6 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 14. kole Tipos extraligy zdolali Slovan Bratislava 6:4, keď otáčali stav z 1:4 necelých jedenásť minút pred koncom. Štyrmi gólmi sa blysol domáci Matt Wedman. Tím spod Urpína našiel recept na tri body i napriek rozsiahlej maródke. Pre otras mozgu nenastúpil útočník Šoltés, na poslednú chvíľu sa však zrealizovala výmena medzi Zvolenom, keď k Bystričanom zamieril útočník Kukuča a odišiel obranca D. Stránsky. Pred duelom odovzdal bystrický klub detskej onkológii v meste šek v hodnote 2350 eur ako výťažok z dražby dresov z prípravných zápasov.

Hostia boli v prvej tretine aktívnejší. V šiestej minúte to skúšal švihom Krášovič, no skäre menil až v jedenástej Pecararo pohotovou strelou z uhla, keď ho naslepo našiel spoza bránky Ortega – 0:1. Odpovedať mohol na domácej strane Wedman, no z dvoch metrov sa voľný pred Shutovom nepresadil. Slovanisti potom nevyužili presilovku, no na prestávku išli spokojnejší, keďže viedli a mali viac z hry.

V druhej tretine ubudlo šancí, ale Bratislavčania mali prevahu a pretavili ju v presilovke do vedenia 0:2 po tvrdej strele Bakoša spoza kruhu nad lapačku Hrachovinu. Mohlo byť aj 0:3, ak by Pecararo na dvakrát zblízka pokoril gólmana ´baranov´. A keď neuspel ani Bjalončík zoči – voči brankárovi Banskej Bystrice, tak jeho spoluhráči sa v závere stredného dejstva nadýchli k menšiemu náporu. Dobrú šanci nevyužil Petriska z medzikružia a po ňom Faith spred bránkového priestoru, kam si pekne nakorčuľoval.

Na začiatku tretej tretiny vykresal nádej po 45 sekundách Matt Wedman. Spoza bránky ho na slepo našiel Faith a legionár sa nemýlil pred Shutovom – 1:2. Lenže v 44. minúte Bakoš tvrdo pálil z vrchnej časti kruhu, Hrachovinovi puk prepadol a za jeho chrbtom ho doklepol slabo bránený Pánik1:3. Tento hráč v 48. minúte nabil v presilovke na teč Hoelscherovi a bolo 1:4. Lenže neuplynula ani minúta a po individuálnej akcii Matta Wedmana cez Sersena sa ujal jeho bekhend – 2:4. A to nebolo všetko, o minútu na to zaknihoval Wedman hetrik, keď ho našiel Adams a ujala sa ďalšia jeho strela bez prípravy už v presilovke – 3:4. To už bol štadión vo vare a tešil sa z vyrovnávajúceho zásahu MATTA WEDMANA o necelé ďalšie dve minúty. Tento hráč dal štvrtý gól v rade v 52. minúte, keď Faith potiahol puk na zadný mantinel, odtiaľ prihral pred bránku hrdinovi zápasu ten spoza hráča z kruhu poslal ďalší pozdrav Shutovovi – 4:4. Následne hostia mali tutovku, keď Pecararo už prekonal pri ľavej žrdi bezmocného Hrachovinu, no za ním mu pomohol Michalčin a napokon obaja Bystričania zabránili puku k ceste za čiaru. A keďže Slovanisti boli nervózni a faulovali, pykali za to v 58. minúte. Víťazný gól strelil v presilovke z kruhu obranca Reece Scarlett, namieril to presne k žrdi a otočil na 5:4. Poistku do prázdnej bránky pridal ešte sekundu pred koncom Collin Adams takmer z vlastnej bránkovej čiary odpalom o mantinel – 6:4.

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 6:4 (0:1, 0:1, 6:2)

Góly: 41. Wedman (R. Faith, Adams), 49. Wedman (Adams, Chicoine), 50. Wedman (Adams, Scarlett), 52. Wedman (R. Faith), 58. Scarlett (Adams, Chicoine), 60. Adams (R. Faith, Wedman) – 11. Pecararo (Ortega, Hoelscher), 30. Bakoš (Golian, Pánik), 44. Pánik (Bakoš), 48. Hoelscher (Pánik, Golian). Rozhodovali: T. Orolin, Kocúr – Hajnik, Ordzovenský, vylúčení na 2 min.: 5:5, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, diváci: 2372.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Česánek, L. Kozák, Žabka – Výhonský, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Kukuča, Petriska, Tomka – Valigura, Čunderlík, Matoušek

Bratislava: Shutov – Bačik, Brincko, Kubka, Golian, Královič, Sersen, Maier – Pecararo, Hoelscher, Ortega – Bakoš, Egle, Pánik – Takáč, Bjalončík, Minárik – Dudáš, Kukumberg, Lukošik

