OH 2024: Džudista Fízeľ deviaty, postup osemstovkárky Gajanovej, kolaps Potockej

ŠPORT
0 /

V piatok boli v akcii až šiesti športovci banskobystrickej Dukly. Najväčšie šance na dobré umiestnenie sa dávali džudistovi spod Urpína Mariusovi Fízeľovi. Ten napokon skončil v druhom kole, keď nezdolal favorizovaného Uzbeka Jusupova a na olympiáde obsadil konečné delené 9. miesto. Potešil postup Gabiky Gajanovej do semifinále v behu na 800 metrov, vo svojom rozbehu s prehľadom dobehla na druhom mieste. Žiaľ ďalej nepokračujú plavkyňa Tamara Potocká, ktorá dokonca skončila v nemocnici a v šprinte na sto metrov nejde ďalej ani Duklistka Viktória Forsterová, no ešte sa predstaví v stovke na prekážkach, čo je jej silnejšia disciplína.

DŽUDO

Banskobystrický džudista Marius Fízeľ ukončil svoje pôsobenie na OH v Paríži v 2. kole, no je rád, že sa pod piatimi kruhmi mohol vôbec predstaviť. Nedávno si totiž natrhol stehenný sval, toto zranenie bolo podľa lekárov veľmi vážne. V 1. kole kategórie nad 100 kg zdolal vo svojej premiére pod piatimi kruhmi reprezentanta Fidži Gerarda Takayawu na ippon.

„Už som sa s ním bil v Perthe, takže som ho poznal. Každý na tejto úrovni chce podať čo najlepší výkon. Nebolo to ľahké, ale podarilo sa mi ho zdolať. Myslím si, že som zápas korigoval a mal som po celý čas pod kontrolou,“

– povedal o tomto súboji Fízeľ.

V 2. kole bol nad sily banskobystrického džudistu favorizovaný Uzbek Ališer Jusupov, ktorý zvíťazil na ippon. S týmto súperom sa stretol nedávno v Paríži aj na turnaji grandlsamu. O tomto zápase sa vyjadril nasledovne:

„Tréner mi hovoril, že som ho mal viac vylákať dopredu. Snažil som sa, ale nevyšlo mi to. Ja som si na neho veril a aj keď je v renkingu oveľa vyššie ako ja, tak som ho chcel zdolať. Po kondičnej a technickej stránke som na tom oveľa lepšie ako on, ale žiaľ, nevyšlo to.“

Prípravu na turnaj skomplikovalo Banskobystričanovi zranenie, ktoré si privodil pred mesiacom na sústredení v španielskom Benidorme. Bližšie to aj opísal:

„Natrhol som si zadný stehenný sval, mal som tam 12-centimetrovú dieru. Nevedel som vôbec, či sa predstavím na olympijskom turnaji. Ale vďaka fyzioterapeutke a lekárke sme to dali dokopy. Je to zázrak, že som sa vôbec postavil, lebo lekárka mi povedala, že si nevie predstaviť, že s takým zranením sa dá súťažiť. Ale aj tak som chcel podať lepší výkon. Snažil som sa byť pozitívny, ale džudo som nemohol trénovať. Robil som nejaké veci v sede, posilňoval vrch tela, ale na to sa nechcem vyhovárať. Makal som štyri roky, bol som dobre pripravený. Bohužiaľ. Treba makať ďalej.“

Uzbek potvrdil v 2. kole pozíciu favorita. Od úvodu udával tón súboja a Fízeľ mal už 1:10 min pred gongom na konte dvakrát šido za pasivitu. Musel tak prejsť do útoku, pretože tretie by znamenalo koniec duelu, čo Uzbek využil a ešte pred koncom časového limitu si stihol pripísať dve úspešne techniky taniotoši a uranage. Získal tak dvakrát wazaari a tým pádom ippon.

