0 /

Cez víkend sa hrali už všetky zápasy tretej, štvrtej a piatej ligy, v ktorých máme zástupcov z banskobystrického okresu. Darilo sa Podkoniciam, Badínu a Slovenskej Ľupči. Tieto mužstvá svoje zápasy vyhrali na domácej pôde. Vonku prehrali ´Hamšíkovci´ i Medzibrod, ktorý menil počas týždňa trénera.

III. LIGA – skupina Západ

Rakytovce Sport Club Hamsik Academy Banská Bystrica sa predstavil v Beluši. Domáci otvorili skóre v 27. minúte, keď Lukáš Dobias vysunul za obranu súpera Damiana Vavruša, ktorý v šestnástke vyhral súboj s Adriánom Slančíkom a Samuelom Jenatom a následne poslal loptu do odkrytej bránky – 1:0. Bystrickému tímu sa podarilo vyrovnať v úvode druhého polčasu zásluhou Dáriusa Ruska, ktorý hlavičkoval presne na prednej žrdi po centri Adama Jackuliaka z ľavého krídla – 1:1. Beluša sa však o desať minút neskôr vrátila do vedenia. Po faule Jaroslava Vaváka v pokutovom území na Patrika Krčulu premenil penaltu Róbert Štefánek strelou po pravej ruke Adriána Slančíka – 2:1. V závere zápasu mali Hamšíkovci obrovskú šancu na vyrovnanie, keď Alex Holub vybojoval pred bránkou jedenástku. Loptu si na biely bod postavil kapitán Milovan Kapor, no jeho prízemnú strelu gólman Medard Vangel zneškodnil.

(cb + hamsikacademy.sk)

Tréner RSC HA Juraj Homola: „Zápas sa hodnotí ťažko, keďže v samom závere sme zahodili penaltu. Remíza by bola spravodlivejšia, ale vzhľadom na to, že domáci boli agresívnejší, viac chceli, tak sa na ich stranu aj šťastíčko priklonilo. My sme nevyužili šance, ktoré sme mali využiť, takže aj preto sme prehrali. Nastúpili chlapci, ktorí menej hrávajú. Teda mladící a v niektorých momentoch sme spravili školácke chyby. Po takých sme inkasovali aj oba góly. Súperovi sme darovali tieto góly, nevypracoval si ich po šanciach sám. Takže na príčine bola i taká mladícka nezrelosť. Dnes sme bod určite stratili.“

FK Beluša – RSC Hamsik Academy Banská Bystrica 2:1 (1:0)

Góly: 27. Vavruš, 64. Štefánek (z 11m) – 54. D. Rusko. Rozhodovali: Kubica – Mokrý, Šandrik. ŽK: 49. Barbora, 58. Vavák, 66. Kapor, 74. A. Jackuliak, 79. Brodziansky. Diváci: 97.

RSC Hamsik Academy: Slančík – Sásik (46. Vavák), Jenat, Kapor, Barbora (81. P. Hanes) – Brodziansky, Holub – A. Jackuliak, Beran, Puškár (46. Netolický, 76. Krištof) – D. Rusko.

Milovan Kapor zo zápasu RSC HA v Beluši

Prvé Podkonice privítali v súboji o čelo tabuľky na svojom štadióne Malacky. V prvom polčase domáci nepremenili dve až tri gólové šance a tak na prestávku išli tímy za bezgólového stavu. Po zmene strán mali podobné príležitosti hostia. Podkoničania to ustáli a po štandardnej situácii išli do vedenia v 69. minúte Ivanom Očenášom 1:0. Súper zo Záhoria následne prestriedal, poslal troch nových hráčov do hry s cieľom vyrovnať. Snaha Malackám nechýbala, pribudla aj tvrdosť z ich strany, ale Podkoničania si už tesné vedenie skúsene postrážili a zobrali tri body. Upevnili si prvé miesto na čele tabuľky.

Na klubovom facebooku Podkoníc sa píše: „Musíme povedať, že pohľad na tabuľku teší. Ďakujeme fans za podporu v zápase a za ďakovačku na záver.“

Žiaľ bližšie informácie nám z podkonického klubu neposkytujú po tom ako sa Bystricoviny stali ešte vo vlaňajšej sezóne hromozvodom v konflikte medzi športovým manažérom FK Podkonice Romanom Patrášom a už bývalým trénerom tohto mužstva Petrom Venglarčíkom.