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to pre fanúšikov výborný zápas so šťastným koncom pre nás. Dve tretiny nám nešli absolútne nohy, Slovan bol lepší, rýchlejší, mal viac z hry. My sme sa nedostávali do šancí. Podstatné bolo, že v tretej tretine sme za stavu 1:4 dali dve rýchle góly a to nás nakoplo. Do varu sa dostali diváci a na vlne pozitívnej emócie sme to uhrali. Súper začal byť nervózni a my sme si pomohli aj presilovkami. Wedmanova lajna bola vynikajúco, tá pre nás zápas vyhrala. Do ďalších duelov však budeme potrebovať dvadsať hráčov, nie šiestich, siedmich. Hostia boli väčšinu zápasu lepší, my nemáme jednoduché obdobie, takže za tieto tri body sme veľmi vďační. Bolo to aj o charaktere, že chalani nič nevypustili ani za trojgólového manka. V tom je hokej krásny, že sa dá zmazať a tešiť sa napokon z víťazstva. Takýto obrat som zažil naposledy ako hráč, keď som bol šiestak. Prehrávali sme na turnaji 0:5 a vyhrali sme 6:5. Takže je to rarita, a ešte proti Slovanu. Vždy keď príde Slovan alebo Zvolen, to sú špeciálne zápasy pre našich fanúšikov, takže to sa počíta dvojnásobne. Malo to všetko, grády. My tréneri sme videli rezervy, ale diváci si záver museli vychutnať. Ja si na takýto zápas s pozitívnym obratom ako tréner nepamätám.“

Matt Wedman, strelec štyroch gólov Banskej Bystrice: „Myslím si, že dnes si prilbu pre najlepšieho hráča zaslúžila celá naša formácia. Dať štyri góly, to je dobrý večer, ale hlavne som rád, že sme získali tri body. Nevedel som, že som jeden z troch hráčov v klubovej histórii, ktorí dali štyri góly v jednom zápase, ale je fajn byť jedným z nich. Ťažko povedať, ktorý z tých štyroch gólov bol najdôležitejší, ale bolo najmä dôležité, že sme získali späť momentum v tretej tretine. Každý jeden z nás budoval to momentum. Štyri góly v jednom zápase som nedal asi od šestnástich rokov. Posledné dva zápasy sme prehrali, takže sme potrebovali body a v tretej tretine sme ukázali charakter. Po štvrtom inkasovanom góle sme si uvedomili, že takto to ďalej ísť nemôže, nemôžeme prehrávať zápasy. Áno, máme širokú maródku, ale to nemôže byť výhovorka, musíme i tak vyhrávať zápasy. Nehrali sme celých 60 minút, čo vždy chceme, takže to asi nebol náš najlepší zápas v sezóne, ale dobrý tím nájde cestu k víťazstvu. Určite budem mať peknú spomienku na tento zápas, ale špeciálne aj z prvej sezóny tu na Slovensku. Som teraz dosť vyčerpaný, takže pravdepodobne pôjdem do ľadovej vane, budem hydratovať, dobre sa najem a s chalanmi sa v šatni pobavíme.“

Vladimír Országh k Wedmanovi: „Celá lajna hrala výborne, nebolo to iba o Wedmanovi.  Dostal tam výborné nahrávky a veľmi dobre zahrali aj dve presilovky. On bol ten koncový hráč, ale výborne hrala celá lajna. Wedman asi nie je úplne najlepší korčuliar, čo je zrejme vidno, ale je silný v súbojoch a najmä veľmi silný v predbránkovom priestore. Góly, ktoré dáva, sú zväčša po dorážkach a tečoch. Mal trošku ťažší začiatok, nemal letnú prípravu, keďže rozhodol finálový zápas v ECHL. Bolo to teda ešte vidieť na začiatku prípravy, ale zlepšuje sa. Čo je podstatné, že si ako lajna veľmi sadli a zatiaľ je to fajn.“

radosť Matta Wedmana (č. 67)

Roman Faith, autor troch asistencií v zápase, spoluhráč Wedmana v útoku: „Veľmi potešiteľné víťazstvo, potrebovali sme ho. To, že sa toto stalo v tretej tretine, som za to strašne rád. Nielen kvôli našej lajne, ale preto, že konečne máme naspäť tri body a môžeme ísť tabuľkovo hore. Som rád za moje asistencie, ale dúfam, že v nedeľu to opäť potvrdíme. My máme šance na góly, aj v minulých zápasoch, len bohužiaľ keď ich nepremeníme, tak po zápasoch vyzeráme, s prepáčením, za blbcov. Dnes sme ich premenili a sme  v úvodzovkách za hrdinov. Mám kamarátov, ktorí by si na nás vsadili aj za stavu 1:4 (smiech) Som za Matta Wedmana veľmi rád, lebo je to veľmi zábavný a dobrý chlapec. Sadli sme si v lajne a dúfam, že v nedeľu to potvrdíme nejakými gólmi znovu. V kabíne panuje menšia eufória, keďže po dvoch zápasoch sme vyhrali. Dúfam, že sme späť na nejakej vlne, ktorú budeme potvrdzovať. Čakajú nás tri zápasy do reprezentačnej pauzy, tak dúfam, že tých sedem až deväť bodov by sme mohli získať.“

Peter Oremus, tréner Slovana: „My sme takmer 50 minút hrali to, čo sme chceli hrať. Potom sme dostali riadnu príučku, lebo predbránkový priestor sme nemali absolútne pokrytý a odtiaľ nám popadali góly. Bystrica odtiaľ skórovala a zápas tak posledných desať minút zvládla. Takéto veci asi človek musí zažiť, ale stávať sa nemôžu. Nemali sme pokrytý predbránkový priestor, to boli hrozné veci, čo sa tam udialo. Následne už naša hra nebola taká, ako sme si predstavovali. Hrali sme posledných sedem zápasov z ôsmich vonku a s bodovým ziskom nevládne spokojnosť. Mančaft musíme ešte konsolidovať, dostať ho do nejakej fazóny a na to treba čas. Čo sa týka kádra, musím si nejaké veci rozobrať s vedením klubu.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel doma v nedeľu 27. októbra o 16. 30 hodine a sily si zmerajú s Michalovcami.

Autor: (irb), Foto: klubové (Dominika Körtvélyesiová)