„Vzhľadom na okolnosti to hodnotím pozitívne, pretože po zranení nastúpil na prvý zápas až tu na olympiáde. V tréningoch síce dostal zabrať, ale to nebolo ono. Mrzí nás to, lebo výkonnosť a formu mal stúpajúcu od minulého roka. V prvom kole to mal ťažké, lebo Takayawa trénuje v Japonsku a má 130 kíl a vie to. Proti Jusupovi sa mi zdalo prvé šido prísne, ale musím si to pozrieť. Potom mal dobré momenty, bil sa v rámci možností, ale po mesiaci bez prípravy je to na súpera takéhoto rangu ťažké,“

– povedal tréner 25-ročného bystrického džudistu  Ján Gregor a dodal ešte, že jeho zverenec ho potešil najmä prístupom:

„Som na to hrdý. Na nič sa nevyhováral, bol chlap. Bojoval, čo to išlo.“

Ján Gregor s Mariusom Fízeľom

PLÁVANIE

Plavkyňa banskobystrickej Dukly Tamara Potocká nepostúpila do semifinále na 200 m pol.pr., keď v rozplavbách obsadila 23. miesto časom 2:14,20. Po skončení rozplavby skolabovala, odniesli ju na nosidlách a museli jej poskytnúť lekársku starostlivosť. Po kolapse je už však v poriadku a zotavuje sa vo svojej izbe v olympijskej dedine. Z lekárskej starostlivosti ju prepustili v piatok okolo tretej popoludní, informovali zástupcovia slovenskej výpravy.

Podľa členky slovenskej plaveckej výpravy Ivany Langeovej bol príčinou kolapsu astmatický záchvat:

„Tamara Potocká je astmatička a po doplávaní dostala astmatický záchvat. Nemala pri sebe lieky proti astme, preto skolabovala. Zobrali ju do lekárskej miestnosti, kde dostávala kyslík a lieky.“  

Stav plavkyne z Dukly sa po kyslíkovej terapii a dodaní liekov výrazne zlepšil. Okolo tretej popoludní ju prepustili z lekárskej starostlivosti a je v olympijskej dedine.

„Všetko je v poriadku, nemusíte sa o mňa báť. Ďakujem za podporu a všetky povzbudzujúce správy. Stalo sa to, čo som povedala pred pretekmi, že dám do toho všetko a nechám tam aj dušu. Moje telo však povedalo následne nie. Plávalo sa mi pritom výborne. Skutočne som v poriadku. Teraz si ešte trocha užijem olympijskú atmosféru v dedine,“

 

– citoval Tamaru Potockú portál olympic.sk. O jej kolapse informovali médiá po celom svete.

Podľa informácií lekárky slovenskej výpravy MUDr. Daniely Kňaze Doležalovej, ktorá sa s Tamarou stretla a rozprávala v poliklinike olympijskej dediny, športovkyňa Dukly preteky príliš rýchlo odštartovala a po doplávaní mala problémy s dýchaním. V premiére pod piatimi kruhmi zaostala za svojím vlastným slovenským rekordom z júnových ME v Belehrade o takmer dve sekundy. V parížskom bazéne jej vyšiel štart a po úvodnom motýľkarskom úseku bola na prvej priečke. Po znakárskej päťdesiatke klesla na šiestu pozíciu a už sa jej nepodarilo posunúť vyššie. Za víťaznou Kanaďankou Summer Mcintoshovou zaostala o 4,30 s. V Paríži už Potocká nemala štartovať v žiadnych ďalších pretekoch.

ATLETIKA

Necelú pol hodinu po dvanástej chcela bežkyňa banskobystrickej Dukly Viktória Forsterová dosiahnuť vo svojej olympijskej premiére osobné maximum na hladkej stovke. Najlepší čas v prebiehajúcej sezóne v hodnote 11,44 sekundy jej nestačil v rozbehoch na postup medzi 27 semifinalistiek. Prekonanie „osobáku“ by jej tesne zabezpečilo priamy postup o dve stotiny.

Forsterová bola vo svojom behu šiesta so stratou 0,17 sekundy na tretiu Leah Bertrandovú z Trinidadu. Tá dosiahla o stotinu horší čas než osobné maximum slovenskej šprintérky (11,26). Forsterová vytvorila svoj „osobák“ vlani na mítingu P-T-S, na banskobystrických Štiavničkách vtedy prekonala 55-ročný národný rekord Evy Gleskovej z OH 1968 v Mexiku.

