Problém nelegálnych migrantov potom, čo okolité krajiny de facto zavreli pred nimi hranice a oni sa rozptyľujú po celom Slovensku, dolieha aj na mesto Banská Bystrica. Napriek tomu, že dosluhujúca úradnícka vláda plne zodpovedá za pohyb týchto cudzincov na našom území, necháva riešenie problému, podobne ako tie predchádzajúce pri covide, na samosprávy.
Banská Bystrica pomôže migrantom
Sledovať na sociálnych sieťach komentáre v súvislosti s tranzitujúcimi cudzincami, ktorí sa nachádzajú na území nášho mesta alebo k nám ešte len prichádzajú, je často na zamyslenie. Niektorí kritizujú práve mesto, že sa o nelegálnych migrantov nestará, iní zasa nesúhlasia s pomocou samosprávy, ktorú by mal zabezpečiť štát.
Aj keď ide len o pár desiatok migrujúcich osôb, ktoré nikomu neubližujú, v Banskej Bystrici sa zdržiavajú krátkodobo a po vybavení príslušných dokladov mesto opúšťajú, s prichádzajúcim zimným obdobím im chceme pomôcť. Veľakrát totiž ide aj o matky s malými deťmi, dokonca bábätkami.
„Zatiaľ čo vláda s nami nekomunikuje, rozhodli sme sa im poskytnúť pomoc v podobe vyhrievaného stanu na parkovisku Mičinská. Kým sa tak však stane, podľa potreby pružne riešime aj ďalšie vzniknuté situácie. V stredu vo večerných hodinách priviezli do Banskej Bystrice autobus, v ktorom sa nachádzali aj rodiny s deťmi. Operatívne sme preto zohnali tlmočníka a osobne som im bol ponúknuť pomoc,“
uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.
V spolupráci s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v BB a Oddelením cudzineckej polície, Slovenským Červeným krížom, Územným spolkom Banská Bystrica i Centrom materiálnej pomoci mesto vytvorilo priestor, v ktorom ich prichýli do vybavenia príslušných dokladov. V ňom sa budú môcť zahriať, vyspať sa a deti aj pohrať.
„Ďakujem všetkým, ktorí pomáhajú. Buďme ľudskí,“
dodal primátor Nosko.
Mesto s partnermi zabezpečí dočasné ubytovanie pre viac ako 40 migrantov
Na mestskom úrade vo štvrtok zasadali členovia Krízového štábu mesta Banská Bystrica, ktorí sa zaoberali prijatím viacerých opatrení súvisiacich s migrantmi nachádzajúcimi sa a prichádzajúcimi na územie mesta pod Urpínom.
Napriek tomu, že sa u nás zdržia len krátkodobo a následne po vybavení potrebných dokladov z Banskej Bystrice odchádzajú, samospráva im poskytne pomoc. Ubytovať sa budú môcť, v prípade záujmu, priamo v zariadení Slovenského Červeného kríža „Prístav“, pri ktorom postavíme aj dva stany. S ich montážou nám pomôžu dobrovoľní hasiči.
Samospráva poskytne tranzitujúcim cudzincom možnosť dočasného ubytovania v útulku Prístav s kapacitou 25 osôb, ktorý sa nachádza za Tulskou ulicou mimo obývanej časti sídliska Fončorda. V areáli počas štvrtka dňa pribudnú aj dva vyhrievané stany, každý pre desať ľudí. Pri ubytovávaní budú uprednostňované hlavne rodiny a matky s deťmi.
„Informáciu o ubytovacích možnostiach plánujeme prichádzajúcim osobám poskytovať ešte priamo v autobusoch a cez tlmočníka ich taktiež informovať o možnostiach pomoci, ktoré im vieme poskytnúť. Taktiež pre nich plánujeme zabezpečiť bezplatnú MHD, ktorú budú môcť využiť skupinovo, ale vždy len v sprievode s dobrovoľníkom. Ten bude musieť pri vstupe do autobusu alebo trolejbusu predložiť preukaz vydaný naším mestom. Rád by som všetkých ubezpečil, že z našej strany urobíme všetko preto, aby bola zachovaná bezpečnosť každého obyvateľa a návštevníka mesta,“
povedal primátor Ján Nosko.
V spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK), Územným spolkom Banská Bystrica bola už včera, 11. októbra 2023 vo večerných hodinách, v priestoroch banskobystrického SČK, ubytovaná rodina so siedmimi deťmi. Následne o ubytovanie požiadal aj otec s desaťročným synom.
„Migrantom na území mesta Banská Bystrica vieme, v prípade potreby, zabezpečiť základnú zdravotnú starostlivosť. Ak dostaneme informáciu, že je medzi nimi osoba, ktorá potrebuje našu pomoc, sme schopní byť na mieste do dvoch hodín. Zdravotnícky tím zabezpečí vyšetrenie a zhodnotenie stavu danej osoby, urobí zakladú diferenciálnu diagnostiku a zastabilizuje ju. Pokiaľ bude potrebné, prepravíme dotyčnú osobu na urgentný príjem do zdravotníckeho zariadenia. Túto službu vieme zabezpečiť počas celého dňa, až do 21:00 hod.,“
poznamenal Lukáš Longauer, koordinátor pre krízové riadenie SČK.
Na území mesta platí od utorka 10. októbra 2023 mimoriadna situácia z dôvodu tranzitnej migrácie. Pri pomoci sú súčinné viaceré subjekty, vrátane mestskej a štátnej polície, cudzineckej polície, hasičského zboru, okresného úradu a Centra materiálnej pomoci.
„Migrantom vieme aj v nasledujúcom období poskytnúť oblečenie, obuv či termofólie. Cez dobrovoľníkov dokážeme zabezpečiť a doručiť materiálnu pomoc priamo na miesto, kde sa tieto osoby budú nachádzať,“
dodala Zuzana Janíčková, koordinátorka Centra materiálnej pomoci v Banskej Bystrici.
Zdroj: Miroslav Strelec a (tom) , Foto: mesto BB a ilustračné