Vojenské športové centrum (VŠC) Dukla slávnostne otvorilo v stredu moderný tréningovo diagnostický blok v Banskej Bystrici vo svojom areáli na Štiavničkách. Zároveň odhalilo stenu olympijských medailistov z tohto armádneho strediska počas 57 ročnej histórie. Udialo sa tak v rámci podujatia Deň otvorených dverí VŠC Dukla.
Nová pamätná stene je venovaná úspešným slovenským olympionikom. Odhalili ju na budove Vojenského športového centra Dukla v Banskej Bystrici. Podľa riaditeľa VŠC Mateja Tótha nová pamätná stena symbolizuje, že cesta za úspechom nikdy je priamočiara, ale je spojená aj s pádmi. Pre bystricoviny.sk povedal:
„Som na ňu hrdý. Bola to myšlienka, ktorá vznikla po olympiáde v Pekingu. Každý medailista, ktorý získal olympijskú medailu a bol členom VŠC Dukla Banská Bystrica má vlastnú tabuľku. Každá medaila je zvlášť, to znamená, že napríklad Nasťa Kuzminová tam má šesť tabuliek, Michal Martikán päť. Ide o novú konštrukciu, ktorá nahradila predchádzajúce kamenné pamätníky. Tie boli nemoderné a obmedzené priestorom. Nemali sme už kde dať olympijskú medailistku Petru Vlhovú, tak sme sa rozhodli, že spravíme niečo modernejšie a umelecky hodnotnejšie, tak, aby sme tam mohli ďalšie tabuľky pridávať. Preto sme vytvorili konštrukciu, ktorú navrhol umelecký kováč František Sarvaš z Medzeva. Originálne pozváral a vykoval konštrukciu a na ňu sme každú tabuľku vytvárali s medailou a olympijskými kruhmi. Je to veľmi pekný pamätník, ktorý dodá Dukle výnimočnosť, ktorú za tých 57 rokov histórie dokázala.“
Svoje miesto tu má aj symbolická medaila olympijskej víťazky v slalome Petry Vlhovej. Tá po odhalení steny poznamenala:
„Je to veľmi pekná pamiatka na tých, čo získali olympijské medaily. Ja som chodila vždy okolo a ešte tam nebolo moje meno a vždy som si hovorila, že možno raz. Som šťastná, že som sa toho dočkala, bude to veľmi pekná spomienka.“
Súčasťou dňa otvorených dverí bolo aj slávnostné otvorenie tréningovo-diagnostického bloku, ktoré podľa Tótha prináša výrazne zlepšené a zvýšené podmienky na tréning a diagnostiku športovcov. V zrekonštruovanom bloku majú športovci k dispozícii moderné diagnostické centrum s hypoxickým tréningom, posilňovňu a ďalšie tréningové prostriedky, menšiu jedáleň, ale aj džudistickú halu. Investícia sa vyšplhala na takmer 2,5 milióna eur.
„Pôvodne zostala zachovaná iba jedáleň, tá však bude slúžiť iba ako výdajňa stravy. Predpokladáme, že v priebehu pár dní sa nám podarí vysúťažiť firmu na dodávku stravy. Ďalšie priestory sú určené iba na tréning a diagnostiku. V dolnom podlaží je diagnostická časť vrátane strojovne hypoxického tréningu, je dodaná zo Slovinska a obhospodaruje tri miestnosti a jeden apartmán, kde môžu športovci spať aj dlhodobejšie. Dá sa tam natlakovať vzduch, aký je vo výške tri až štyri tisíc nad morom, môžu tam teda športovci spať akoby v umelej nadmorskej výške. Je tam i miestnosť, ktorá má ´behátko´ štyri krát tri metre a dá sa takisto natlakovať. Športovec tam môže ísť aj na kolieskových lyžiach alebo na bicykli, môže byť aj skupina bežcov naraz testovaná, alebo trénovať. Nechýba ani menšia kardioposilňovňa so strojmi, tiež sa dá natlakovať na určenú nadmorskú výšku. Všetko je to prepojené 24-metrovým testovacím tunelom, kde je natiahnutý najmodernejší povrch pre atlétov. Môžu sa tu biometricky testovať pohyby športovcov. Nechýba ani ďalšie zázemie, skladové priestory, ide o jedno z najmodernejších tréningových centier,“
– opísal Matej Tóth vynovené priestory a k ďalším podlažiam ešte uviedol:
„V strednom podlaží je veľká posilňovňa, ale aj cross fit. Ide o silové zamerania, čiže laná, rebriny, rebríky. K dispozícii je tam ďalšie rozcvičovanie, ale aj šatne či kancelária pre trénerov. Na najvrchnejšom podlaží sme urobili džudistom tréningovú halu, kde našli špičkoví zázemie. Je ich veľa, máme aj karatistov, podmienky v Športovej hale na Štiavničkách im už nepostačovali. Teraz majú luxusné podmienky, ktoré si zaslúžia na základe výsledkov. Odbremení sa nám športová hala, kde sa neustále rozkladali tatami na hlavnej hracej ploche.“
Deň otvorených dverí ŠVC Dukla v Banskej Bystrici sa koná každoročne s bohatým programom a s cieľom priblížiť aktivity centra.
„Chceme ukázať, čo je Dukla, že to nie je len úzko spojené s profesionálnymi športovcami, s vojakmi, ale naozaj, že Dukla zastrešuje vyše 190 športovcov v 26 rôznych športoch, že máme tie najväčšie esá, veľké mená a historických s súčasných olympijských víťazov,“
– podotkol Matej Tóth.
Aj tento rok mohli návštevníci vyskúšať rôzne športy za asistencie športovcov, prezrieť si dynamické a statické ukážky vojenskej polície, či možnosť stretnúť sa s najznámejšími športovcami počas autogramiády.
Autor: (job), Foto: Zdroj TASR