MUDr. Jana Nikolinyová: Naša Neonatologická klinika patrí medzi majlepšie na Slovensku

ROZHOVOR
2 /

Je prednostkou špičkovej Neanotologickej kliniky SZU. Predtým pôsobila ako primárka Perinatologického centra – Oddelenia neonatológie a JIRS vo FNsP F. D. Roosevelta. Je krajskou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre neonatológiu a autorkou viacerých odborných publikácií Pracuje vo výbore Slovenskej neonatologickej spoločnosti, pôsobí aj v Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

Na Neonatologickej klinike v Banskej Bystrici od roku 2011 funguje i občianske združenie Človiečik, ktoré sa rôznym spôsobom snaží o skvalitnenie prostredia klinky a zvýšenie komfortu pre matky a predčasne narodené detičky. S MUDr. Janou Nikolínyovou sme sa porozprávali o tom, ako sa na jej klinike starajú o predčastniatká a čo všetko s tým súvisí.

Pani prednostka, na Vašej klinike si pripomínate 60. výročie poskytovania odbornej zdravotnej starostlivosti predčasne narodeným deťom. Ako to bolo na začiatku?

V roku 1957 vznikol v Banskej Bystrici úsek pre predčasne narodené deti, ktorý bol vtedy súčasťou  detského oddelenia, neskôr sa začal profilovať odbor starostlivosti o novorodenca – neonatológia. Samostatné novorodenecké oddelenie začalo písať svoju históriu v banskobystrickej nemocnici od roku 1975.

Prvým primárom novorodeneckého oddelenia bol MUDr. Fraňo Ruttkay, od r. 1992 bol primárom MUDr. Juraj Zbojan, PhD. V rokoch 2005 – 2014 viedla novorodenecké oddelenie MUDr. Miladka Mošková. Od 12. apríla 2016 bolo oddelenie akreditované na Neonatologickú kliniku SZU. Neonatologická klinika SZU FNsP F.D. Roosevelta je vysokošpecializovaným pracoviskom a spolu s gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU je súčasťou Perinatologického centra FNsP F. D. Roosevelta.

Zabezpečuje komplexnú neonatologickú starostlivosť pre celý banskobystrický región. Všetkým kriticky chorým novorodencom, ako i predčasne narodeným novorodencom, narodeným v tomto regióne poskytuje intenzívnu a resuscitačnú starostlivosť, podieľa sa na transportnej službe kriticky chorých novorodencov v rámci koordinovaného transportného systému. Vzhľadom na kvalitné personálne zázemie,  prístrojové vybavenie podľa najnovších trendov, ako i na základe výsledkov z posledných rokov je zaradená medzi najlepšie neonatologické pracoviská na Slovensku.

prednostka7

Ako sa za tie roky posunuli šance na prežitie predčasne narodených detí?

Limity viability sú posúvané stále viac do nižších gestačných týždňov a výsledky vysokorizikových extrémne nezrelých novorodencov sa neustále zlepšujú. Kým v 60-tych rokoch prežívalo 50% narodených novorodencov v 30. – 31 gestačnom týždni, v r. 2000 už prežívalo 50% extrémne nezrelých predčasniatok narodených v 23. – 24 gestačnom týždni.

Viabilitu však v súčastnosti chápeme ako schopnosť prežiť, rásť a vyvíjať sa normálne, nejde teda len o prežitie ako také. Za hranicu viability na Slovensku je považovaný ukončený 24. gestačný týždeň. Novorodenci, narodení v 26. gestačnom týždni a vyššie majú vysoké šance na prežitie bez závažného postihnutia. V 23.-25 gestačnom týždni hovoríme o tzv. „šedej zóne“, kedy výsledky starostlivosti o tieto detičky sú neisté a nepredikovateľné.

Čo hovoria štatistiky predčasne narodených detí na počet pôrodov na Slovensku resp. v Rooseveltovej nemocnici a ako je to s ich úmrtnosťou?

Každý rok sa na Slovensku narodí približne 55.000 detí. Približne 10 % z nich je predčasne narodených, čo znamená, narodených pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Za posledné desaťročie vzrástol počet predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1.500 g o 30 %. Je však potrebné zdôrazniť, že neonatálna mortalita na Slovensku má stále klesajúci trend. V rámci Európy predstavujú predčasne narodené deti najväčšiu skupinu detských pacientov.

Čo všetko hrozí predčasne narodenému dieťatku?

