0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 8. kole Tipos extraligy zdolali na svojom ľade Poprad 3:2 po samostatných nájazdoch a pripísali si už piatu výhru v rade. Podtatranci naopak prehrali piaty duel za sebou, pričom pod Urpínom museli pre zranenie striedať v tretej tretine za stavu 2:0 brankára Belányiho za Vaya. Otočiť vývoj sa im napokon nepodarilo. Barani znovu zvládli nájazdy, mrzieť ich môžu  nevyužité presilovky.

Bystričania mali v prvej tretine hernú prevahu a potvrdili ju dvoma gólmi. Prvý dali v piatej minúte po vyhratom buly, keď sa z osi útočného pásma presadil tečovanou strelou Christian Michalčin 1:0. Následne mohli zvýšiť vedenie z predbránkového priestoru Bíreš a Tomka. Na opačnej strane sa dostal do úniku Centazzo, no Hrachovinu nepokoril. V dvanástej minúte prečíslenie dvoch na jedného nedotiahol do zakončenia Bíreš. Hostia sa dostali aj do druhého úniku, nevyužil ho tentoraz trošku už tiesnený Šotek. Skóre sa menilo v šestnástej minúte po dobrej strele Voyera z pravého kruhu, keď vyrazený puk od betónu Belányiho doklepol pred ním pohotový Matt Boucher2:0.

Na rozhraní prvej a druhej tretine nevyužil Poprad presilovku. V strednom dejstve sa obraz hry príliš nemenil, no hostia odmietli zníženie po úniku Cracknella, ktorý mieril do hornej žŕdky. Na bystrickej strane bola nebezpečná najmä strela Adamsa spoza protihráča, Belányi zasiahol. Potom Podtatranci neuspeli ani v druhej presilovke a po nej mali pre zmenu početnú výhodu ´barani´. Šancu na 3:0 nedokázal premeniť pred bránkou voľný Výhonský.

V tretej tretine mali domáci hokejisti šance na uzavretie zápasu. Voyer to skúšal dobrou strelou z medzikružia spoza protihráča, Belányi bol proti a nekapituloval ani po natlačení sa s pukom pred neho v podaní Scarletta. V následnej trme – vrme nedostali puk do bránky ani Petriska s Voyerom. Belányi sa však zranil a nahradiť ho musel Vay. A takmer sa zranil aj rozhodca Crman, keď ho na ľad poslal neúmyselne popradský obranca Fereta. Hokejisti spod Tatier už hrali vabank, nahadzovali puky na bránku a dúfali, že sa to tam stečuje. A vyšiel im tento zámer v 56. minúte po strele Feretu, keď puk tečoval Markus Suchý. Situácia sa posudzovala na videu, či nemal Suchý vysokú hokejku, ale bolo to v rámci pravidiel. Nevedno prečo, rozhodcovia gól pripísali Matúšovi Paločkovi. Možno sa o neho ešte obtrel puk pri jeho páde na ľad. Hrachovina mal zakrytý výhľad – 2:1. Barani potom hrali presilovku a pred odkrytými bránkami neuspeli trestuhodne Adams a Výhonský. Namiesto 3:1 bolo 2:2, pretože v 59. minúte strieľal od modrej Fereta a Cracknell tečoval puk za Hrachovinu.

V predĺžení sa naskytla Banskobystričanom presilovka štyroch proti trom, ale nevyužili ju legionári v tíme a muselo sa ísť do samostatných nájazdov. Hneď v prvom vymiešal Vaya Ján Petriska a v treťom sa presadil Andrej Bíreš. Keďže hostia sa štyrikrát mýlili a nepokorili Hrachovinu, dva body zostali pod Urpínom po výsledku 3:2.

HC MONACObet Banská Bystrica – HK Poprad 3:2 pp a sn (2:0, 0:0, 0:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 5. Michalčin (D. Stránský, Bíreš), 16. Boucher (Voyer) 65. Petriska (rozh. sam. nájazd) – 56. Matúš Paločko (M. Suchý (Fereta), 59. Cracknell (O. Turan, Calof). Rozhodcovia: Crman, Moller – D. Konc ml., Frimmel, vylúčení na dve min.: 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, diváci: 1864.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Žabka, Zeleňák, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – A. Stránský, Čunderlík, Matoušek

Poprad: Belányi (49. Vay) – D. Brejčák, Kotvan, O. Turan, Fereta, Ligas, Bourque, Sluka – Coskey, Cracknell, Török – Calof, J. Šiška, Centazzo – Matúš Paločko, M. Suchý, Nauš – Šotek, Urbánek, Kundrík

