0 /

Futbalisti Banskej Bystrice postupujú do štvrtého kola Slovnaft Cup-u (Slovenského pohára). V Badíne vyhrali nad tamojším štvrtoligistom 3:1, avšak sa s ním poriadne vytrápili. Po polčase bol stav nerozhodný 1:1, pričom druhý gól padol až v 72. minúte. Domáci mali veľkú šancu na vyrovnanie, poistku pridal striedajúci Rymarenko až v nadstavenom čase.

V Badíne sa hralo pohárové derby pred vyše 750 divákmi. Tí si našli cestu na štadión i napriek daždivému počasiu. Prehánky sprevádzali zaujímavý duel počas celého dejstva. Úvod vyšiel Bystričanom. Skóre otvoril Nicolas Šikula v 6. minúte, keď po nákope Willwébera vyhral súboj na pravej strany šestnástky a prekonal brankára Kučeru zoči – voči s prehľadom – 0:1. Pozornosť gólmana domácich vyskúšal strelou spoza šestnástky po štvrťhodine Malec a o pár minút z podobnej situácie mieril aj Brenkus, Kučera sa musel poriadne natiahnuť a vyraziť loptu. Tú mu poslal do náručia o niekoľko sekúnd aj Považanec. Najväčšia prvá šanca Badína prišla v 23. minúte. Synovec trénera Dukly Mareka Bažíka v drese štvrtoligistu Erik Hric využil zaváhanie Mensaha, unikol po ľavom krídle, ale zvnútra pokutového územia prekopol v tutovke bránku. O minútu na to prišla veľká šanca na strane hostí po rohovom kope, keď hlavičkoval v päťke Klimpl, Kučera famózne zasahoval na čiare. Záver prvého polčasu bol dramatický. Domáci  ťažili z chyby brankára Trnovského, ktorý pod tlakom stratil loptu mimo bránky, rýchlo si to v šestnástke rozohrali a po prihrávke Mikulca osamotený Roland Valent nedokázal poslať loptu do odkrytej časti bránky, trafil vracajúceho sa Trnovského. V 43. minúte po rohovom kope Bystričanov v podaní Brenkusa hlavičkoval v pokutovom území Hanes nad brvno. Napokon gól do šatne strelil Badín. Rozhodca Marhefka odpískal priamy kop, ktorý zahrával z ľavej strany v blízkosti rohu šestnástky Filip Rafanides. Aj keď si mnohí mysleli, že bude centrovať, tak loptu zvrtol povedľa múru na bližšiu žrď a Trnovský ju neudržal na bránkovej čiare – 1:1.

V druhom polčase sa hostia snažili pridať druhý gól, ale neujala sa najprv hlavička Hlinku a ani povestná Willwéberova delovka z 30 metrov. Willwéber začínal mužskú kariéru vo futbale práve v Badíne a pred hodinou hry to skúšal po rohovom kope aj hlavičkou, tesne minul bránku. V 68. minúte mohli ísť do vedenia domáci. Po ich rohovom kope nastal poriadny závar pred bránkou, napokon si lopta našla kapitána Bíreša, ktorý bol v minulosti aj kapitánom vtedy ešte treťoligovej Dukly, ale jeho strela pravačkou nemala gólové parametre, bola napokon zblokovaná. A tak sa z gólu napokon tešili Bystričania o štyri minúty neskôr. Keďže sa nepískala ruka útočiaceho hráča a VAR na dueli nebol, akcia v šestnástke pokračovala,  Rymarenko najprv strieľal, no neuspel, následne priťukol loptu Adamovi Hanesovi a ten zblízka nezaváhal pred odkrytou bránkou ani za silného dažďa v tej chvíli – 1:2. Bystričania potom mali ešte možnosť po rohovom kope a hlavičke Hlinku, ktorý mieril tesne vedľa žrde. Lenže najväčšiu šancu mal v závere duelu Badín. V 82. minúte striedajúci Koctúr obral o loptu na pravej strane veľkého vápna Trnovského, prihral pred prázdnu bránku ďalšiemu striedajúcemu Tužinskému, ktorý pálil z prvej trestuhodne nepresne. Namiesto 2:2 bolo napokon 1:3, pretože v nadstavenom čase Hanes prihral z pravého krídla prízemne pred bránku, kde Martin Rymareko poľahky rozvlnil sieť. Ešte predtým mal Rymarenko šancu zoči – voči Kučerovi, ktorý ho vychytal.