FK Podkonice – FC Žolík Malacky 1:0 (0:0)

Gól: 69. Očenáš. Rozhodoval: Švolík. ŽK: Selecký – Kaňka, Kocian, Foltýn, M. Tóth. Diváci: 220.

Zostava Podkonice: Nôta – P. Maslo, Mat. Turňa, Očenáš – Mózer (89. J. Rusko), Lichý (66. Jakab), D. Bača, Patrnčiak (89. Sekáč) – D. Selecký, Kostúr (66. Kaliský), Berbić (56. Rosenberg).

Ivan Očenáš s č. 3 na lopte zo zápasu Podkoníc s Malackami

Ostatné výsledky:  Krásno n. Kys. – Sereď 0:2, Bánová – Myjava 0:0, N. Zámky – Lehota p. V. 0:0, Galanta – Častkovce 0:0, Šaľa – V. Ludince 3:0, Inter – Rača 0:0.

Najbližšie hrá RSC Hamsik Academy pohárový duel v stredu 25. septembra v obci Ľubeľa proti tamojšiemu Partizánu o 15.30 hodine a potom v  sobotu 28. septembra je na programe ligový duel na MMŠ Radvaň v Kráľovej o 15.30 hodine proti druhej Šali. V nedeľu 29. septembra o 10.30 hodine sa Podkonice predstavia  v bratislavskej Rači.

1. Podkonice 19b, 2. Šaľa 16b, 3. Malacky 15b, 4. Lehota p. V. 14b, 5. Sereď 14b, 6. Beluša 14b, 7. Galanta 13b, 8. V. Ludince 13b, 9. Rača 13b, 10. Inter 10b, 11. Martin 8b, 12. N. Zámky 8b, 13. RSC HA 7b, 14. Myjava 5b, 15. Krásno n. Kys. 5b, 16. Častkovce 5b, 17. Bánová 0b.

IV. LIGA – Majstrovstvá regiónu STRED

Badín po týždňovej pauze hostil na svojom trávniku Príbelce. Prvý polčas bol pre divákov atraktívny, keď sa hra prelievala z jednej strany na druhú s množstvom príležitostí. Už v 2. min sa mohlo meniť skóre, keď Mikulec pripravil loptu na strelu Vicianovi, ten však zle trafil a nenarobil starosti Geregaimu. O minútu neskôr dlhá lopta našla Santorisa, ten sa cez Polláka predral do šestnástky, ale jeho spätnú prihrávku nadokázal zužitkovať Dobra. V 4. min mal na hlave gól Hric po centri Výlupka, ale v dobrej pozícii mieril vedľa. Z následnej akcie mali veľkú príležitosť hostia, keď center Ohajdu našiel Brašeňa, ale jeho hlavička skončila len na žrdi a následnú dorážku Dobru zachytil Pollák. V 11.min sa už skóre menilo, Vician potiahol loptu, v šestnáske našiel Žilinca, ten si počkal na nábeh Jána Viciana, ktorý hlavou nedal Geregaimu žiadnu šancu – 1:0. V 21.min mohol zvýšiť Rafanides, jeho strelu však obetavá obrana hostí dokázala zblokovať. Pred polhodinou najskôr Vician a potom ani Mikulec nedokázali poslať loptu do siete. V 39. min mohlo byť vyrovnané, avšak Ohajda nevyužil zaváhanie domácej obrany, sám pred brankárom Sršňom mieril vedľa. V závere prvého polčasu sa triasla žrď aj na bránke hostí, Vician zahrával priamy kop, jeho strelu vyrazil Geregai pred Polláka, tomu strela nevyšla, ale lopta sa dostala k Žilincovi, ktorý opečiatkoval žrď.

