Spomedzi obyvateľov Európskej únie patríme k tým, ktorí si na budúcnosť šetria najmenej. Či už ide o sporenie na dôchodok alebo o finančnú rezervu pri nečakanom výpadku príjmu, viac sa spoliehame na štát ako sami na seba. Pomoc od štátu však nemusí byť dostatočná. Zistite, ako efektívne sporiť tak, aby ste si na horšie časy zabezpečili vlastné prostriedky.
1. Vytvorte si plán
Aby sa vám peniaze ľahšie odkladali, je dobré určiť si jasné ciele. Stanovte si nielen to, na čo chcete šetriť, ale aj konkrétnu sumu, ktorú chcete za určité časové obdobie dosiahnuť. Takisto je vhodné, aby ste si sporenie rozdelili. Neodkladajte všetky peniaze na jeden sporiaci účet, ale samostatne podľa toho, či idú na finančnú rezervu, dôchodkové sporenie alebo nimi chcete financovať dovolenku či kúpiť si niečo, po čom už dlho túžite.
Tak budete mať vždy prehľad o tom, ako sa vám darí napĺňať ciele, koľko peňazí vám ešte chýba alebo či ste ušetrili niečo navyše. Nie je na škodu nechať si vypracovať aj finančný plán, napríklad od odborníka priamo v banke.

Zdroj: bigstockphoto.com
2. Peniaze nenechávajte „ležať“ na účte
Odkladať si peniaze doma pod vankúš či do ponožky sa v dnešnej dobe už neoplatí. Ani sporiaci účet nie je najlepším riešením, ak ide o dlhodobé šetrenie na budúcnosť. Hodí sa skôr vtedy, ak si potrebujete vytvoriť krátkodobú rezervu a peniaze z neho do jedného roka vyberiete.
Ak by ste ich na sporiacom alebo bežnom účte nechali „ležať“ príliš dlho, ich hodnota by sa nejako nezvýšila. Práve naopak, ohrozila by ich inflácia a o niekoľko rokov by ste si za 100 eur nemuseli kúpiť toľko vecí ako dnes.

Zdroj: unsplash.com
Na dlhodobé sporenie sa viac hodí investovanie. Práve vďaka nemu sa vaše našetrené peniaze zúročia, nestratia na hodnote a prinesú vám zisk. Možností, kam investovať, máte neúrekom.
Najmenej rizikové a stále najobľúbenejšie sú podielové fondy, do popredia sa však rýchlo dostávajú aj ETF fondy. Oba typy sú vhodné pre začínajúcich a malých investorov. Ak chcete sporiť efektívne, investovanie zo svojho plánu rozhodne nevynechávajte.
3. Odkladajte si aspoň 10 % z výplaty
Vo všeobecnosti platí, že na horšie časy by ste si mali odkladať aspoň 10 % z každej výplaty. Samozrejme, toto pravidlo sa nedá uplatniť vždy. Niektorí ľudia si nemôžu dovoliť odložiť zo svojho príjmu každý mesiac až takú čiastku. Suma je však individuálna a šetriť sa dá už aj od 10 eur. Pamätajte však, že aj malá rezerva je lepšia ako žiadna a určite by ste nemali ostať bez nej.

Zdroj: unsplash.com
4. Sporte pravidelne
Pravidelnosť je pri efektívnom sporení kľúčová. Snažte sa dodržiavať stanovené ciele a odkladať si naozaj každý mesiac. Vytvorte si zo sporenia rutinu a berte ho ako súčasť bežných výdavkov. Najlepšie je nastaviť si na účte trvalý príkaz, aby vám peniaze pravidelne odchádzali tam, kam majú, a neminuli ste ich na niečo iné.
Takisto je lepšie odkladať si pravidelne menšiu sumu ako raz či dvakrát do roka „odstrihnúť“ z výplaty veľkú čiastku. Váš rozpočet by to zaťažilo oveľa viac a možno by vás to aj odradilo od sporenia.
Skúste sa naučiť brať pravidelné sporenie ako samozrejmosť, aj keby to malo znamenať, že sa budete musieť v niektorých veciach počas mesiaca uskromniť. Uvidíte, že v budúcnosti si za to poďakujete.

Zdroj: pixabay.com
Zdroj: Basta digital, Foto: ilustračné