Bystrica prehrala v závere doma i s Košicami, nevyužila ani hodinovú presilu + HLASY

2 /

V 9. kole futbalovej Niké ligy Banská Bystrica podľahla doma Košiciam 2:3 a nevyhrala už šiesty zápas v rade, pričom tretíkrát po sebe prehrala. Futbalisti spod Urpína nastúpili zo zdravotných dôvodov bez brankára Reháka a stredopoliarov Pišoju a Richtárecha. Tím z východu republiky hral hodinu v oslabení bez vylúčeného Jakubka, no napokon naplno bodoval a nový tréner Skuhravý si tak pripísal víťaznú ligovú premiéru.

Banskobystričania predviedli festival nepremenených šancí. Už v druhej minúte Rymarenko strieľal z 18 metrov, brankár Šípoš loptu vyrazil a z dorážky zakončoval Hlinka, lenže hosťujúci stopér Jakubko výborne zasiahol na bránkovej čiare! Na opačnej strane si nabehol na loptu Medved, ale so slabšou strelou si gólman Trnovský poradil. V osemnástej minúte center domáceho Záhumenského išiel do päťky, kde Šikula zakončoval zoči – voči Šípošovi a nepokoril ho. A tak prišiel trest ešte pred polhodinou hry, keď po rohovom kope Fabiša hlavičkoval Medved, loptu Trnovský vyrazil pred Niarchosa a ten nezaváhal – 0:1. O minútu na to sa odohral dôležitý moment, keď sa po rohu Rymarenka dostal k odrazenej lopte za hranicou päťky Malec, tvrdo vystrelil a Jakubko reflexívne úmyselnou rukou zamedzil gólu. Po posúdená VAR-u videl červenú kartu a Martin Rymarenko penaltu premenil, keď mieril do stredu bránky pod brvno – 1:1. Druhý gól mali na kopačke Ľupták, ktorý mieril vedľa žrde z 18 metrov a Veselovský, keď Šípoš vybehol až do stredu svojej polovice ihriska, prehral súboj, no bystrický útočník minul opustenú bránku. Východniari tieto okamihy vytrestali v prvej minúte nadstaveného času tohto dejstva. Z priameho kopu Michala Faška z ľavej strany putovala lopta do ohňa a odrazila sa pred Niarchosa, ktorý ju poslal z hranice bieleho bodu presne k žrdi – 1:2.

Niarchos už v druhom polčase nezasiahol do hry a Bystričania v presile o jedného hráča išli za vyrovnaním. V 51. minúte Mensah poslal z pravej strany center do šestnástky, tam Malec hlavou posunul loptu pred úplne voľného Záhumenského, ktorý pálil medzi žrde, no na čiare zasahoval miesto Šípoša tentoraz pre zmenu kapitán Krivák. O pár minút Záhumenský z rohového kopu našiel hlavu Willwébera, no jeho ´koník´ išiel tesne vedľa žrde. Tam poslal na druhej strane loptu aj Medved z asi 18 metrov z ojedinelej akcie. Domáci mali aj ďalšiu možnosť po rohu na krátko, keď z pravej strany centroval Rymarenko a Malec na ľavej hlavičkoval do brvna! Napokon sa menil stav na 2:2 v 68. minúte. Rymarenko z pravej strany pokutového územia prihrával loptu do malého vápna, bola trochu zblokovaná, ale našla nohu Tomáša Maleca v rohu päťky pri bližšej žrdi a Šípoš bol bez šance. V sedemdesiatej minúte mohli ísť hostia do vedenia, pretože po páde Medveda sa dostala lopta v šestnástke k Faškovi, ktorý trestuhodne prekopol bránku vo vyloženej pozícii. Domáci ofenzívne striedali, chceli tri body, ale Šípoša nepokoril ani Hanes šikovnou strelou spoza kraja malého vápna a po centri Brenkusa z priameho kopu z pravej strany hlavičkoval Godál na vzdialenejšej žrdi priamo do gólmana FC. A keď v prvej minúte nadstaveného času po centri Slebodníka Rymarenko hlavičkoval nad brvno, nasledoval výpad Košíc v podobe čerstvého Jonesa, ten vnikol z pravej strany do šestnástky, neprihral voľnému Medvedovi, zobral to na seba, pohral sa s loptou a cez Godála a Záhumenského efektívne vystrelil presne k žrdi a rozhodol o senzačných troch bodoch pre svoj tím v druhej minúte nadstaveného času – 2:3. Nič na tom už nezmenil nepresný technický pokus Slebodníka o minútu na to taktiež z pravej strany šestnástky.

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 2:3 (1:2)

Góly: 33. Rymarenko (z 11m), 68. Malec – 29. a 45+1 Niarchos, 90+2 Jones. Rozhodovali: Ruc – Straka, Kuba. ŽK: B. Ľupták, Migaľa – Krivák, Šípoš. ČK: 31. Jakubko (Košice) za zmarenie gólu úmyselnou rukou. Diváci: 1032.