Vstup do druhého polčasu vyšiel lepšie domácim. V 51. min vybojoval v strede ihriska loptu Mikulec, našiel Erika Hrica a ten popri brankárovi zvýšil na 2:0. Tento gól Badínčanov upokojil a až do konca kontrolovali zápas. V 60. min mohol zvýšiť Mikulec, ale jeho strelu z voleja reflexívne vyrazil Geregai a následný gól z dorážky Žilinca neplatil pre ofsajd. Hostia pohrozili v 78. min, no niekoľkokrát tečovaná strela Bariaka skončila mimo domácej bránky. V 80. min predviedli domáci niečo aj pre divákov, Slovák nasadil jednému z hostí jasle, v šestnástke našiel Výlupka, ten z prvej pätou Tužinského, ktorého strelu smerujúcu do siete dokázali hostia zblokovať. Domáci sa naďalej bavili a ďalšiu peknú akciu predviedli v 84. min, keď zakombinovali stredajúci Slovák s Tužinským, na konci bola strela Mikulca, s ktorou si však poradil Geregai. Tretí gól už Badínčanom nebol súdený, aj keď v 86. min mali na jeho strelenie ďalšiu možnosť, pretože center Studeného sklepol Koctúr pre Mikulca, no jeho strelu opäť dokázali Príbelčania zblokovať. Do konca zápasu sa už nič zaujímavé neudialo a domáci sa tak víťazstvom dobre naladili pred stredajším zápasom Slovnaft cup-u, keď privítajú na svojom obecnom štadióne MFK Dukla Banská Bystrica.

(ih + cb úprava)

Tréner Badína Miroslav Hudec pre bystricoviny.sk hodnotil víťazný duel: „Zápas začal veľmi svižne a útoky sa prelievali zo strany na stranu. V tomto úseku hry Príbelce nastrelili žrď a my sme po desiatich minútach svoju šancu premenili Vicianom na gól. Potom sa hra upokojila a hralo sa viac medzi šestnástkami. Snažili sme sa držať loptu a zápas dostať pod kontrolu, ale definitívne sa nám to podarilo až po druhom góle v úvode druhého polčasu keď sa presadil Hric. Od tej chvíle sme už zápas mali plne pod kontrolou a súpera sme do šancí nepúšťali a my sme si dokázali vytvoriť zopár dobrých príležitostí na prikrášlenie výsledku. Podali sme zodpovedný výkon a naše víťazstvo je zaslúžené. Teraz sa už môžeme tešiť a pripravovať na stredu, keď v pohári privítame Duklu.“

Erik Hric, strelec druhého gólu Badína:Prvý polčas sa hral vyrovnaný futbal z oboch strán. Šance si vypracovali obidve mužstvá. Nám sa podarilo skórovať po nechytateľnej hlavičke Džanyho Viciana, no to nás paradoxne neupokojilo a prvý polčas sme hru úplne nekontrolovali, tak ako by sme si predstavovali. Druhý polčas to už bol iný zápas, v šatni sme si povedali čo by na súpera mohlo platiť a to sa nám aj podarilo napĺňať. V druhom polčase sme už hru mali plne pod kontrolou a druhý gól nás už len upokojil. Vytvorili sme si tam ešte pár dobrých príležitostí po pekných kombinačných akciách, ale žiaľ sa nám už nepodarilo skórovať. Zaslúžené 3 body, aj keď nutne treba podotknúť, že Príbelce predviedli sympatický výkon a preto si 3 body a čisté konto po opäť výbornom výkone v defenzíve vážime.“

Ján Vician, strelec prvého a víťazného gólu Badína: Chceli sme nadviazať na posledný domáci víťazný zápas, vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, čo aj ukázal prvý polčas, kedy sa hralo v dobrom tempe a obe mužstvá si vytvorili šance. My sme súperove ustáli a podarilo sa nám skórovať z brejku. V druhom polčase hostia už neboli tak behaví a my sme po prestriedaní dokázali kontrolovať zvyšok zápasu a pridať i druhý gól. Sme radi aj za ďalšie čisté konto a tešíme sa na pohárový zápas s prvoligistom už najbližšiu stredu.“

ŠK Badín – TJD Príbelce 2:0 (Q:0)

Góly: 11. Vician, 51. Hric. Rozhodoval: Mensár. Diváci: 100.

———————————————————————

Medzibrod pricestoval po výmene trénera počas týždňa do Zubrohlavy. Od začiatku stretnutia sa hralo prevažne v strede ihriska a obidva tímy mali problém dotiahnuť svoje akcie až do finálneho zakončenia na bránku. Domáci otvorili skóre duelu pred polhodinou zásluhou Ferenčíka, ktorý sa dostal po rýchlej rozohrávke k lopte pred šestnástkou a peknou strelou prekonal Maruniaka – 1:0. V závere polčasu mohla Zubrohlava navýšiť svoje vedenie, ale hosťujúci brankár vyrazil strelu smerujúcu pod brvno.

