Jiří Pěč: Spolupráca je to, čo nás môže posunúť dopredu

ROZHOVOR
0 /

Dnes Vám predstavíme v osobnom rozhovore výkonného riaditeľa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko Ing. Jiřího Pěča, PhD.

Vyštudoval Gymnázium J. G. Tajovského a inžinierske (aj doktorandské) štúdium na Ekonomickej fakulte UMB, odbor cestovný ruch. Prax získaval počas štúdia v hoteli HousingBrussels v Bruseli a Toronte, na Slovensku vo Vysokých Tatrách v lyžiarskom stredisku.

Svoju pracovnú kariéru začal ako manažér v basketbalovom klube ŠKP Banská Bystrica, za ktorý predtým aj hrával. Potom prevádzkoval reštauráciu a externe spolupracoval s Inovačným centrom cestovného ruchu – poradenstvo a konzultácie, manažment a marketing cestovného ruchu.

Kedy ste sa stali výkonným riaditeľom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko?

V marci 2015.

Čo je hlavným poslaním Vašej organizácie?

Je to podpora rozvoja cestovného ruchu v regióne. Úzko spolupracujeme so samosprávami i podnikateľmi, koordinujeme naše aktivity, spojili sme sily pre spoločné ciele.

Koľko a akých členov združujete?

OOCR Stredné Slovensko má 33 riadnych členov, z toho 3 mestá, 9 obcí a 21 podnikateľských subjektov či občianskych združení (hotely, kúpele, letisko, informačné centrá, cestovné kancelárie, …). Okrem toho máme ešte 4 pridružených členov (Klub slovenských turistov, EF UMB, SAŽP, Národné lesnícke centrum Zvolen).

Máte viacero aktivít, na čo sú zamerané?

Portfólio našich aktivít je skutočne široké. V prvom rade by sme mali promovať náš región návštevníkom na Slovensku i v zahraničí. Vydávame preto propagačné materiály, mapy, brožúry, zúčastňujeme sa výstav, veľtrhov, tvoríme videá, pozývame novinárov na infocesty. Aby však bolo čo ponúkať, podporujeme tvorbu atraktívnych produktov určených pre rôzne cieľové skupiny.

Spomenúť môžem napríklad populárny cyklobus, E-bike region Stredné Slovensko, zážitkové splavovanie rieky Hron, ale aj projekty ako Barborská cesta, Geomontánny park či Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre. Sme tiež partnerom viacerých významných podujatí. Popri tom všetkom sa podieľame na financovaní turistických a cyklistických trás, tvorbe informačných tabúľ a chodníkov, či informačných webov. Nezanedbateľnou súčasťou našej činnosti je tiež vzdelávanie.

Aké zdroje financovania týchto aktivít využívate?

Aktivity financujeme z členských príspevkov, dotácie Minsterstva dopravy a výstavby SR (na základe Zákona o podpore cestovného ruchu), z vlastnej činnosti a  ostatných dotácií a grantov ktoré sa nám podarí získať.

Prevádzkujete aj obľúbený cyklobus, na ktorých trasách premáva a koľko cykloturistov ho využíva počas sezóny?

Banskobystrický cyklobus premáva počas víkendov a sviatkov už šiestu sezónu. Cyklistov vozí z Banskej Bystrice tradične na Malý Šturec, odkiaľ sa dá dostať napríklad aj na vrchol Krížnej, čo je druhý najvýšší bod na Slovensku oficiálne prístupný na bicykli, Donovaly, Šachtičky a najnovšie aj Pleše nad Podkonicami. Každoročne jeho služby využije okolo 2 000 cyklistov.

Na Kráľovej studni ste vlani spolu s Rider.sk a Hotelom Kráľova studňa otvorili prvú nabíjaciu a servisnú stanicu na elektrobicykle v SR. Prináša to úžitok e-bikerom?

Nabíjacia a servisná stanica pre e-bike otvorená vlani na Kráľovej studni bola prvá na Slovensku a zároveň prvá v rámci nášho projektu E-bike region Stredné Slovensko a môžem povedať, že svoje využitie našla od začiatku. Našim cieľom a záväzkom však bolo, aby bola v našom regióne vybudovaná celá sieť takýchto bodov, kde si e-bikeri môžu dobiť svoj elektrobicykel a počas čakania sa občerstviť v hoteli či reštaurácii. Som preto rád, že po otvorení nabíjačky na Donovaloch je k dispozícii e-bikerom na Strednom Slovensku už 11 takýchto staníc.

Vaša organizácia sa zúčastňuje množstva rôznych akcií týkajúcich sa nielen priamo cestovného ruchu , ale aj kultúry, športu či spoločenských podujatí. Považujete za dôležité byť viditeľnými?

Primárne nejde o to, aby sme sa nejako extra zviditeľňovali. V prvom rade sa snažíme podporiť organizátorov dobrých podujatí, ktoré ku nám do regiónu pritiahnu návštevníkov. Najlepšie takých, ktorí sa u nás aj ubytujú, prestravujú a využijú ďalšie služby. Samozrejme, čím viac ľudí o nás vie a pozná nás, tým lepšie ich vieme informovať o chystaných podujatiach a novinkách, poradiť im kde sa môžu dobre ubytovať či najesť, a preto sa v rámci našej marketingovej stratégie snažíme návštevníkov osloviť vždy s niečím zaujímavým.

Súvisí to aj s efektívnou propagáciou mesta či regiónu, kde to v minulosti občas škrípalo. OOCR Stredné Slovensko to pozitívne zmenila, vidno Vás aj na výstavách cestovného ruchu, je to otázka dobrej vôle a chcenia v spojení s profesionalitou alebo ešte čosi viac?

