Na začiatku decembra vláda Eduarda Hegera oznamovala verejnosti, že cena elektriny v roku 2023 zostane rovnaká a jej nárast bude nulový. Medzitým však vláda schválila novú daň pre výrobcov elektriny, čo Slovenské elektrárne označili za ohrozenie memoranda s vládou podpísanom začiatkom roka 2022.
Napriek napätej situácii minister financií Igor Matovič vyhlasoval:
„Kuvičie hlasy z opozície, ktoré strašili ľudí, ako nezvládnu nárast cien energií, sa úplne rozplynuli. Slovensko bude európsky unikát, slovenské domácnosti budú platiť tohtoročné ceny.“
Koncom decembra po páde vlády je všetko inak. Akcionári Slovenských elektrární, ktorými sú taliansky koncern Enel, skupina EPH vo vlastníctve Daniela Křetínského s Patrikom Tkáčom a ministerstvo hospodárstva s tretinovými podielmi, minulý piatok neodobrili zmluvu o dodávke zlacnenej elektriny pre domácnosti.
Keďže v hre je ešte schvaľovanie štátneho rozpočtu v slovenskom parlamente, v ktorom by mali byť zakomponované garancie dodávateľom energií na preplatenie rozdielu cien elektriny a plynu, ktoré draho nakúpia na trhoch a lacno majú dodať domácnostiam a firmám, vláda by mala so súkromnými akcionármi Slovenských elektrární ešte do Vianoc.
Ak by nedošlo k dodávkam zlacnenej elektriny od Slovenských elektrární, prakticky by sa jej cena podľa vlády na budúci rok zvýšila o 380 percent. Znamenalo by to, že domácnosť, ktorá dnes platí mesačne za elektrinu 25 eur, by od januára platila 120 eur.
Vláda má síce v zálohe vyššie právomoci schválené v NR SR energetickými novelami zákonov, ktoré jej umožňujú nariadiť Slovenským elektrárňam nižšiu cenu, ibaže v takom prípade riskuje nielen žaloby, ale aj možný bankrot najväčšieho slovenského výrobcu elektriny. Do toho prichádzajú dodatočné dane, ktoré sa podľa memoranda nemali zvyšovať počas najbližších rokov.
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček upozorňuje:
„Keby vláda rozhodla uplatniť energetické novely zákonov, máme tu mimoriadny stav a môže zobrať daný produkt jeho výrobcovi bez ohľadu na to či ho náhodou nepredal. Nie sú tam určené žiadne podmienky, za ktorých by sa tento stav mohol vyhlásiť. Dostávame sa do absolútnej právnej neistoty, a preto v tomto prípade by bol veľký problém financovať akékoľvek infraštruktúry. Taktiež bude veľkým problémom aj samotné financovanie Slovenských elektrární. S akcionármi sa bavíme aj o tom, že neposkytnú dotácie na dofinancovanie spoločnosti a budeme ich musieť žiadať od štátu. Konsekvencie sú krátkodobé aj v podobe zastavenia výstavby reaktora v Mochovciach.“
Na poslednú chvíľu došlo k dohode vládnej trojkoalície s SaS na podmienkach schválenia štátneho rozpočtu ešte tento týždeň, čo by vytvorilo predpoklady pre udržanie vládou sľubovaného nízkeho nárastu cien energií pre firmy a domácnosti v budúcom roku.
Občania tak stále zostávajú v neistote, pretože mnohí už dostávajú vysoké zálohové platby za energie od 1. januára 2023 a nevedia, či vláda v demisii dokáže splniť svoje sľuby a tieto platby sa znížia na prijateľnú úroveň. Musíme počkať, čo sa stane do Vianoc.
„Nemáme dohodu so Slovenskými elektrárňami. Rokovania pokračujú a budú pokračovať aj dnes. Bolo vydané nariadenie vo všeobecnom hospodárskom záujme, ktoré ošetruje dodávky elektrinu pre domácnosti a definuje podmienky dodávok v kritických okamihoch, plne kopíruje dohodu z memoranda,“
povedal v stredu na tlačovom brífingu poverený minister hospodárstva Karel Hirman.
Cena elektriny od Slovenských elektrární mala zostať na úrovni približne 61 eur za megawatthodinu. V krízovej situácii by mohol dodávať domácnostiam lacnú elektrinu Slovenský plynárenský podnik pod kontrolou štátu.
Autor: (tom), Foto: ilustračné