Všetko závisí od gestačného týždňa, v ktorom sa dieťatko narodí. Čím nižší gestačný týždeň, tým viac treba očakávať závažné komplikácie po narodení, a tým je aj nepriaznivejšia celková prognóza prežívania. U predčasne narodeného novorodenca sú orgánové systémy už vytvorené, avšak sú nezrelé, ich funkcia je nedostatočná, majú tendenciu zlyhávať.

bezprostredne po narodení. Preto po narodení je potrebné predčasne narodenému dieťatku vytvoriť také prostredie a podmienky, aby sme zabezpečili čo najlepšiu a najrýchlejšiu adaptáciu jednotlivých orgánových systémov.

Predčasne narodené detičky majú nezrelú kožu, nie sú schopné regulovať telesnú teplotu, preto sú uložené do inkubátora, ktorý zabezpečí dieťatku teplotný komfort. Nezrelé pľúca často neplnia svoju funkciu, preto je nutné priamo do pľúc podať špeciálnu látku surfaktant, ktorá stabilizuje pľúcne funkcie a zabráni kolabovaniu pľúc. Nezrelému novorodencovi hrozí tzv. syndróm respiračnej tiesne, mnohí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu prostredníctvom špeciálnych dýchacích prístrojov.

Rovnako nezrelé s narušenými funkciami sú aj kardiovaskulárny systém, obličky, tráviaci systém. Kŕmenie je zabezpečené špeciálnou sondou zavedenou do žalúdka. Často je výživa zabezpečená aj prostredníctvom infúzii. Nezrelí novorodenci sú náchylnejší na infekcie v dôsledku nevyvinutého imunitného systému. Najzávažnejšou komplikáciou je zakrvácanie do mozgu, v dôsledku krehkých mozgových ciev predčasne narodených novorodencov, čo je najčastejšou príčinou detskej mozgovej obrny.

dav

Asi je lepšie, keď sa takéto bábätko dostane k Vám hneď po pôrode v Rooseveltke, ako keď ho musia doviezť odinakadiaľ, zohráva to nejakú úlohu pri zvýšení šancí na úspech jeho záchrany?

Pokiaľ matke hrozí predčasný pôrod je lepšie, keď rodí v špecializovanom pracovisku. Hovoríme tomu centralizácia in utero, čo znamená, že maminka s predčasne rozbehnutou pôrodnou činnosťou by mala byť čo najrýchlejšie transportovaná do Perinatologického centra, pretože predčasne narodené deti narodené v týchto špecializovaných centrách majú vyššiu šancu na prežitie ako i zvládnutie možných komplikácií, ktoré môžu s predčasným pôrodom nastať.

Ako je to s výživou takéhoto bábätka, vrátane možnosti prijímať materské mlieko?

Materské mlieko je jednoznačne tou najlepšou výživou pre každého novorodenca. Je „na mieru ušité“ pre konkrétne dieťatko. Predčasne narodeným detičkám umožní rýchlejšie dozrievať, chráni ich pred rôznymi infekciami, ktorými sú ohrozené.

Na začiatku nie je možné extrémne nezrelých novorodencov dojčiť, pretože ich tráviaci systém je nezrelý, navyše nemajú vyvinutý sací reflex. Bezprostredne po narodení mávajú rôzne komplikácie, ktoré neumožňuje včasné kŕmenie. Výživu majú preto zabezpečenú prostredníctvom infúzií, neskôr, ak to ich stav dovolí sú kŕmené odstriekaným materským mliečkom špeciálnou sondičkou zavedenou priamo do žalúdka. V prípade, že mamička materské mlieko nemá, podávame nezrelým novorodencom mliečko od darkýň z Banky ženského mlieka.

Pokračuje Vaša ingerencia o predčasne narodené dieťatko aj potom, keď ho odovzdáte matke domov?

Rodičov čaká obdobie, kedy musia zabezpečiť adaptáciu a integráciu predčasniatka do rodiny. V tomto období je dôležitá vzájomná podpora obidvoch rodičov a ostatných členov rodiny, s cieľom vytvoriť bezpečné a laskyplné prostredie pre bábatko. Predčasniatka sú dispenzarizované v špecializovaných ambulanciách pre deti s perinatálnou patológiou a rizikom, ako i v  rôznych odborných ambulanciách, kde je zabezpečené ich dlhodobé sledovanie. Samozrejme je naďalej potrebné pokračovať v rôznych rehabilitačných technikách.