Po prestávke mohol vyrovnať Čilík, ktorý sa ocitol osamotený pred Grobarčíkom, ale ten si s jeho zakončením poradil. O pár minút sa futbalisti Medzibrodu predsa len dočkali, keď po centri Čilíka sklepol hlavičkou Paulo loptu pred bránkovú čiaru a Jakub Šimúth ju už bez problémov poslal do siete – 1:1.  Povzbudený tím z banskobystrického okresu prevzal hernú iniciatívu, ale do dlhej lopte za obranu musel Maruniak zneškodniť nebezpečnú strelu domácich. Zubrohlava sa však predsa len dostala opäť do vedenia v 66. minúte, keď centrovaná lopta našla osamoteného Ferenčíka a ten strelou z piatich metrov nedal brankárovi žiadnu šancu – 2:1. Hostia mohli potom vyrovnať po krídelnej akcii Milráda, ktorý poslal loptu pred bránu a Chromek ju umiestnil tesne vedľa. Domáci brankár si v závere poradil aj so zakončením Griglaka a tak Medzibrod odchádzal zo Zubrohlavy napriek  vyrovnanému zápasu naprázdno.

(hut + cb úprava)

K odchodu z Medzibrodu sa ešte pred zápasom vyjadril Bystricovinám tréner Tomáš Dzúrik nasledovne: „Z tohto miesta sa chcem poďakovať aj portálu Bystricoviny, že dáva priestor regionálnemu futbalu. Vďaka patrí aj ľudom v Medzibrode, je ich tak možno desiatka bez ktorých som si to tam nevedel predstaviť. Na základe rozhodnutia starostu alebo obce, ktorá je najväčší podporovateľ futbalu a zároveň podľa mňa aj iného vplyvu prišlo rozhodnutie, že musí dôjsť k zmene. Toto rozhodnutie akceptujem, nakoľko som sám po poslednom zápase proti Osrbliu vyslovil úmysel skončiť. Okrem mňa skončili aj manažér klubu Dominik Škubák a prezident klubu Jožko Huťka. Na prácu v Medzibrode mi ostanú pekné spomienky, zásluhou všetkých sme postúpili do najvyššej stredoslovenskej súťaže, mohli hrať pohár proti Žiline a ďalšie zážitky. Hoci výsledky neboli ideálne, teší nás pochvala od súperov, ktorí ani sami nechápali, že sa nám tak výsledkovo nedarí vzhľadom na predvedenú hru a kvalitu hráčov. Ešte raz sa chcem poďakovať za túto možnosť a skúsenosť, chalanom prajem aby sa im darilo. No nechcem byť zlým prorokom ale stratou ľudí, ktorých som vyššie spomenul vidím nad účasťou Medzibrodu v tejto súťaži čierne mračná.

Po tesnej prehre v Zubrohlave sa vyjadril pre bystricoviny.sk nový tréner Medzibrodu Ivan Bartoš: „Po udalostiach, ktoré sa u nás udiali cez týždeň sme mali duel v Zubrohlave a musím pochváliť chalanov, že sme odohrali slušný zápas. Zmenili sme rozostavenie a do prvého gólu sme súperovi prakticky nič nedovolili. Pri góle súpera po rýchlej rozohrávke  a našom zlom zareagovaní sme inkasovali. Po góle nám zase trvalo kým sme sa dostali do tempa. Cez prestávku sme si povedali ako zlepšiť hru v strede ihriska. Chalanov som nabádal hrať viac kombinačne. V druhom polčase si moji zverenci dali povedať a začali sme hrať viac kombinačne. Dostávali sme sa viacej do pokutového územia súpera, kde sa nám aj po peknej akcii podarilo vyrovnať. Paradoxne keď sme mali súpera pod tlakom, tak sme inkasovali zbytočný druhý gól. Aj napriek inkasovanému gólu sme nezložili zbrane a snažili sa vyrovnať. V 80 minúte sme si vytvorili 100% šancu kde pri lepšej komunikácii sme mohli vyrovnať. Aj napriek ťažkej situácií sme mohli bodovať.  Veľmi ma mrzí zranenie Peťa Belka v závere zápasu. Verím, že bude čoskoro v poriadku.“

TJ Sokol Zubrohlava – TJ Sokol Medzibrod 2:1 (1:0)

Góly: 28. a 66. Ferenčík – 54. Šimúth. Rozhodoval: Belko. Diváci: 200.