Banská Bystrica: Michal Trnovský – Mensah, Godál, Willwéber (64. Migaľa) –  Šikula (76. Brenkus), B. Ľupták (64. Slebodník), Hlinka, Záhumenský – Veselovský (76. Hanes), Malec, Rymarenko

Košice: Šípoš – Kružliak, Krivák, Jakubko – Fabiš, Gallovič (90+4 Gorosito), Dalibor Takáč (46. Bokros), Magda (83. Jones) – M. Faško (71. P. Varga) – Medved, Niarchos (46. dos Santos)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Budem sa snažiť byť stručný. Krutý zápas podľa môjho názoru. Poviem otvorene, že bol jeden z našich lepších v tejto jesennej časti. Aj do stavu, keď to bolo na ihrisku jedenásť na jedenásť sme boli lepším mužstvom. Bohužiaľ, trošku na nás spadla deka, to treba priznať. Dostali sme góly z prvých dvoch štandardiek, ale i napriek tomu si myslím, že sme sa oklepali a ďalej sme hrali smerom do ofenzívy aktívne. A nepamätám si, či už to bolo v prípravnom období alebo teraz v ligovej časti, že by sme mali v zápase toľko šancí. Zápas sme mohli zatvoriť skôr, ale bohužiaľ na to sa nehrá. Ja chlapcom nemám čo vyčítať. Proste, keď to na vás spadne, tak to potom takto vyzerá, ale aj oni dali dnes do toho sto percent a musíme ísť ďalej.“

Bažík potom odpovedal na tlačovej konferencii aj na novinárske otázky, z ktorých vyplynulo: „ Je to kruté v samom závere inkasovať, prehrať a opakuje sa to. Dosť ťažko sa to analyzuje. Boli sme v šestnástke vo väčšom počte hráčov ako súper a napriek tomu to tam nevieme zablokovať, nevieme tam vyhrať súboj jeden na jeden a dostávame takýto gól. Takže kruté to je. Budeme sa o tomto rozprávať. Myslím si, že štvrtkové sedenie s hráčmi po pohárovom zápase prospelo. Povedali sme si veľa vecí, možno aj tvrdších a dnes sa mi páčilo, že od prvej minúty išli za víťazstvom, hrali sme aktívne, bolo tam veľa pekných akcií, centrov, šancí. Trikrát nám to Košičania vykopávali z bránky, trafíme brvno, to je krutá vec, ktorá strašne bolí. Potrebujeme sa teraz dať dokopy, ukázať charakter, pretože je jednoduché ukazovať charakter ak sa vám darí, no oveľa ťažšie je to v športe , keď ten vývoj nejde podľa vašich predstáv. Na tomto budeme musieť pracovať, teda viac na mentálnej stránke než na hernej.“

Martin Rymarenko, útočník Banskej Bystrice: „Neviem ani kde mám začať. Zápas, ktorý sme mali jasne vyhrať, tak sme prehrali. A natiahli sme našu šnúru bez výhry, takže ťažko sa mi hľadajú slová. Je to na zamyslenie pre nás chalanov. Ani nebudem používať slovo, že musíme dať hlavy hore a ísť ďalej. Proste musíme sa o tom s chalanmi porozprávať, ale chýba nám asi kúsok šťastia v koncovke. Šance sme si vytvorili, hrali sme presilovku, no bohužiaľ nám to nevyšlo a sme veľmi sklamaní. A čo sa týka opätovne inkasovaného gólu doma v nadstavenom čase, tak ani neviem, kde hľadať aké slová. Je to pre nás znovu ťažká prehra a neviem…, ťažko sa mi na to vôbec nejako reaguje…“

Ján Krivák, kapitán FC Košice: „Veľmi ťažký zápas pre nás, ovplyvnila ho tá červená karta, dovtedy sme hrali dobre. Konečne sme to zlomili, konečne sme vyhrali. Aj keď so šťastím, ale posledné zápasy sme mali smolu my, takže sa veľmi teším, že sme to ukopali. Fantázia, určite si to užijeme. Takýto zápas pod novým trénerom, lepšie to ani nemohlo vyjsť. Aj domáci chceli vyhrať, takže veľmi cenné tri body pre nás. Každý tréner je iný, má niečo nové. My sa musíme prispôsobiť a makať stále na tréningoch, aby to bolo na ihrisku čo najlepšie. Kvôli tej červenej karte to bol z našej strany možno škaredší zápas pre diváka, ale ubojovali sme to, máme tri body. Veľmi vyčerpávajúci zápas, takže klobúk dole, že to chlapci takto odmakali.“

Roman Skuhravý, tréner Košíc: „Užívam si to, že po trojmesačných prázdninách môžem takto na tlačovej konferencii sedieť po víťaznom zápase. Pretože pre akéhokoľvek trénera pred vstupom do nového klubu je podpora výsledkom veľmi dôležitá. Dnes bol výsledok dôležitejší než predvedená hra. Bola to po vylúčení nášho hráča ruská ruleta akým spôsobom tento zápas povedieme. Bude trošku dlhšie trvať pokým sa dostaneme k tomu, čo chceme hrať. Musím však pochváliť hráčov za tento zápas. Nebolo to dnes o mne, ale o nich ako z toho ťažkého priebehu napokon vyšli. Mrzia ma dva inkasované góly, najmä ten prvý ešte aj s červenou kartou, ktorý vychádzal z nekoncentrácie. To, že sme o desiatich dali dva góly svedčí o charaktere hráčov a to je pre mňa teraz najdôležitejšie. Ak máte v tíme charakter, môžete sa učiť, zlepšovať a robiť radosť fanúšikom. Dnes sa mi potvrdilo to, prečo som vzal angažmán v Košiciach. Košice majú fanúšikov a ja som fanúšikov chcel.“

Banskobystrickí futbalisti sa najbližšie predstavia znovu doma na Štiavničkách, a to v nedeľu 6. októbra o 18.00 hodine a sily si zmerajú s Michalovcami .

Autor: (irb), Foto: fb FC Košice (klubová stránka)