Jubilejný 30. ročník Banskobystrickej latky bude nabitý hviezdami. Najväčšou bude katarský skokan do výšky Mutaz Essa Baršim, ktorý je zároveň rekordér mítingu výkonom 240 cm. Vo svete aktuálne nemá konkurenciu. Podujatie sa pod Urpínom uskutoční už o necelé dva mesiace 13. februára 2024.
Olympijský víťaz z Tokia 2021 Mutaz Essa Baršim sa vráti do Banskej Bystrice po 6 rokoch, pričom v rokoch 2013 (236 cm) a 2015 (240 cm) zvíťazil a v roku 2018 (236 cm) obsadil druhé miesto. Celkovo získal tri tituly majstra sveta (plus striebro a bronz), olympijské zlato a dve striebra a titul halového majstra sveta (plus striebro). Trinásťkrát skočil v kariére 240 cm a viac. Na pondelňajšom tlačovom brífingu manažér Banskobystrickej latky (BBL) Alfons Juck povedal:
„Sme veľmi radi, že môžeme ohlásiť tohto najlepšieho výškara na svete. Veríme, že v Banskej Bystrici ponúkne tradične skvelú šou v podobe blízkej méte 240 cm, čo najvyššia hranica svetovej extratriedy. Zareagoval na našu ponuku aj pre to, že má na Banskobystrickú latku najlepšie spomienky. Skočil práve na tomto podujatí prvýkrát v hale 240 cm. Veľmi dobre sa mu tu skákalo. V budúcom roku chce súťažiť v hale minimálne, nevie sa, či ešte pôjde na halové majstrovstvá sveta, ale Banskú Bystricu už potvrdil, o to je jeho vystúpenie cennejšie.“
V tlačovej správe organizátorov podujatia zareagoval aj samotný Mutaz Essa Baršim:
„Už sa teším na návrat do Banskej Bystrice po dlhšej absencii. Je to pre mňa dôležitý míting v kariére, veď som u vás prvýkrát v hale skočil 240 cm v roku 2015. Pamätám si najmä skvelých divákov a hlasitú hudbu. Uvedomujem si, že som naposledy skákal v hale na pretekoch pred šiestimi rokmi. Chcem si Banskobystrickú latku užiť a skočiť čo najvyššie. Bude to pre mňa významný štart v príprave na ďalšie vystúpenia.“
V mužskej súťaži sa ešte predstavia Kubánec Luis Zayas, Mexičan Edgar Rivera, Ukrajinec Andrij Procenko a Poliak Norbert Kobielski, ktorý v závere posledného atletického leta skončil druhý vo finále Diamantovej ligy s výkonom 233cm.
Aj ženská súťaž ponúkne divákom mítingu štatútu WIT Silver, čo najvyšší možný štatút pre špecializovaný míting, obrovskú šou. Postarať by sa mali o to Iryna Geraščenková z Ukrajiny, Austrálčanka Eleanor Pattersonová i najlepšia juniorka sveta v súčasnosti Angelina Topičová zo Srbska a Britka Morgan Lakeová.
„Bude to skvelé divadlo, je sa na čo tešiť. Štartovacia listina sa ešte doplní o ďalšie zaujímavé mená, ale z pohľadu svetovej špičky Baršim, majsterka sveta z vlaňajška Pattersonová, ďalej Topičová i Lakeová ponúknu skvelý zážitok,“
– dodal A. Juck.
V prípade zodpovedajúcej výkonnosti dostanú na BBL 2024 priestor aj najlepší slovenskí skokani a skokanky do výšky. V oboch súťažiach pôjde aj o výbornú možnosť plniť limity na halové MS 2024 v Glasgowe (234 a 198), letné ME 2024 v Ríme (226 a 192) a OH v Paríži (233 a 197) a tiež získať dôležité body do kvalifikačných rebríčkov.
Jubilejný 30. ročník BBL s rozpočtom na úrovni 70 až 80 tisíc eur avizuje aj novinku v podobe galavečera, na ktorom sa zúčastnia a budú ocenení všetci víťazi z minulých ročníkov. Chýbať nebude krst novej knihy, predstavenie nového umeleckého diela v podobe obrazu a premietne sa i nový film o tomto podujatí k jeho 30. výročiu.
Rekordér v počte účastí na BBL je slovenský výškar Peter Horák – na Štiavničkách štartoval 13-krát a sotva ho niekto tak skoro predstihne. Premiéru mal v roku 2000, ešte nemal ani sedemnásť. O Sedem rokov neskôr si práve na Štiavničkách utvoril absolútny osobný rekord 230 cm.
„Keď som prvý raz prišiel na Banskobystrickú latku, mal som 16 rokov a čosi. Sprevádzali ma iba rodičia, tréner Šimonek so mnou nebol. Prostredie na mňa vtedy tak doľahlo, až som si vravel, že azda ani nenastúpim. Po prvom skoku v rozcvičke som však už vedel, že som vo svojom živle. Na ten deň si spomínam často a rád. Preteky v roku 2007 zasa boli najkrajšie v celej mojej kariére. Dvestotridsať som atakoval v predtým Hustopečiach aj v Bratislave, ale tam mi latka tesne padala. Rovnako aj v Banskej Bystrici v prvom pokuse, ale druhý som skočil čisto a už som bol spokojný. Prekonal som vytúženú métu. Pre mňa bola Banskobystrická latka veľký športový sviatok, veľmi som sa naň vždy tešil. Po pretekoch som si vždy s nevôľou uvedomil, že budem musieť celý rok čakať, kým to zase príde,”
– spomínal Peter Horák, ktorý ani po skončení kariéry na BBL nezanevrel a nemôže v hľadisku chýbať aspoň ako divák.
Doteraz na BBL štartovali muži zo 47 a ženy z 35 krajín, celkovo sa predstavilo už 54 krajín. V poslednom ročníku (2023) pribudli Jamajka a Estónsko medzi ženami, Nový Zéland, Holandsko, Austrália a Švajčiarsko medzi mužmi. Účastníci BBL 2023 získali na halových ME v Istanbule zlato a striebro u mužov, zlato a bronz medzi ženami, na MS v Budapešti bolo vo finále 5 mužských účastníkov BBL 2023 a 4 ženské účastníčky. Rekordy BBL patria Ukrajinke Jaroslave Mahučichovej (206 cm 2. 2. 2021) a už spomenutému Mutazovi Baršimovi (240 cm 4. 2. 2015).
Predaj vstupeniek na jubilejnú BBL sa začne 15. januára 2024. Priamy prenos pripravuje RTVS Šport a Európska atletika prostredníctvom svojej vysielacej platformy.
„Myšlienka zostarla, ale kvalitné výkony ostávajú. Verím, že aj jubilejný ročník Banskobystrickej latky ponúkne divákov skvelú šou. Pri príležitosti jubilea chystáme galavečer, na ktorý príde víťazka 1. ročníka Šárka Kašpárková a víťaz 2. ročníka Dalton Grant. Vydáme aj knižnú publikáciu s fotografiami pamätných okamihov a pripravuje sa i filmový dokument,“
– nádeja sa riaditeľ pretekov a jeden zo zakladateľov BBL Ľubomír Roško.
Autor: (job), Foto: ilustračné, SAZ