Tak už nielen Bystričania považujú vyše 31 rokov rozostavanú autobusovú stanicu za najväčšie „Bystrické strašidlo“, ale táto stavba storočia získala titul „Najväčšia realitná opacha roka“. Rozhodli o tom hlasovaním čitatelia portálu hnonline.sk.
Na prvých piatich miestach spomedzi viacerých kandidátov sa umiestnili tieto nedokončené objekty:
1-Autobusová stanica v Banskej Bystrici 215 hlasov
2.Komplex Yosaria Plaza v Ružinove 193 hlasov
3.Nemocnica Rázsochy v Bratislave 175 hlasov
4.Multifunkčná hala vo Zvolene 130 hlasov
5.Obchodné centrum Poprad 111 hlasov
(ostatné nedokončené stavby získali menej ako 100 hlasov)
Autobusová stanica v Banskej Bystrici
Začal ju stavať štát ešte v roku 1983. Vtedajší prezident ČSSR Gustáv Husák o dva roky neskôr osobne otváral základnú plochu pre autobusy ČSAD. V roku 1990 sa však celá výstavba zastavila a odvtedy neobnovila. Okrem prekrytia nástupíšť zostala nedokončená hrubá stavba odbavovacej časti autobusovej stanice, dnes v značne schátralom stave.
Určité nádeje na dokončenie autobusovej stanice sa vkladali do privatizácie majetku SAD Banská Bystrica. Ten v roku 2002 sprivatizovala česká spoločnosť ČSAD Ostrava. Avšak ani potom sa s týmto objektom nič nedialo, keďže mesto nemohlo investovať do cudzieho majetku
V roku 2010 sa mestu prostredníctvom spoločnosti Dopravný podnik mesta podarilo od majoritného ostravského akcionára bystrickej SAD-ky odkúpiť trolejbusy s trolejovými vedeniami a depom. Následne sa rozbehli investície do obnovy zastaraného vozového parku z eurofondov s výraznou akcionárskou podporou SAD Zvolen. Pri autobusovej stanici čakalo mesto na nového majiteľa.
Ku koncu roka 2010 sa zdalo, že rokovania rakúsko-českého investora s ostravským majiteľom autobusovej stanice by mohli byť úspešné, ale po komunálnych voľbách sa napokon nič neudialo. Nádej svitla až na sklonku minulého roka, keď sa novým vlastníkom objektu stala bratislavská spoločnosť Prima s.r.o. so zahraničnou účasťou.
Na rekonštrukciu autobusovej stanice existuje projekt rakúskej projekčnej a developerskej spoločnosti so sídlom v Bratislave Jahn Development & Consulting s územným rozhodnutím a posudkom EIA. Jedná sa o investíciou vo výške cca 18 mil. eur Celý komplex Terminal Shoping Center by mal mať dve časti – nový autobusový terminál s obchodnou pasážou a obchodné centrum s parkoviskom. Konštrukcia autobusovej stanice je riešená v jednom podzemnom a dvoch nadzemných podlažiach s bezbariérovým prepojením s neďalekou železničnou stanicou, vrátane dopravného riešenia novej križovatky
Yosaria Plazza v Ružinove
Keď v septembri 2005 zatvárali obchodný dom Prior v bratislavskej mestskej časti Ružinov, investor Yosaria Plaza chcel postaviť najväčšie nákupné centrum na Slovensku. V modernom komplexe malo byť takmer 250 obchodov, klzisko, bazén či výťah pre 100 osôb. Výstavba síce začala, ale dodnes sa nedokončila. Investor a mestská časť vedú medzi sebou zákopovú vojnu a súdia sa.
Nemocnica Rázsochy
Bratislavská Nemocnica Rázsochy mala byť svojho času najmodernejšou vo vtedajšom Československu. Začali stavať v roku 1987, ale do dnes z nej zostala iba hrubá stavba. Na pozemku s obvodom 1,7 km sa za 27 rokov minulo 70 miliónov eur. Časť z toho išlo na stavbu skeletu, zvyšok analýzy a štúdie Len jej stráženie stojí ročne 60-tisíc eur. Štát nedokáže tento rozostavaný objekt predať ani dostavať.
Multifunkčná hala vo Zvolene
Do majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2004, ktoré boli napokon v Česku, sa malo zapojiť aj Slovensko. V roku 2001 riešila slovenská vláda, kde postaviť nový hokejový štadión. Predstavitelia Technickej univerzity vo Zvolene vtedy ponúkli, že šampionát by mohol byť v ich rozostavanej multifunkčnej hale s kapacitou viac ako 4.000 miest, ktorá by sa dokončila aj pre tento účel Na financovaní sa mal podieľať aj štát s mestom. Hoci s výstavbou sa pokračovalo ešte v roku 2006, napokon objekt nikdy nedostavali.
Obchodné centrum Poprad
V 2006 položili základný kameň monumentálneho komplexu obchodného centra pod Tatrami, ktorý sa mal stať dominantou Popradu s 19-podlažnou budovou a luxusnými bytmi na rozlohe 100.000 m2. Investor sľuboval budúcim vlastníkom exkluzívny výhľad na Tatry. V projekte nechýbal luxusný hotel, kongresové centrum a kancelárske plochy. Stavbu rozostavali, ale nedokončili. Zostal iba železobetónový skelet.
Zdroj: hnonline.sk, Foto: Ilustr.