Myslím si, že väčšina subjektov pôsobiacich v cestovnom ruchu si už dnes uvedomuje, že nie konkurencia a individualizmus (hranie sa na vlastom piesočku), ale práve spolupráca je to, čo nás všetkých môže posunúť vpred. Vidieť to môžeme zakaždým, keď vycestujeme do krajín s rozvinutým cestovným ruchom, akými sú Rakúsko, Švajčiarsko, a iné. Za seba môžem povedať, že sa mi veľmi dobre spolupracuje a komunikuje s kolegami zastupujúcimi členské subjekty združené v našej OOCR. Naozaj je radosť stretávať sa, diskutovať a vymýšľať nové nápady keď vidím, že sme naladení na jednu vlnovú dĺžku.

Začala letná turistická sezóna, aké novinky ste pripravili pre návštevníkov nášho mesta a regiónu?

Návštevníci sa na Strednom Slovenku v lete naozaj nebudú nudiť. Okrem tradičných podujatí akými sú napríklad Kultúrne leto, letecké dni SIAF, Halušky Fest Turecká, či festival The Legits Blast, sa banskobystričania môžu poprvýkrát tešiť na medzinárodný streetfoodový festival, ktorý sa uskutoční na prelome mesiacov jún a júl.

Popri spomínanom cyklobuse je veľmi zaujímavým projektom tzv. astrobus, premávajúci priamo pred horský hotel Kráľova studňa v Parku tmavej oblohy. Nenachádza sa tu totiž takmer žiadny svetelný smog a preto je pozorovanie hviezd úžasným zážitkom. Počas letných mesiacov dokonca môžete využiť astronomické ďalekohľady a odborný výklad hvezdárov. Alebo si len tak ľahnúť na zem, pozerať na nebo plné hviezd a vychutnávať si romantickú fatranskú tmu.

Novinkou v ponuke pre rodiny s deťmi je interaktívny areál Donovalkovo. O zábavu sa tu postarajú animátori a nájdete tu detské mestečko, minifarmu so zvieratkami, ale aj dopravné ihrisko.

Spolupracujete aj s ďalšími domácimi a zahraničnými subjektmi cestovného ruchu?

Spoluprácu považujem za kľúčovú na všetkých úrovniach, aj my preto spolupracujeme s ostatnými OOCR na Slovensku na úrovni Asociácie, aby sme medzi sebou zdieľali dobré skúsenosti, príklady z praxe a dôležité informácie.

Ako to vyzerá s aktuálnou turistickou návštevnosťou oproti minulým rokom a aké vývojové trendy očakávate v našom regióne?

Roky 2015 a 2016 boli vďaka viacerým faktorom pre cestovný ruch v našom regióne rekordné. Vzrástol nám počet návštevníkov, prenocovaní, tržby ubytovacích zariadení, ako aj výber dane za ubytovanie pre samosprávy. Aj keď takýto trend sa nedá udržať donekonečna, svojou činnosťou chceme napomáhať ku priebežnému rastu kvality služieb a atraktivite produktov pre návštevníkov.

Priebežné neoficiálne čísla hovoria o stále dobrej návštevnosti. To by malo platiť aj pre zvyšok roka najmä u domácich návštevníkov, očakávať však môžeme mierny pokles cudzincov v súvislosti so zrušením a absenciou národnej turistickej agentúry, ktorá ma propagovať Slovensko na zahraničných trhoch. Naša krajina ju nemá ako jediná z krajín Európskej únie.

Banská Bystrica je Európskym mestom športu 2017, myslíte si, že niekedy v budúcnosti by sa mohla stať jedným z európskych centier cestovného ruchu?

Keď sa na to pozrieme reálne, náš región nemôže konkurovať európskym top destináciám s masovou návštevnosťou v miliónoch turistov. Ale to ani nie je naším cieľom. Banská Bystrica má predpoklady rozvíjať stále populárnejší cestovný ruch zameraný na autenticitu, zážitky, nezničenú prírodu, originálnu históriu a lokálne špecifiká.

Aké rezervy vidíte v rozvíjaní cestovnom ruchu u nás a čo by podľa Vás pomohlo ekcelerovať ho?

Už skôr som spomenul, že na národnej úrovni nám chýba inštitúcia, ktorá by Slovensko efektívne promovala v zahraničí. Veľkým pozitívom bolo prijatie Zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý okrem iného poskytuje schému finančnej podpory pre projekty v regiónoch. Určite by pomohlo, keby bol nastavený systém garantovaný na obdobie minimálne niekoľkých rokov, čo v súčasnosti nie je a veľmi nám to sťažuje práce.

Pomohli by tiež legislatívne úpravy ohľadom zníženia daní (DPH v cestovnom ruchu máme takmer najvyššiu v celej EÚ), zjednodušenia prevádzkových predpisov pre hotely a reštaurácie (v súčasnosti sa na ne vzťahuje okolo 700 predpisov a zákonov) či zamestnávania (zamestnanosť v cestovnom ruchu je veľmi špecifická s ohľadom na sezónnosť, flexibilitu, kontakt s ľuďmi, atď).

Kde Vás nájdu návštevníci krajského mesta?

Naša organizácia sídli v budove historickej Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Všetky potrebné informácie nájdete na webe www.centralslovakia.eu.

Iba kontrolná otázka na záver – patrí turistika k Vaším záľubám?

Mám to šťastie, že práca je zároveň mojou záľubou. Môžem povedať, že cestovanie aj turistika patria k mojim hobby (úsmev).

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: (tom), Foto: ilust.