Banskobystrický samosprávny kraj rozširuje svoj projekt bezplatných menštruačných pomôcok zo škôl aj na kultúrne inštitúcie a centrá práce s mladými Space. Celkovo tak poskytne tieto potreby v osemdesiatich inštitúciách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a tiež v budovách úradu. Je jediný na Slovensku a zrejme aj v celej V4, ktorý podobnú službu ženám poskytuje.
Už takmer dva roky v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) úspešne funguje projekt, vďaka ktorému majú všetky dievčatá a ženy v župných stredných školách na toaletách k dispozícii bezplatné menštruačné pomôcky.
Od júla kraj túto službu rozšíri aj na kultúrne inštitúcie vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti a tiež do centier práce s mladými Space. Celkovo tak budú bezplatné menštruačné potreby k dispozícii až v osemdesiatich inštitúciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Cieľom BBSK je bojovať proti menštruačnej chudobe a odtabuizovať tému ženskej menštruácie.
„Náš kraj patrí k tým chudobnejším a po krátkom prieskume sme zistili, že problém menštruačnej chudoby sa u nás týka oveľa väčšieho počtu žien, ako by sme si v roku 2022 mohli myslieť. Je to problém pre až štvrtinu žien a dievčat, ktoré študujú na našich stredných školách. Tento problém spôsobuje úplne zbytočné traumy a častokrát aj vynechávanie vzdelávacieho procesu, pričom na jeho riešenie stačí naozaj málo,“
hovorí predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.
BBSK tak 18. augusta 2022 vyhlásil rozhodnutie s týmto projektom začať, čo urobil ako vôbec prvá verejná inštitúcia na Slovensku. Podľa dostupných informácií je stále jedinou takouto župou, a to nielen na Slovensku, ale v celej V4.
„V našich 59 stredných školách študuje približne 5 500 dievčat a náklad na poskytnutie menštruačných potrieb je niekde na úrovni 12-tisíc eur ročne. Nepotvrdili sa scenáre, že tieto potreby budú vo veľkom miznúť, prípadne že z nich bude nadbytočný odpad. Z 59 našich škôl 54 hodnotilo tento projekt hneď po jeho zavedení pozitívne, dnes bez problémov funguje prakticky všade,“
uvádza župan Lunter.
Čo sa týka rozšírenia služby, župa si vybrala centrá Space preto, že ich klientmi sú mladí, často aj zo znevýhodneného prostredia. V kultúrnych inštitúciách je zas veľký pohyb ľudí a väčšinu ich zamestnancov tvoria ženy.
„Celkovo zamestnávame v našich kultúrnych inštitúciách 450 zamestnancov, z ktorých viac ako 70 percent tvoria ženy. Za minulý rok sme mali viac ako pol milióna návštevníkov, podľa demografických štatistík z nich bolo asi 60 percent žien,“
dodáva Peter Černek, riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK.
Podľa dát spoločnosti NMS 16 percent žien na Slovensku rieši aspoň občas problémy s financiami pri nákupe menštruačných potrieb a dve percentá z nich majú tieto problémy pravidelne. Takmer polovica žien, ktoré chudobou netrpia, má aspoň niekedy problém, že potreby nemajú k dispozícii, keď ich potrebujú.
„Náš projekt prispieva aj k riešeniu tohto problému. Dostupné hygienické pomôcky majú byť štandardom na každej verejne dostupnej toalete, rovnako ako mydlo alebo toaletný papier, nad ktorými sa nik nepozastavuje. Takže chcem odkázať aj iným zriaďovateľom škôl, kultúrnych inštitúcií, ale aj kaviarňam, reštauráciám či úradom, nech do toho idú – nie je to komplikované ani drahé a ženy to naozaj ocenia. Ak má byť v 21. storočí cenou za odstránenie zbytočnej traumy pár tisíc eur ročne, stojí to za to. My radi poskytneme naše know-how komukoľvek, kto bude mať záujem,“
uzatvára Ondrej Lunter.
Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: Marek Mačica