Banská Bystrica chce riešiť energetickú krízu aj fotovoltickými elektrárňami na mestských budovách

SPRÁVY
5 /

Raketovo rastúce ceny energií negatívne ovplyvňujú sociálno – ekonomické pomery nielen na Slovensku, ale v celej Európe Za posledný rok sa nákupné ceny elektriny zvýšili trojnásobne a pri plyne je rast cien ešte výraznejší.

Banskobystrická samospráva chce stavať fotovoltické elektrárne

Ako sa dá predchádzať ekonomickým dôsledkom energetickej krízy? Jedným z dostupných riešení je vlastná fotovoltická elektráreň. To platí aj pre mesto Banská Bystrica.

Primátor Ján Nosko hovorí:

„Stúpajúce ceny energií a naše priority v oblasti energetiky vyústili do ďalšieho ambiciózneho projektu, ktorý chceme realizovať v nasledujúcom období – vyrábať v našom meste vlastnú elektrinu a využívať ju najmä na pokrytie spotreby mestských zariadení a budov.“

Ján Nosko

Ján Nosko

V počiatočnej fáze banskobystrická samospráva vytypovala prvých 32 mestských budov, na ktorých by mohli vyrásť biosolárne strechy, ktoré budú následne vyrábať elektrickú energiu zo slnka.

„Aktuálne sa na vybraných objektoch robí štúdia uskutočniteľnosti inštalácie fotovoltických zariadení a batériových úložísk. Práve tá nám už čoskoro stanoví vhodnosť objektov, návratnosť, náklady, technické riešenia a predpokladaný výkon, ktorý budeme vedieť vyrobiť,“

dodáva Nosko.

Zelené riešenia patria medzi priority mesta Banská Bystrica, preto súčasťou nových projektov sú aj zelené strechy, ktoré, okrem iného, prirodzene ochladzujú budovy, zmierňujú negatívne dopady zmeny klímy a podobne.

Po projektovej príprave sa mesto sústredí na možnosti realizácie a financovania biosolárnych striech, najmä z finančných zdrojov EÚ. Už v roku 2023 samospráva predpokladá začiatok realizácie prvých 6 objektov, ktoré budú financované z Plánu obnovy a odolnosti.

Typická fotovoltická elektráreň

Je zariadenie, ktoré dokáže premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Ukážme si to na príklade najbežnejšieho fotovoltického riešenia typu on-grid s priamym napojením na verejnú distribučnú sieť.

Pri takomto riešení sa elektrina z fotovoltiky, ktorú nevyužijete vo svojej domácnosti, posiela do siete. Maximálny úžitok sa dosiahne vtedy, keď sa elektrické spotrebiče budú čo najviac využívať cez deň.

Vyrobenú a nespotrebovanú elektrickú energiu si môžete odložiť do virtuálnej batérie a túto môžete  využiť neskôr, napríklad v noci.

K premene slnečného žiarenia na elektrickú energiu dochádza vo fotovoltickom zariadení. Slnečné lúče dopadajú na fotovoltický panel, v ktorom sa svetelná energia premieňa na jednosmerný prúd za pomoci fotoelektrického javu. Po následnej premene na striedavý prúd získate vlastnú elektrinu, ktorú v domácnosti využijete na bežnú spotrebu.

1. fotovoltické panely, 2. jednosmerný prúd, 3. striedač, 4. striedavý prúd, 5. televízor, 6. ohrievač vody (bojler), 7. batéria, 8. práčka, 9. sušička, 10. nabíjačka na elektromobil

1. fotovoltické panely, 2. jednosmerný prúd, 3. striedač, 4. striedavý prúd, 5. televízor, 6. ohrievač vody (bojler), 7. batéria, 8. práčka, 9. sušička, 10. nabíjačka na elektromobil

Zdroj: (tom) a ZSE , Foto: ilustračné