—————————————————————————————

Ostatné výsledky: Makov – Staškov 5:5, Bešeňová – Čadca 1:3, Stráňavy – Bytča 1:0, Oravské Veselé – Kysucké N. Mesto 3:1, Osrblie – Kováčová 1:1.

Najbližšie hrá Badín pohárový duel v stredu 25. septembra o 16.00 hodine doma a privíta banskobystrickú Duklu. Ligový duel má v programe v sobotu 28. septembra15.00 hodine v Staškove. Medzibrod nastúpi v nedeľu 29. septembra v tom istom čase doma proti prvému Oravskému Veselému.

1. Oravské Veselé 17b*, 2. Stráňavy 15b, 3. Staškov 13b*, 4.Osrblie 13b, 5. Zubrohlava 12b, 6. BADÍN 12b*, 7. Bytča 10b*, 8. Makov 9b*, 9. Kováčová 9b, 10. Bešeňová 8b, 11. Kysucké N. Mesto 8b, 12. Príbelce 8b*, 13. MEDZIBROD 6b, 14. Čadca 6b.

* – mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

V. LIGA – skupina JUH

V piatej lige máme jediného zástupcu Slovenskú Ľupču, ktorá privítala na svojom ihrisku Detvu. V ôsmej minúte sa domáci dostali do prvej šance zápasu, no Michal Čief zle spracoval loptu. V 16. minúte sa po krídelnom útoku celok z bystrického okresu ujal vedenia 1:0. Centrovaná lopta Vladímíra Giertla našla presne Michala Čiefa, ktorý volejom skóroval. V 21. minúte hostia využili stratu lopty domáceho tímu a dobrou prihrávkou po pred bránku Kluka umiestnil loptu do bránky a vyrovnal na 1:1. Ľupčania sa v 34. minúte znovu ujali vedenia, po prudkej prihrávke pred bránku, po ktorej si dal Detvanec Janko Chabada vlastný gól – 2:1. V 41. minúte hostia po krásnom samostatnom nájazde Kluku znova vyrovnali stav stretnutia na 2:2.

V druhom polčase po rohovom kope mohla ísť Detva do vedenia, na zadnej žrdi hlavičkoval jeden z hráčov hostí, brankár Lakomčík vytlačil na žrď loptu, ktorá sa odrazila pred bránkovú čiaru a domáci Lukáš Ríša ju upratal napokon do bezpečia. Futbalisti Slovenskej Ľupče mali potom čistú gólovú šancu, nepremenil ju Michal Čief. V 87. minúte však tento spomenutý útočník už druhý krát nezaváhal v tutovke pred bránkou a dal víťazný a zaslúžený gól pre domácich. Stanovil tak konečný výsledok na 3:2.

Dvojgólový Michal Čief pre bystricoviny.sk povedal: „Do zápasu sme išli s jasným cieľom brať doma tri body. Myslím si, že tento zápas sme si komplikovali hlavne my sami, keď sme v prvom polčase nežili, prišlo mi akoby sme neboli hlavami v zápase. Druhý polčas z môjho pohľadu vyznel lepšie, aj keď hostia hrýzli, ale tri body sme si doma ustrážili. Som vďačný aj za dva góly, ale všetko to je robota celého tímu.“

OFK Slovenská Ľupča – MFK Detva 3:2 (2:2)

Góly: 16. a 86. Čief, 34. J. Chabada (vlastný) – 21. a 41. Kluka. Rozhodoval: Lisý. Diváci: 100.

Najbližšie hrá Slovenská Ľupča na ihrisku súpera v sobotu 28. septembra o 15.00 hodine v Jesenskom.

1. Lad. Vieska 16b, 2. V. Krtíš 16b, 3. Látky 15b, 4. Jesenské 13b, 5. Brezno 13b, 6. Hliník n. Hr. 12b, 7. SLOVENSKÁ ĽUPČA 11b, 8. Málinec 10b, 9. Detva 7b… … 12. Radzovce 6b, 13. Vinica 2b.

Autor: (cb), Foto: facebook zo zápasov v Podkoniciach a Beluši