Podnikatelia, už máte zaručený elektronický podpis? Takéto má výhody!

PR
1 /

Vedeli ste o tom, že sa môžete podpísať na úradný list či dokument aj na diaľku bez toho, aby ste boli fyzicky prítomný? Táto služba sa volá elektronický podpis a získať ju môže každý z nás. O tom, aké sú jeho najväčšie výhody, ako ho môžete získať a kde všade sa dá reálne využiť sa dočítate v našom článku určenom nielen pre podnikateľov.

Čo je elektronický podpis a ako funguje

Elektronický podpis je moderná forma elektronickej komunikácie jeho majiteľa s úradom bez toho, aby ste museli byť pri realizácii celého úradného aktu prítomný. Veľkou výhodou je, že takáto forma overenia a potvrdenia vašej identity je považovaná za bezpečnú a štátom a úradmi v plnej miere uznávanú náhradu písomnej podoby vášho vlastnoručného podpisu.

Elektronický podpis rieši autenticitu, čiže nespochybniteľne určuje identitu subjektu, ktorý podpis vytvoril. Ďalšou výhodou je zabezpečenie integrity, čo znamená, že po podpísaní dokumentu už nemôže prísť k jeho zmene, či už úmyselnej alebo neúmyselnej.

Veľkým benefitom je tiež skutočnosť, že je plne zrejmé, kto kvalifikovaný elektronický podpis vytvoril a teda autor nemôže tvrdiť, že tak nespravil, prípadne, že ho vytvoril niekto iný. Pri parafovaní dokumentu takýmto podpisom je vždy uvedené meno a priezvisko osoby, ktorá ho podpisovala.

Už z názvu je jasné, že sa jedná o elektronickú formu „podpisovania“ a preto je potrebné, aby ste k nemu mali aj požadované softverové a hardverové vybavenie, ktoré určuje zákon.

Aby bola zabezpečená plná bezpečnosť a nespochybniteľnosť elektronického podpisu, musíte pri jeho získaní prejsť pomerne náročným overovacím procesom. Aj z tohto dôvodu musíte byť pripravený na to, že jeho získanie nejaký čas potrvá.

Ako ho získať? Najskôr musíte mať „správny“ občiansky

Prvou podmienkou na získanie elektronického podpisu je vlastniť elektronický občiansky preukaz, skrátene eID. Je to občianky preukaz obsahujúci čip, ktorý je na prvý pohľad viditeľný. Ak ho nevlastníte, požiadajte si oň na príslušnom oddelení dokladov Policajného zboru.

Ak máte vhodný občiansky preukaz, k realizácii podpisu potrebujete aj patričné vybavenie. Predovšetkým to je kontaktná čítačka čipových kariet, správne softvérové vybavenie, aplikácia pre elektronický podpis a znalosť BOK a PIN KEP. Nepôjde to ani bez kvalitného pripojenia na internet a nutné je mať aplikáciu pre KEP, čiže kvalifikovaný elektronický podpis.

Požadované a správne softvérové prostredie, ktoré potrebujete na vytvorenie KEP pomocou elektronickej identifikačnej karty, je zdarma prístupné na internetovom portáli Ministerstva vnútra aj s návodom na jeho inštaláciu a užívanie. Aby ste sa dostali do systému, musíte poznať správny PIN KEP. Pri jeho zadávaní však treba byť opatrný, pretože máte len tri pokusy. Potom sa automaticky blokuje.

PIN KEP si určujete a zadávate vy pri prvotnej inštalácii, má 6 číselných znakov. Podobne to je aj s overovacím PUK KEP, ktorý už má znakov 8. Celkovo treba byť pri práci s kvalifikovaným elektronickým podpisom opatrný. Svoje kódy nikomu nehovorte a nikomu nedávajte k dispozícii svoj občianky preukaz!

Kde ho využijete? Obchodný register aj služby štátu

Zaručený elektronický podpis slúži najmä na uľahčenie a zrýchlenie vašej komunikácie s viacerými úradmi, s väčšinou zložiek štátu a orgánmi verejnej správy. Ak ho však plánujete využiť, pre istotu si najskôr overte, či druhá strana tento druh podpisu akceptuje.

Jedným z najčastejších využití je komunikácia podnikateľa s orgánmi štátnej moci cez ústredný portál verejnej správy www.slovensko.sk. Treba si len vyhľadať príslušné odvetvie a hneď môžete komunikovať s notármi, exekútormi aj s ďalšími orgánmi štátnej správy. Jedným z najviac využívaných úradov býva riešenie záležitostí na katastrálnych úradoch.

Využite je však omnoho širšie. Rýchla a bezproblémová komunikácia poteší, ak ste napríklad konečný užívateľ výhod a potrebujete realizovať zápis do tohto registra. Podobný štýl využitia sú aj zápisy a rôzne zmeny v obchodnom či živnostenskom registri. Komunikácia prostredníctvom KEP je možná aj na súdoch.

Zabúdať samozrejme netreba ani na finančnú správu Slovenskej republiky, kde je využívanie zaručeného elektronického podpisu už nevyhnutnosť. Určite oceníte skutočnosť, že vo všetkých prípadoch je využite KEP možné 24 hodín denne, vrátane víkendov a sviatkov. To pomáha pri dodržiavaní lehôt, keďže pri podávaní tlačív, zápisov, oznámení a inej agendy sa ráta vždy deň realizácie úkonu.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com