Spolupracujete aj s inými oddeleniami v Rooseveltke a odborníkmi z ďalších nemocníc či inštitúcií?

Navzájom spolupracujeme so všetkými ostatnými Perinatologickými centrami v rámci Slovenska. Najviac však s Detskou fakultnou nemocnicou v Banskej Bystrici, pretože neonatológia a pediatria sú navzájom úzko späté. Veľmi dobrú spoluprácu máme aj s Centrom včasnej intervencie v Banskej Bystrici.

Centrá včasnej intervencie sú inštitúcie, ktoré poskytujú širokú škálu komplexnej podpory vývinu dieťatka, ako i komplexnej pomoci rodinám, ktoré sa starajú ako o predčasne narodené deti, tak i o detičky s akýmkoľvek zdravotným znevýhodnením. Cieľom Centier včasnej intervencie je komplexná podpora rodiny ako celku, ako i jej následná integrácia do spoločnosti.

Dôležitú úlohu pri záchrane predčasne narodených detí zohráva technické a prístrojové vybavenie. Ako je na tom Vaša klinika?

Neonatologická klinika je vybavená najmodernejším technickým a prístrojovým vybavením, ktoré je nevyhnutné ako v starostlivosti o predčasne narodených novorodencov, tak i o kriticky chorých novorodencov. Disponuje modernými inkubátormi, resuscitačnými lôžkami, prístrojmi s možnosťami konvenčnej i nekonvenčnej umelej pľúcnej ventilácie, podpory a monitorovania hemodynamiky, možnosťou celotelového chladenia u závažne asfyktických novorodencov, ako i diagnostickými  prístrojmi, ultrasonografiou, bed side prístrojmi na analýzu krvných plynov, bilirubinu etc.

Všimli sme si, že Vám pri tom pomáhajú aj sponzori. Ktorí sú to a čo ich k tomu vedie?

Väčšinou sú to rodičia našich malinkých pacientov, ktorí nás podporujú rôznymi spôsobmi. Prostredníctvom nášho OZ Človiečik http://cloviecikbb.sk/, ktorý vznikol pri Neonatologickej klinike SZU FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica, realizujeme rôzne akcie a podporné aktivity, na ktorých sa zúčastňujú celé rodinky aj s našimi malými pacientmi. Tieto stretnutia sú veľmi emotívne a krásne, hlavne keď vidíme, ako sa našim malinkým pacientom darí, ako ďalej napredujú.

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí 17. novembra realizujeme každoročne predajnú akciu na podporu kliniky. Predajom svietnikov, srdiečok, obrázkov a ďalších milých drobností putujú peniažky na dovybavenie Neonatologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta.

Pán Miroslav Dančo, otecko nášho predčasne narodeného bábätka, každoročne pravidelne organizuje Benefičný futbalový turnaj s podporou Hasičského a záchranného zboru mesta Zvolen, ako i s mediálnou podporou, ktorého výťažok putuje na našu Neonatologickú klinika. Tohtoročný benefičný turnaj sa bude konať 24.06.2017 na Štadióne MFK Lokomotíva vo Zvolene, na ktorom okrem výbornej atmosféry a skvelých futbalových výkonov budú mať možnosť návštevníci so svojimi deťmi absolvovať aj sprievodné atrakcie ako skákaci hrad, maľovanie na tvár a mnohé iné.

V decembri minulého roku odovzdali výťažok z dražby špeciálnych vyšívaných dresov i naši hokejisti z HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Čo nás veľmi teší, podporujú nás aj deti, konkrétne žiaci zo Základnej školy Spojová v Banskej Bystrici, žiaci zo Základnej školy Moskovská v Banskej Bystrici.

Dovoľte mi, aby som sa v mene celého kolektívu Neonatologickej kliniky SZU aj touto cestou poďakovala všetkým, ktorí nás akoukoľvek formou podporujú. Ich podpora má nesmierny význam. Podporujú najkrehkejších, najzraniteľnejších a najmilších človiečikov, ktorí si to určite zaslúžia.

Potrebujete ešte ďalšie moderné prístroje na Vašu kliniku, aby ste boli technologicky takpovediac „in“?

