Prepisujete auto na kupcu alebo ste poverili niekoho, aby to urobil za vás? Nezabudnite na splnomocnenie. Aby bol tento dokument platný, musí spĺňať niekoľko dôležitých informácií.
Čo musí obsahovať splnomocnenie na prepis auta?
Splnomocnenie na prepis auta musí obsahovať niekoľko náležitostí.
- Údaje o splnomocniteľovi a splnomocnencovi: Meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a číslo občianskeho preukazu.
- Údaje o vozidle: Značka, model, VIN číslo (číslo karosérie), evidenčné číslo vozidla a rok výroby.
- Rozsah splnomocnenia: Jasne definované úkony, na ktoré splnomocňujete druhú osobu (napr. prepis vozidla, vyzdvihnutie tabuliek s evidenčným číslom, atď.).
- Dátum a miesto vystavenia splnomocnenia.
- Podpis splnomocniteľa (osoba, ktorá splnomocnenie udeľuje).
Ako vybaviť prepis vozidla?
Prepis vozidla je možné vybaviť osobne na príslušnom dopravnom inšpektoráte alebo elektronicky prostredníctvom portálu www.slovensko.sk (ak máte aktivovaný občiansky preukaz s čipom).
Pri osobnom vybavovaní prepisu vozidla je potrebné predložiť:
– Vyplnené tlačivo Žiadosť o zápis zmeny vlastníka vozidla,
– Osvedčenie o evidencii vozidla (malý aj veľký technický preukaz),
– Doklad o kúpe vozidla (kúpna zmluva, faktúra, darovacia zmluva),
– Splnomocnenie na prepis auta (ak sa prepis vybavuje na základe splnomocnenia),
– Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP).
Kedy je nutné úradné overenie podpisu?
Ak prepis vybavuje kupujúci vozidla osobne spolu s predávajúcim na dopravnom inšpektoráte alebo ak je kupujúcim blízka osoba v priamom rade (manžel/ka, súrodenec), overenie podpisu nie je nutné. Stačí čestné prehlásenie predávajúceho o príbuzenskom vzťahu.
No ak sa kupujúci nemôže dostaviť na dopravný inšpektorát osobne a splnomocňuje predávajúceho, podpis predávajúceho na splnomocnení musí byť úradne overený notárom alebo na matrike. To isté platí, ak majiteľ auta udeľuje splnomocnenie tretej osobe.
Nezabudnite na poistenie
Pri prepise auta je dôležité myslieť aj na poistenie vozidla. Platnosť PZP, ktoré mal na vozidlo uzatvorené predchádzajúci majiteľ, zaniká okamihom zápisu prevodu na nového majiteľa v evidencii vozidiel. Poisťovňa pôvodnému majiteľovi nevyčerpanú poistnú sumu vyplatí.
Ak ste nový majiteľ, musíte už pri prepise auta zdokladovať číslo novej poistnej zmluvy k PZP, ktorá by mala byť uzatvorená ku dňu prepisu auta. Podľa predpisov je potrebné PZP uzavrieť odo dňa prepisu vozidla na nového majiteľa. Dopravný inšpektorát totiž nevykoná bez platného PZP žiadnu zmenu v evidencii vozidiel, a teda ani spomínaný prepis na nového majiteľa.
Prečo si vybrať PZP v Unione?
Union poisťovňa ponúka flexibilné PZP s možnosťou výberu z dvoch balíkov krytia s nadštandardnými limitmi. Vybrať si môžete z dvoch výhodných balíkov s nadštandardným krytím.
S balíkom OPTIMUM získate krytie škôd na zdraví až do výšky 5,3 milióna eur a škôd na majetku do 1,1 milióna eur. A ak chcete ešte vyššie krytie, s balíkom EXCELENT môžete počítať s krytím škôd na majetku až do výšky 5,5 milióna eur.
Všetko vybavíte jednoducho online a podľa svojich predstáv. PZP si môžete skombinovať s havarijným poistením a ďalšími užitočnými doplnkami na jednej zmluve. A ak potrebujete, platbu poistného si môžete rozložiť na menšie splátky.
Ak si chcete zistiť cenu PZP na vaše auto, vyskúšajte online kalkulačku.
Autor: (dem), Foto: ilustračné