Jediný strelec badínskeho mužstva Filip Rafanides po zápase pred prítomnými médiami neskrýval svoje pocity:Seba som tým priamym kopom neprekvapil. Videl som, že brankár stojí veľmi na zadnej žrdi. Strieľať som chcel, len tá strela mi nesadla, ale napriek tomu to skončilo v bránke. Len to mohol byť trošku krajší gól, ale užil som si ho patrične. Gól som chcel dať, len nie takto. Pred zápasom sme si povedali, že máme aj nejakú kvalitu smerom dopredu, že nechceme len brániť a odkopávať lopty. Čo sa nám prvý polčas darilo. Pred zápasom by sme taký výsledok brali, len teraz je 1:3 z nášho pohľadu krutý výsledok. Mali sme šance na to, aby sme to viacej zdramatizovali. Výkon dobrý, ale sme trošku aj sklamaní. Do zápasu sme išli s tým, že si ho chceme nielen užiť, ale aj súpera potrápiť a postúpiť. Vedeli sme, že v druhom polčase na nás viac vybehnú. Za mňa sme sa príliš zatiahli, mohli sme trošku viacej ich ponapádať, lebo mali s tým aj oni problémy. Svojou kvalitou to ale nakoniec rozhodli. Takou strelou popod zem, že im to vyšlo na náhodu, no zaslúžene asi postúpili.“

Bystricoviny oslovili aj kapitána Badína Michala Bíreša, ktorý bol v minulosti aj kapitánom MFK Dukla: „Čo sme si povedali, to sme splnili do bodky. Škoda toho rýchleho inkasovaného gólu, ale nezlomili sme sa, išli sme za tým a podarilo sa nám vyrovnať. A na konci zápasu to mohlo úplne ináč dopadnúť, ak by Tužinský premenil šancu v 82. minúte. Možno by sme išli do penált. Potom sme to v samom závere otvorili a inkasovali sme tretí gól, ale myslím si, že to bol fantastický zápas z našej strany. Za stavu 1:1 som tam aj ja mal možnosť, kebyže mi ide lopta na ľavačku, tak z prvej by som ju zobral, ale išla na moju slabšiu pravú nohu, tak som ju iba tak odkopol. Na zápas sme sa hecovali, hecovačky boli aj s Ľubom Willwéberom, s ktorým som hrával spolu ešte v Kremničke. Takisto s Norom Juračkom, trénerom brankárov v Dukle, keď bol tréner v Kremničke, trénoval ma päť rokov. Takisto ďalší hráči, takže zápas mal náboj. Vedeli sme, s čím Duklisti prídu a chceli sme ich čo najviac potrápiť, čo sa nám aj podarilo. Myslím si, že aj divák si prišiel na svoje.“

K duelu sa nemohol nevyjadriť kapitán Banskej Bystrice Ľubomír Willwéber: „Prvý štart za mužov som mal práve tu v Badíne, takže to tu veľmi dobre poznám. Postup sa nerodil vôbec ľahko. Domáci hrýzli, boli nepríjemní, ale to sme vedeli, že majú dobré mužstvo, behavých hráčov. Podali naozaj veľmi dobrý výkon. Poznám osobne 95 percent chalanov z Badína a osobne mám veľmi rád, keď sa takto v pohári stretneme. Samozrejme mám to radšej, keď vyhráme. Je to pekná reklama futbalu. Náš výkon nebol úplne taký, ako sme si predstavovali. Mohli sme dať viac gólov, mali sme na to šance. A hlavne vzadu sme po našich obrovských chybách mohli dostať aj viac gólov. Povieme si, nech hráme jednoducho, najmä na šmykľavom teréne a keď sme pod tlakom, no tri hrúbky boli také, že v lige by nás za ne určite každý potrestal. Pred zápasom som si spomenul na zápas, ktorý sme tu v Badíne hrali pred desiatimi rokmi v pohári proti Košiciam. Vedel som sa teda vžiť do kože domácich. Spomenul som si, ako sme prehrali len 0:1 a ako sme sa vedeli vyhecovať na ten zápas. V 80. minúte sme vtedy skoro vyrovnali, takže sú to stále vo mne pretrvávajúce krásne spomienky. “

