Pozornosť verejnosti minulý týždeň pútala správa, že v makovom poli pri Komárne uviazlo niekoľko stoviek labutí. Tieto sa správali veľmi zvláštne, akoby boli omámené či zdrogované a nedokázali odletieť.
Labute pristáli na makovom poli a po konzumácii maku nedokázali vzlietnuť
Pestovateľ maku Bálint Pém, ktorému patrí makové pole uviedol, že labute mu zničili úrodu za tisícky eur. Keďže labute zákonom chránené, nikto si s nimi nedokázal dať rady.
„Na každom metri je jedna labuť. Na makové pole prileteli ešte vo februári tohto roka. Dôvod, prečo navštívili túto „zem“, nebol mak, ale jazierko, ktoré sa po dažďoch na poli vytvorilo. Prilietali postupne, napočítali sme tu až vyše 200 kusov,“
povedal pestovateľ Pém.
Spočiatku sa toto makové pole mohlo zdať vhodným miestom na odpočinok pre labute, ale to sa postupne zmenilo na drámu. Pri jazierku začal totiž rásť mak, ktorý labutiam zachutil. Žrali od koreňov modré aj červené maky, od ktorých stávali závislé a nedokázali odletieť. Hýbali sa len pomaly z miesta na miesto, potácajúc sa ako zdrogované, niektoré dokonca uhynuli.
„Celá rastlina maku je toxická okrem semena. Tie labute to nerozoznávajú a týmto škodia sebe na zdraví, ale aj mne ako majiteľovi poľa. Momentálne je škoda už na ploche vyše päť hektárov,“
dodal Pém.
Behom štyroch mesiacov labute skonzumovali mak v hodnote okolo 10 tisíc eur. Napriek tomu, že labuť je zákonom chránená, majiteľovi poľa škodu nepreplatí poisťovňa ani štát. Podľa ministerstva životného prostredia škody spôsobené týmto chráneným živočíchov sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele, preto labute nepatria na zoznam tých, za ktoré štát prepláca náhradu.
Labute, ktoré boli v zlom stave, odnášali ochranári na detoxikáciu. no miesto nie je dostatočne veľké pre všetky labute.
„Pestovateľ by si mal požiadať na budúcu sezónu o výnimku na plašenie chráneného živočícha. Tie, ktoré tam má teraz, môže plašiť iba ručne, nedá sa momentálne nič viac robiť,“
skonštatoval Ján Kaľavský zo Štátnej ochrany prírody so sídlom v Banskej Bystrici.
Monitoring Štátnej ochrany prírody SR
Posledný monitoring pracovníkov Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) na makovom poli medzi obcami Patince a Iža v okrese Komárno potvrdil, že počet labutí na poli sa výrazne znížil a labute aktuálne už šľachtený mak konzumujú len minimálne.
Zdravé labute z lokality odleteli a zostávajúce sa presunuli na neďaleký mak divý, ktorý im už nespôsobuje také zdravotné ťažkosti. Komerčne pestovaný mak je dostatočne vysoký a hustý a nemalo by mu hroziť ďalšie spásanie.
Zamestnanci ŠOP SR, Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy ŠOP SR, chodia v pravidelných intervaloch labute monitorovať a uhynuté jedince zbierať. Dehydrované labute boli odvážané do Záchranného zariadenia pre zranené živočíchy v Marcelovej.
V týchto dňoch zdravé labute odlietajú a v okolí lokality sa aktuálne nachádza už len 40 labutí z pôvodného zaznamenaného počtu 80 jedincov z minulého týždňa. Hlavným dôvodom, prečo sa labute usadili v blízkosti makových polí nebol samotný mak, ale malé jazierka. Tie vznikli na jar v dôsledku vysokej hladiny podzemnej vody, ktorá presakovala na povrch.
Šľachtený mak je aktuálne vysoký už takmer 1,60 m a labute sa v ňom nevedia pohybovať. Z tohto dôvodu sa labute presunuli na porast maku divého v blízkom okolí, ktorý im nespôsobuje také zdravotné komplikácie. Počet uhynutých labutí preto výrazne klesol.
Situácia labutí na makovom poli patrí k veľmi špecifickým prípadom. Škody spôsobené týmto chráneným živočíchom sa na Slovensku vyskytujú len ojedinele a preto labute nepatria na zoznam určených živočíchov, za ktorých štát prepláca náhradu škody. Medializovaný prípad omámených labutí však prilákal pozornosť verejnosti, ktorá s cieľom zhotovenia fotografie vstupuje na súkromný pozemok napriek zverejnenému zákazu.
Alternatívnou formou riešenia takejto situácie v budúcnosti by mohlo byť vydanie výnimky na plašenie chráneného druhu živočícha z dôvodu škody na úrode podľa paragrafu 40 ods. 3 písmena b) zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny.
Zdroj: Kristína Bocková a (tom) , Foto: ŠOP SR a ilustračné