„Určite som pomýšľala na osobné maximum, ale teraz to nevyšlo. Snáď to vyjde na budúce,“

– uviedla Forsterová pre TASR. V stredu ju čaká stovka cez prekážky. Na tú podľa vlastných slov už veľa nenatrénuje, no v nasledujúcich štyroch dňoch zrejme nebude mať čas ani na voľnejší program. Čo aj vysvetlila:

„Ešte neviem, musíme si to s trénerkou nejak naplánovať. Určite sa ale budem udržiavať a koncentrovať na tie prekážky. Mám za sebou prvý štart na olympiáde a mohla by som povedať, že si vezmem do prekážok uvoľnenosť. Dnes som sa však cítila naozaj dobre, vôbec som nemala stres a bolo to super. Už len rýchlejšie nohy a aby to dobre dopadlo.“ 

Konkrétnu ambíciu do prekážok, na ktorých získala takmer presne pred rokom zlato na Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom Čcheng-tu, prezradiť odmietla. Vtedy dosiahla výkon 12,72 sekundy, zaistila si miestenku na prvé OH a vytvorila národný rekord. Takýto výkon by na tokijských hrách stačil na piate miesto vo finálovom behu.

Veľké nádeje sa večer vkladali do bežkyne na 800 metrov z banskobystrickej Dukly Gabiky Gajanovej. A nesklamala. Postúpila do semifinále. V prvom rozbehu finišovala naša úradujúca vicemajsterka Európy na 2. priečke časom 2:00,29 min a dostala sa medzi trojicu postupujúcich priamo. Dobre si rozložila sily a o svojom postupe rozhodla finišom v cieľovej rovinke. Pred ňou zostala iba víťazka behu Britka Jemma Reekieová, obhajkyňa 4. priečky z Tokia si zapísala 2:00,00 min. V reakcii pre Slovenskú televíziu bežkyňa z Dukly uviedla:

„Mojou taktikou bolo držať sa čela pretekov a bojovať posledných dvesto metrov o postup.  Bolo to vyrovnané, ale využila som záver a postúpila. Prezreli sme si súperky pred štartom, ale sústredila som sa hlavne sama na seba, teda držala s nimi vpredu kontakt tak, aby som mohla zaútočiť na posledných dvesto metroch. Čas tu nehral rolu. Hoci všetci fandili francúzskej bežkyne, tak snažila som sa využiť atmosféru na štadióne vo svoj prospech, aby som sa vyburcovala k najlepšiemu výkonu. Cieľ som splnila, nemusím bežať repasáže, takže sa už teším sa na semifinále,“

Gabika následne cez kameru pozdravila celé Slovensko a poďakovala všetkým za to, že jej držia palce. Semifinále sa pôjde v nedeľu. O cenné kovy sa bude súťažiť v pondelok.

VODNÝ SLALOM – KROS

Vodný slalomár VŠC Dukla Banská Bystrica z liptovskomikulášskeho strediska Jakub Grigar obsadil v piatkovej časovke kajak krosu na OH v Paríži 19. miesto výkonom 71,18 s. V rovnakej disciplíne v kategórii žien patrilo 20. miesto jeho oddielovej kolegyni Eliške Mintálovej za 75,26 s. Časovka rozhodovala o nasadení do rozjázd.

V časovke mužov sa predstavilo 38 pretekárov, v súťaži žien štartovalo o jednu menej. Všetci postúpili do 1. kola vyraďovacích bojov, ktoré je na programe v sobotu. O medaily sa bude bojovať v pondelok

Výsledky, vodný slalom – kajak kros, časovka

muži: 1. Joseph Clarke (V. Brit.) 66.08 s, 2. Pedro Goncalves (Braz.) 66,41, 3. Titouan Castryck (Fr.) 67,29,… 19. Jakub GRIGAR 71,18, 23. Matej BEŇUŠ (obaja (SR) 73,54

ženy: 1. Camille Prigentová (Fr.) 70,33, 2. Jessica Foxová (Austr.) 70,84, 3. Mallory Franklinová (V. Brit.) 71,85,… 20. Eliška MINTÁLOVÁ 75,26, 30. Zuzana PAŇKOVÁ (obe SR) 79,36

Jakub Grigar na štarte krosu

 

Autor: (bl), Foto: Zdroj TASR