Banskobystrický kraj vyzval vládu, aby pomohla strategickým podnikom cez Envirofond

SPRÁVY
3 /

Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja v piatok schválilo výzvu adresovanú vláde, na prehodnotenie rozdeľovania peňazí z envirofondu pre strategické podniky, ktorých prevádzka je energeticky náročná a teda ju významne ovplyvňujú ceny elektriny. Na území BBSK sa nachádzajú hneď tri.

Pomoc strategickým podnikom

Pomôcť v čase krízy strategickým podnikom by mohla novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zákon dnes umožňuje prostredníctvom environmentálneho fondu vrátiť naspäť do strategických podnikov 7,5 % z výnosu, získaného z dražieb emisných kvót. Táto suma by však mala byť vyššia, k čomu dnes vyzvali vládu aj poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

„Vyspelé krajiny, ktoré chcú na svojom území takéto strategické podniky udržať, im ponúkajú  kompenzácie z výnosu v priemere vo výške 18 %.  Realita u nás je taká, že hoci je v zákone 7,5 %, ministerstvo životného prostredia môže v odôvodnených prípadoch túto výšku meniť. Podľa podnikov sa im v podobe kompenzácií vrátili v uplynulých rokoch len asi 2 % z výnosu,“

povedal na tlačovom brífingu predseda BBSK Ján Lunter.

Ján Lunter

Ján Lunter

V dobe, keď ceny energií, potravín a ďalších dôležitých komodít raketovo stúpajú, hľadajú vyspelé krajiny všetky možné riešenia, ako systémovo pomôcť.

„Preto aj my vyzývame vládu, aby zamedzila významným hospodárskym škodám a urýchlene zákon o obchodovaní s emisnými kvótami novelizovala, pri stanovení výšky kompenzácie na 18 %. Aj takto môže pomôcť udržať u nás podniky, z ktorých každý zamestnáva rádovo stovky až tisícky ľudí a ktoré sa významným spôsobom podieľajú na tvorbe HDP,“

doplnil župan Lunter.

Ohrozená je výroba priamo v kraji

To, že sa touto témou zaoberalo aj krajské zastupiteľstvo, nie je náhoda. Na území BBSK sa nachádzajú hneď tri takéto strategické podniky, ktorým boli vyplatené kompenzácie z Environmentálneho fondu – ide o Železiarne Podbrezová, SHP Harmanec a o spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom.

„Práve posledný menovaný, výrobca primárneho hliníka, patrí k energeticky najnáročnejším spoločnostiam a ročne na svoju výrobu spotrebuje až 10 % celoslovenskej spotreby elektriny. Preto sa Slovalca silne dotýka zvyšovanie cien energií a hrozí, že v roku 2023 bude spoločnosť nútená ukončiť výrobu v Žiari nad Hronom. Pritom ide o spoločnosť s ekologickou prevádzkou, ktorá zamestnáva až 4% všetkých zamestnaných v žiarskom okrese. To nesmieme dopustiť,“

uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Naviac koronakríza a čipová kríza ukázali, že v strategických materiáloch sa nedá vždy spoľahnúť iba na dovozy zo zahraničia a vlastná výroba hliníka je pre Slovensko o to významnejšia, že je predpoklad, že dopyt po ňom nebude v dlhodobom horizonte klesať.

„Ak nevynaložíme zdroje z envirofondu pre podniky ako Slovalco, prídeme o ekologického výrobcu hliníka a budeme musieť nakupovať „špinavý“ čínsky hliník,“

upozornil vicežupan Lunter.

Železiarne Podbrezová

Železiarne Podbrezová

Obavy v regióne

„Ani náš kraj, ani naša krajina a ani Európa si nemôžu dovoliť o takúto prevádzku prísť – o to dôraznejšie preto apelujeme na vládu, aby sa ku strategickým podnikom, ktoré dávajú prácu množstvu ľudí a vyrábajú suroviny nevyhnutné pre fungovanie dnešnej spoločnosti, postavila partnersky a dorovnala ich kompenzácie na úroveň európskeho priemeru – teda 18 % výnosu z dražieb emisných kvót,“

zdôraznil Ondrej Lunter.

„Obyvatelia stredného Pohronia sledujú situáciu so strachom a obávajú sa, že výroba hliníka v Žiari nad Hronom po 70 rokoch skončí. Spustili sme preto petíciu na podporu zachovania spoločnosti Slovalco, do dnešného dňa máme vyzbieraných asi 5000 podpisov, do mesiaca-dvoch predpokladáme, že ich bude dvojnásobok. Vláda už dva roky sľubuje, že zmení zákon tak, aby boli naše spoločnosti konkurencieschopné. Má k dispozícii nástroje a aj dostatok zdrojov v environmentálnom fonde, uvidíme, ako sa k tomu postaví aj po tejto výzve,“

uzavrel Ladislav Kukolík, poslanec ZBBSK za obvod Žiar nad Hronom.

Ladislav Kukolík

Ladislav Kukolík

Priemyselný park vo Fiľakove

Zastupiteľstvo BBSK v piatok schválilo aj podporu pre projekt priemyselného parku vo Fiľakove. Do projektu vloží kraj 400 tisíc eur a spoločne s mestom apeluje na ministerstvá, aby hľadali zdroje na podporu tejto investície aj oni. Pre rapídne zdražovanie je totiž celý projekt ohrozený.

Hlavným zámerom tohto projektu je ekonomický rozvoj prihraničného územia Novohradu – mesto Fiľakovo, a teraz už aj spolu s krajom, sa pokúsi oživiť priemyselnú zónu a zlepšiť podmienky pre fungovanie malých a stredných podnikov. Pribudnúť by tu mala veľká skladová a výrobná hala, administratívne priestory, parkovisko a všetka potrebná infraštruktúra pre priemyselný park. Takto by mohlo vzniknúť viac ako 50 nových pracovných miest, s potenciálom rozvoja aj do budúcnosti.

Fiľakovo

Fiľakovo

Na projekt v pôvodnej hodnote viac ako 4 milióny eur sa mestu Fiľakovo podarilo získať prostriedky z projektu cezhraničnej spolupráce Interreg a tiež si zobralo dlhodobý investičný a preklenovací úver – od konca minulého roka po súčasnosť sa však ceny prác i materiálov natoľko zvýšili, že ani tieto prostriedky na výstavbu priemyselného parku stačiť nebudú.

 „Našou snahou je jednak odstrániť urbanistickú jazvu, ktorá špatí okolie historického centra, ale aj prilákať investorov a vytvoriť nové pracovné miesta. Pracujeme na tomto projekte už päť rokov, ale koronakríza i vojna na Ukrajine prispeli k obrovskému zdražovaniu. Vidíme, že najnižšie cenové ponuky dnes prichádzajú vo výške viac ako 5,4 milióna eur. Ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a čakáme aj vládnu pomoc – ak sa nenájdu zdroje, tento projekt padne, čo by bola obrovská škoda.“

vyjadril sa k výzve primátor Fiľakova a krajský poslanec za obvod Lučenec Attila Agócs.

Attila Agócs

Attila Agócs

Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: Marek Mačica a ilustračné