Ivan Majeský, asistent trénera Banskej Bystrice: Začali sme dobre, ale boli tam aj individuálne chyby, po ktorých nás brankár Hrachovina podržal. V druhej tretine sme tiež robili chyby, tie pramenili z nekoncentrovanosti, súper ich nevyužil. Tretiu tretinu sme mali pod kontrolou až do posledných piatich minút. Poprad hral to, čo potreboval. Nahadzoval puky pred bránku dúfal, že sa tam niečo stečuje. To sa aj stalo. Išiel za tým a vyrovnal. Škoda našej nevyužitej presilovky v predĺžení. Napokon berieme extra bodík po nájazdoch. Tri body by boli lepšie, ale aj dva sa berú ako víťazstvo. Na tabuľku sa nejako nepozeráme, je iba začiatok sezóny. Ideme od zápas k zápasu. Vždy máme v zápasoch nejaké hluché miesta, ale dnes sme podali lepší výkon ako v Žiline, to je podstatné a máme dva body. Zase sme vyhrali, čo je tiež pozitívne.“

Ján Petriska, autor tretieho gólu Banskej Bystrice: „Myslím si, že to bol z našej strany dobrý zápas, odviedli sme dobrú prácu. Na konci sme sa stiahli možno trošku viac než sme mali, ale aj tak sme podľa mňa držali. V závere riadneho hracieho času sme mali presilovku, mali sme si to lepšie postrážiť, nedostať ten gól, ale aj tak sme radi, že sme nakoniec vyhrali a berieme dva body. Presilovky musíme lepšie využiť, lepšie v nich strieľať, aby sa nám na konci toto nestávalo, aby sme mohli zvíťaziť za tri body. Ale aj tak si myslím, že hráme tímovo a pomáhame si, vďaka čomu to dokážeme vždy nejako dotiahnuť do víťazného konca. Myslím si, že sme mali vyhrať za tri body, ale taký je hokej. Niekedy je to šťastie na našej strane, niekedy na opačnej, ale hlavné je, že sme vyhrali. Bol to dobrý zápas. Darí sa nám, ale stále je začiatok sezóny a nechceme nikam uletieť. Pri mojom nájazde som urobil niečo, čo robím často, mám to nacvičené. Poradil som sa s trénerom brankárov a povedal mi, že mám ísť do toho, tak som to skúsil a vyšlo to.“

Christián Michalčin, strelec prvého gólu B. Bystrice a založil akciu aj pri druhom góle: „Som rád, že mi to tam padlo. Už minulý domáci zápas som dal skoro gól, čiže som rád, určite to potešilo. Aj pri tom druhom góle sme to dobre rozohrali, takže sme boli za to radi. Mrzí nás, že sme nevyhrali za tri body. Takýto výsledok musíme ku koncu udržať, mali sme si to postrážiť. Súper to už klasicky všetko hádzal na bránku, boli to nepríjemné situácie, prešlo to tam po tečoch. Nevyužité presilovky zamrzia, ale „Hrášok“ nás výborne podržal v nájazdoch a chlapci ukázali, že im to v nájazdoch ide.“

Markus Suchý, útočník Popradu, tečoval puk pri góle na 2:1: „Mali sme pomalý štart za mňa. Už sa nám to stalo niekoľkýkrát v sezóne, musíme sa z toho pučiť. Potom to bolo od striedania k striedaniu lepšie, ale kontaktný gól prišiel príliš neskoro. Ja som ten puk tečoval, trošku som sa bál, či to nebude vysoká hokejka. Ja som si bol istý, že nie, ale rozhodilo ma to dlhé čakanie pri posudzovaní na videu rozhodcami. Chvalabohu to uznali. Môžeme byť teda radi aj za bod. Mrzí nás zbytočné vylúčenie v predĺžení, už tam sa nám to mohlo vypomstiť. Nájazdy sú lotéria, neviem, musíme asi trénovať nájazdy. Tie prehry na našej strane neboli v týchto posledných zápasoch také jednoznačné, teda že by sme si zaslúžili prehrať. Verím, že dva bodíky v posledných dvoch zápasoch, vrátane tohto je taký odpich pre nás a posunie nás to ďalej. Taký je niekedy šport, teda krutý. Nič nám iné nezostáva, len dať hlavy hore, pučiť sa, pozrieť si video, porozprávať sa a ísť na ďalší zápas.“

Ján Šimko, asistent trénera Popradu: „Treba otvorene priznať, že naša športová forma nie je optimálna. Išli sme do tohto zápasu po štyroch prehrách. Každý si to uvedomoval a bolo to vidno hlavne v prvých dvoch tretinách v súbojoch a tiež nám odskakovali puky. Bystričania hrali v pohode, dostali sa do dvojgólového vedenia. My sme tam však mali nájazdy, ktoré mohli dopadnúť pre nás lepšie. Dôležité bolo zotrvať v chcení, povzbudzovať sa a veriť v obrat. My sme sa chytili v závere, vyrovnali sme po tom, čo sme ustáli oslabenie. Aj v predĺžení sme ustáli oslabenie. V nájazdoch sa ukázalo, že bystrickí hráči sú v lepšej pohode ako naši. Mrzia nás jednogólové prehry v posledných zápasoch a sú veľmi ťažko vstrebateľné.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel v piatok 11. októbra na domácom ľade. O 17. 30 hodine si zmerajú sily v derby so Zvolenom.

Autor: (irb), Foto: klubové (Maroš Burik)