Kapitáni pred výkopom duelu s rozhodcami

Duel bol špecifický pre Erika Hrica, synovca a zároveň krstného syna Mareka Bažíka v drese Badína, čo ani po zápase prítomným médiám netajil: „Bol to špecifický zápas pre nás, to všetci viete. Splnilo to účel, zápas sa hral v priateľskej atmosfére. So cťou sme ich potrápili, za tým sme išli a podarilo sa nám skórovať, čo je super. Dukla ide ďalej, takže gratulácia im. Pri mojej šanci mi to trošku skĺzlo cez nohu, chcel som strieľať krížne po zemi, to ma mrzí, mohol som skórovať. Mali sme tam viacej šancí v tom prvom polčase, čiže to mohlo dopadnúť lepšie, ale sme radi, že sme sa dostali do šancí, škoda jednej ešte veľkej nevyužitej. Avšak bolo to po polčase 1:1 a v tom druhom to bolo v podstate na jednu bránku, i keď my sme tam mali nejaké brejky, no myslím si, že výsledok je spravodlivý, my sme spokojní. S Marekom Bažíkom sme si v utorok volali, bol to taký tajnostkársky rozhovor, nič sme si o zápase nepovedali, trošku sme sa podpichli. Po zápase sme si podali ruky, určite ešte pokecáme. Keby dám ten gól, mohlo to skončiť aj pre neho kadejako, ale to srandujem. V kútiku duše by bol trošku rád a trošku samozrejme aj nervózny, ale dopadlo to dobre pre obidvoch. Sme spokojní obaja, teda aj môj krstný otec, ktorý je brat mojej mamy. Nervozitu som necítil vôbec, myslím si, že ani nikto z nás. Trvalo nám desať – pätnásť minút, kým sme sa trošku oťukali a zistili, že sa s nimi dá hrať. Prvých pätnásť minút bolo pre nás zbesilých, kým sme si zvykli na to, ako hrajú, teda nás pritlačili a museli sme zvyknúť na ich hru s tromi obrancami. Keď to trošku z nás odpadlo, tak sme im konkurovali veľmi dobre na to, že hráme štvrtú ligu.“

Nielen na slová Erika Hrica reagoval po zápase v Badíne tréner Banskobystričanov Marek Bažík: „Je to utrápený, povinný postup. Sme proste vo fáze v akej sme. Aj sme teraz trošku po virózach, máme zraneného Richtárecha a Pišoju. Tú šírku kádra momentálne nemáme, tí hráči sú pre nás potrební, čo dnes bolo vidieť. Aj keď s prvým polčasom nemám problém, mali sme veľa šancí, 35 minút sme hru úplne kontrolovali. Mali sme ten zápas zavrieť a bol by pokoj. Je jasné, že keď dostanete taký gól po tom trestnom kope, tak to mužstvo znervózni. Znervóznel by asi aj iné mužstvo, to tak proste je. V druhom polčase sme boli zbytočne nervózni, bolo tam veľa nepresností. Ale chvalabohu, že sme postúpili, lebo to by nebolo dobré. Pokiaľ ide o Erika Hrica, tak ja som proti nemu hral ešte v mládeži, keď som bol ešte v Podbrezovej v kategórii mladšieho dorastu. Vyhrávali sme na Dukle 2:0, prehrali sme 2:3 a Erik Hric nám dal tri góly. Takže keď sa Ivan Mensah šmykol a Erik išiel jeden na jedného, tak som si presne na tento moment spomenul a hovorím, ten nás ide dnes vyradiť. Mám tu aj sestru, rodinu, všetkých. Hovorím si, že fajn, tak prídem o robotu kvôli svojmu synovcovi a zároveň krstnému synovi. Skoro to tak bolo, ale to je život. Hranica medzi úspechom a neúspechom je o jeden chlp, asi viete ktorý, a dnes to tak bolo, ale nestalo sa. Ale dám mu ešte ´tatranku´ po hlave, lebo aj dnes vystrkoval rožky (smiech).“

ŠK Badín – MFK Dukla Banská Bystrica 1:3 (1:1)

Góly: 45+1. Rafanides – 6. Šikula, 72. Hanes, 90+1. Rymarenko. Rozhodovali: Marhefka – Čajka, Hrmo. ŽK: 39. Petrák. Diváci: 751.

Badín: J. Kučera – Výlupok, Pollák, Bíreš, Volko (86. Pavlík) – Vician (65. V. Slovák), Mikulec (65. Koctúr), R. Valent, Rafanides (72. Tužinský), Hric – Žilinec

Banská Bystrica: Mich. Trnovský – Mensah, Willwéber, Klimpl (83. Slebodník) – B. Ľupták (46. Hlinka) – Šikula, Považanec (75. Veselovský), Brenkus, Petrák (51. Migaľa) – Malec (46. Rymarenko), Hanes.

Autor: (irb), Foto: (job) zo zápasu v Badíne + dve z fb MFK Dukla