Bystrický župan Ján Lunter bilancoval dva roky v čele samosprávneho kraja

SPRÁVY
0 /

V týchto dňoch uplynuli  dva roky od nástupu Jána Luntera do kresla predsedu Banskobystrického samosprávneho kraj nástupu (BBSK). Bystrický župan na Radnici bilancoval toto dvojročné obdobie.

Bilancia dvoch rokov

Podľa Luntera sa napriek ťažším začiatkom sa BBSK) podarilo za uplynulé dva roky dotiahnuť do úspešného konca viaceré projekty a mnohé naštartovať. Odblokovalo sa čerpanie eurofondov či obnovili vzťahy s ostatnými krajmi a rokovania s vládou, ktorých výsledkom je bezúročná pôžička v sume 33 miliónov eur určená na rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy.

Doteraz sa im podarilo opraviť dvesto kilometrov komunikácií za vyše 27 miliónov eur. Pokračovať v tom plánujú aj v budúcom roku s celkovým rozpočtom 28 miliónov eur.

„Keď sme pred dvomi rokmi nastupovali, išli sme do toho s víziou o kraji, kde chcú aktívni ľudia žiť, zakladať si rodiny a plnohodnotne tráviť čas. Niektorí politici majú šťastie, že po nástupe do funkcie nájdu fungujúci úrad, rozbehnuté procesy, pripravené projekty a naskočia do dobre rozbehnutého vlaku. My sme našli prázdne zásuvky, posilňovňu a posteľ. Nezačínali sme z bodu nula, my sme začínali v bode mínus päť,“

skonštatoval Ján Lunter s tým, že od začiatku jeho pôsobenia nebolo cieľom „iba kúriť a svietiť“.

Rekonštrukcie ciest a mostov

Ján Lunter sa dotkol aj investičného dlhu po bývalom vedení BBSK:

„Kraj splatil azda najväčší cestný dlh z minulosti a ukončil rekonštrukciu 49 kilometrov najhorších úsekov ciest druhej triedy 531 a 532 spájajúcich Tisovec s Červenou Skalou a Tornaľu s Muráňom. V rekonštrukciách a výstavbách ciest, mostov a cyklotrás budeme pokračovať aj v budúcom roku s celkovým rozpočtom 28 miliónov eur.“

Nové vedenie kraja nastavilo otvorené výberové konania a do vedúcich pozícií úradu sa dostali schopní, pracovití a odhodlaní ľudia, ktorí dnes pracujú v prospech občanov.

„Zodpovedne sme tiež pristúpili k téme verejných obstarávaní a za to, ako ich vedieme, sme v októbri získali druhýkrát cenu Fair Sourcing Awards, čo je najvyššie ocenenie v tejto oblasti v strednej Európe,“

poznamenal Lunter.

Zdravotná starostlivosť

Sociálna ekonomika, sociálne služby či zdravotníctvo patria medzi priority BBSK, ktorý  sa snaží robiť v tejto oblasti systémové opatrenia. Zároveň však apeluje na vládu, aby problémy ako starnutie obyvateľstva, nedostatok lekárov a zamestnávanie ľudí zo znevýhodnených a marginalizovaných skupín neodsúvala na druhú koľaj, ale spolupracovala na ich riešení so samosprávami.

„V Detve založila župa prostredníctvom svojej rozvojovej agentúry prvú krajskú pediatrickú ambulanciu, v ktorej zamestnala lekárku a zdravotnú sestru. Podobný model, v ktorom sa o všetku administratívu postará kraj a lekár bude „iba“ liečiť pacientov, je BBSK pripravený preniesť aj do ďalších okresov. Podporu v krajskom zastupiteľstve našli dotácie na vybavenie ambulancií všeobecných lekárov a špecialistov na území kraja a vznik nových zubno – lekárskych ambulancií. Už v rozpočte na budúci rok je na to vyčlenených 100 000 eur,“

pokračoval Ján Lunter v odpočte práce úradu vrátane poslancov BBSK a dodal:

„Kraj založil tiež dva sociálne podniky, ktoré dnes dávajú prácu trom desiatkam ľudí, ktorí by inak zrejme navždy uviazli v sociálnom systéme. Prácu vedia v budúcnosti ponúknuť ešte asi stovke ďalších.“

Verejná doprava

Významné kroky urobil kraj aj smerom k integrovanému systému verejnej dopravy. Po dohode s dopravcami je v prímestských autobusových linkách možné jazdiť od septembra na jednu dopravnú kartu po celom kraji.

