani masívny odpor voči rušeniu špeciálnej prokuratúry, ktorý vytvárajú protivládne protesty na námestiach slovenských miest organizované opozičnými stranami a podporované mainstreamovými médiami. Mimochodom o rušení špeciálnej prokuratúry a novele trestného poriadku začne parlament rokovať po Troch kráľoch.

Vyzerá to tak, že tri mesiace po predčasných voľbách väčšina Slovákov potvrdzuje svoju voľbu z 30. septembra a dôveruje novej koaličnej vláde. Nič na tom nemenia opozičné obštrukcie v parlamente, protivládne útoky opozičných europoslancov s podporou mimovládnych organizácií na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli či výzvy smerom k Európskej komisii na prijatie reštriktívnych opatrení voči Slovensku či protivládne protesty organizované opozíciou.

Zľava Robert Fico, Michal Šimečka, Peter Pellegrini a Andrej Danko

Zľava Robert Fico, Michal Šimečka, Peter Pellegrini a Andrej Danko

Podľa všetkého hlavnou príčinou protivládnych krokov opozičných strán a ich voličov je nespokojnosť s výsledkom predčasných volieb a snaha vyvolať čo najskorší pád vlády Roberta Fica aj za cenu ďalšieho chaosu, ktorý sme tu prežívali za posledné 3,5 roka

Tento opozičný plán je však vzhľadom na pomerne stabilné rozloženie voličskej podpory koaličných strán po nedávnych voľbách iluzórne, vyvolávajúce skôr politické napätie a ďalšie prehlbovanie rozdeľovania slovenskej spoločnosti. Otázka znie: „Qui bono?“

Zdroj: (tom) a SANEP, Foto: ilustračné