Utorok 5.júla je na Slovensku štátny sviatok. V tento deň si pripomíname príchod slovanských vierozvestcov sv. Cyrila (Konštantína) a Metoda.
Solúnski bratia prišli na Veľkú Moravu roku 863 alebo 864 (podľa tradície 5. júla 863). Na účely misie vytvoril Konštantín nové písmo – hlaholiku, čo bol grafický systém špeciálne uspôsobený pre slovanský jazyk.
Ďalej spolu s Metodom, pred odchodom na Veľkú Moravu aj po ňom, zhotovili viacero prekladov a vlastných textov v tzv. staroslovienčine. Bola to kultivovaná macedónčina z okolia Solúna zvolená za jazyk, ktorý sa používal počas misie a na preklady.
Staroslovienčina počas veľkomoravskej misie získala veľa prvkov západoslovanských (od 10. stor. slovenských a moravských) nárečí používaných na Veľkej Morave. Napríklad vtedajšia verzia hlaholiky obsahuje aj jedno písmeno – hlásku „dz“, ktorá sa vtedy používala len území dnešného Slovenska. Vďaka tejto činnosti sa bratia považujú za zakladateľov slovanskej literatúry. Okrem toho Konštantín priniesol so sebou na Veľkú Moravu symbol byzantského dvojkríža, ktorý je dnes v slovenskom znaku.
Od začiatku svojho pobytu na Veľkej Morave museli čeliť kritike bavorských (východofranských) kňazov, predstaviteľov západného kresťanstva, ktorí sa obávali, že stratia v krajine vplyv. Roku 863 Konštantín založil tzv. Veľkomoravské učilište, v ktorom sa vychovávali budúci slovanskí kňazi a administratívni pracovníci, a ktoré sa stalo centrom slovanskej literatúry. Roku 885 mali asi 200 absolventov. Poloha učilišťa je neznáma, ale podľa archeologických nálezov existovala cirkevná škola na hrade Devín.
Zdroj: wikipedie