Jednoznačne áno. Vzhľadom k vzostupnému trendu počtu patologických novorodencov potrebujeme neustále doplňovať technické vybavenie kliniky. Prístrojová technika sa výrazným tempom neustále zdokonaľuje, je viac sofistikovanejšia a hlavne šetrnejšia pre malých pacientov. Neustále sú vynaliezané nové, dostupné technológie pre neonatológiu, preto je potrebné držať krok s vývojom a zabezpečovať tieto nové, lepšie prístroje aj pre našich malinkých pacientov. V súčasnosti by sme potrebovali doplniť nové prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu, monitory ako i analyzátor materského mlieka.

dav

Robíte aj prevenciu či organizujete verejné akcie, aby ste informovali mamičky o problémoch „predčasniatok“ či získavali svojich podporovateľov? 

Prevencia predčasného pôrodu je skôr doménou kolegov – gynekológov. Ideálne by bolo, ak by sme dokázali predčasnému pôrodu predchádzať. Žiaľ, nie je to vždy možné, avšak vhodnou liečbou tehotnej a prípravou bábätka ešte v maminom brušku vieme prognózu dieťaťa zlepšiť. Pôrod na špecializovanom pracovisku, s pripraveným tímom špecialistov a vhodným prístrojovým vybavením, jednoznačne šance na zdravý život každého predčasne narodeného dieťaťa výrazne zvyšuje.

Príčiny predčasného pôrodu môžu byť rôzne: životný štýl mamičky, životospráva, náročná práca, stres, depresia, požívanie návykových látok, chronické ochorenie matky- cukrovka, vysoký krvný tlak.

Najčastejšou príčinou predčasného pôrodu je infekčná komplikácia matky, kedy dochádza k infekcii placenty a plodových obalov, čo má za následok predčasnú činnosť maternice a pôrod nezrelého novorodenca.

Je však potrebné zdôrazniť, že zvyšujúci sa počet predčasne narodených detí súvisí aj so súčasným zvyšujúcim sa trendom využívania   centier asistovanej reprodukcie. Dôsledkom umelého oplodnenia býva často viacpočetná tehotnosť (dvojčatá, trojčatá), čím sa zvyšuje aj riziko patológie a predčasného pôrodu.

Spolu s Gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU ste vytvorili jedno zo šiestich Perinatologických centier na Slovensku. Ako sa Vám darí a aké výsledky dosahujete?

Neonatologická klinika SZU pri FNsP F. D. Roosevelta  spolu s gynekologicko – pôrodníckou klinikou SZU tvoria jedno zo šiestich Perinatologických centier na Slovensku.  Na Slovensku máme 6 perinatologických centier: Bratislava, Nové Zámky, Banská Bystrica, Martin, Košice a Prešov.

Centrum dlhodobo dosahuje výborné výsledky v starostlivosti o extrémne nezrelých a kriticky chorých novorodencov. V roku 2016 dosiahlo spomedzi všetkých centier najnižšie promile novorodeneckej úmrtnosti a je právom považované za jedno z najlepších  centier v SR.

Viesť takúto kliniku musí byť náročné a zodpovedné, čo robíte po práci v súkromí a aké sú Vaše záľuby?

Neonatológia je nádherný, ale nesmierne náročný medicínsky odbor, ktorý pohltí celého človeka. Je to práca tímová, o chorých novorodencov sa stará tím ľudí, lekári, zdravotné sestry, sanitárky. Neoddeliteľnou súčasťou tímu sú samotní rodičia. Nastavenie každého rodiča je také, že očakáva narodenie zdravého dieťatka. Žiaľ nie je tomu tak vždy, často nastávajú veľmi zložité situácie.

Akceptácia samotného faktu, že dieťatko sa narodilo predčasne, alebo je v kritickom stave, je pre rodičov nesmierne náročná. Je to obdobie plné neistoty, strachu o život bábätka, často sú prítomné výčitky, obavy, zlosť, hľadanie vinníka. V takých situáciách je to náročné pre celý tím. Bolo by úžasné mať v tíme aj odborníka – klinického psychológa, ktorý by pomohol zvládnuť tieto náročné situácie.

Keďže táto práca je časovo náročná, najväčším relaxom sú pre mňa chvíle strávené kdekoľvek v prírode s mojou rodinou. Veľa čítam, ale skôr odbornú medicínsku literatúru. Keď ma niečo “ťaží” hrám na klavíri aj celé hodiny. Pevne verím, že v budúcnosti si ešte nájdem čas na preštudovanie dejín umenia.

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová a ilustračné