Luntera však netešia kontroverzné súdne spory so SAD Zvolen a SAD Lučenec, pričom aktuálne sa plní zmluva, ktorú podpísal ešte jeho predchodca Marian Kotleba:

„Došlo k tomu už po jeho prehre. Zmluvu plníme s výhradou, no po rozhodnutí súdu si môžeme uplatniť zmeny a začať obstarávanie.“

Podľa našich informácií výsledky súdov kraja so súčasnými  dopravcami sú zatiaľ v nedohľadne. Niektoré spory už kraj prehral, vrátane sporu o vydanie dopravnej licencie, ktorá napokon platí desať rokov. Otázne zostáva, či z úrovne vedenia kraja bolo potrebné vyvolať súdne spory so SADkami a investovať značné prostriedky do právneho zastupovania…

Rozvoj turizmu a sociálnej oblasti

Lunter upozornil, že nad rámec zákona pomáhajú tiež malým obciam s eurofondmi a projektmi, ktoré pre ne kompletne sprocesujú. Takto do nich prišlo už viac ako 1,7 milióna eur.

Prioritou na ďalšie obdobie ostáva podľa župana rozvoj turizmu a posilnenie sociálnej oblasti:

„Pripravujeme výstavbu úplne nového zariadenia v Krupine, tiež rekonštrukciu a prestavbu budov bývalej strednej školy v Banskej Štiavnici pre potreby sociálnych služieb a nájomného bývania.“

Župan doplnil, že od januára začne v Lučenci pôsobiť Krajská agentúra práce, ktorá sprostredkuje zamestnanie sociálne znevýhodneným a dlhodobo nezamestnaným ľuďom. Zameria sa tiež na rozvoj ich zručností a poradenstvo.

Krajská poslankyňa Božena Kováčová zo strany SMER-SD, ktorá sa dlhé roky venuje sociálnej oblasti, porovnala fungovanie predchádzajúceho a súčasného vedenia župy

„Najväčší rozdiel je otvorenosť a to, že v samosprávnom kraji už nevládne strach. Pred šiestimi rokmi to bolo hrozivé. Poslanci si k vtedajšiemu županovi nevedeli nájsť cestu. Okrem toho robil veľa vecí bez toho, aby o tom informoval zastupiteľstvo.“

Ďalej Kováčová uviedla:

„Teraz vládne v kraji uvoľnená atmosféra. Môžeme sa pokojne rozprávať a obrusovať hrany, ktoré medzi nami na začiatku boli. V rámci regiónu dávame dokopy kluby, ktoré sa medzi sebou nedokážu rozprávať na úrovni veľkej politiky. Veď ide o rozvoj nášho kraja a pre mňa je úžasné, že veľké peniaze smerujú do sociálnych vecí a zdravotníctva. Ďalšie roky sú pre všetkých výzvou.“

Ján Lunter na záver zdôraznil:

„Ďakujem všetkým kolegom za odvedenú prácu. Ideme ďalej. Dobrý hospodár sa totiž neuspokojí s tým, že bude len kúriť a svietiť. Dobrý hospodár sa stará aj o to, aby sa v kraji žilo lepšie a snaží sa pomáhať aj tam, kde to od neho zákon nevyžaduje. Držte nám palce.“

Deň otvorených dverí na Úrade BBSK

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja už túto sobotu otvorí svoje brány pre širokú verejnosť. Okrem prehliadky samotných priestorov čakajú na návštevníkov zaujímavé aktivity, počas ktorých bližšie spoznajú nielen fungovanie úradu, ale sa dozvedia viac aj o kompetenciách župy.

Deň otvorených dverí Úradu BBSK sa uskutoční v sobotu 14. decembra od 14:00 do 17:00 hod. na Námestí SNP 23.

„Pre deti a dospelých bude pripravená zábavno – náučná hra, počas ktorej prejdu niekoľko stanovíšť, až doputujú do kancelárie predsedu. Tu na nich okrem župana Jána Luntera bude čakať aj malý darček,“

informuje Úrad BBSK.

Pripravené bude občerstvenie, maľovanie na tvár pre najmenších, predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí a Divadla Štúdio tanca.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné a FB