Peletové kachle: 5 najčastejších otázok a odpovedí

PR
0 /

Kachle na pelety sú čoraz obľúbenejšie, určite však nie sú v slovenských domácnostiach vidieť tak často ako klasické krby alebo kachle na drevo. Kam sa automatické kachle hodia a aké sú ich najväčšie výhody?

Najskôr si povieme, čo majú peletové kachle a kachle na drevo spoločné: Sú ideálne ako doplnkový zdroj vykurovania do rodinných domov. Veľmi užitočné budú počas jesene a jari, keď treba len mierne prikúriť v závislosti od počasia, a aj cez zimu, keď potrebujete väčšie teplo. Navyše dokážu v miestnosti vytvoriť príjemnú atmosféru a môžu slúžiť aj na vykúrenie rekreačných objektov.

Tu sa však ich podobnosť končí a my sme pre vás pripravili odpovede na 5 najčastejších otázok, ktoré sa týkajú výhod peletových kachlí.

V čom sa líšia kachle na pelety od kachlí na drevo?

Hlavný rozdiel je v palive, ktoré sa používa. Ak máte krb alebo kachle na drevo, musíte si pripraviť drevo a pravidelne prikladať. Regulácia je možná pomocou klapiek prívodu vzduchu a ťažko sa vám podarí docieliť presnú a stálu teplotu v miestnosti.

Naproti tomu majú krbové kachle na pelety automatickú prevádzku a chod vykurovania riadi osvedčená elektronika. Len čo si zvolíte požadovanú teplotu, kachle na pelety fungujú presne tak, ako si nastavíte.

Aké sú výhody peliet?

Pelety sa vyrábajú lisovaním pilín, takže sú 100 % prírodné. Každý valček má rovnakú veľkosť, čo umožňuje automatické dávkovanie paliva. Kachle a kotly na pelety vďaka tomu dokážu samočinne dodávať palivo zo zásobníka na rošt horáka a udržiavať vykurovanie bez ručného prikladania.

Ďalšou výhodou je, že pelety sú už z výroby pripravené na okamžité použitie. Majú optimálnu vlhkosť a vysokú výhrevnosť. Dobre sa skladujú (voľne sypané alebo vo vreciach) a zostáva z nich len malé množstvo popola.

Naozaj kúria peletové kachle bez prikladania?

Kým je v zásobníku kachlí dostatok paliva, nemusíte sa o prikladanie vôbec starať. „Zásobník kachlí z našej výroby pojme 35 kilogramov peliet, čo vystačí na 3 dni automatickej prevádzky. Pelety do zásobníka jednoducho presypete z vrecka,“ vysvetľuje Ing. Jana Stříteská zo spoločnosti OPOP. Zásobník je skrytý za dvierkami kachlí, takže nie je vôbec vidieť. Podľa nastavenia sa pelety plynule dodávajú na rošt horáka a kachle udržujú požadovanú teplotu.

Ako nastavím chod kúrenia a požadovanú teplotu?

Na nastavenie a reguláciu slúži dotykový displej. Použitá riadiaca jednotka kachlí si potom všetko reguluje a spína vykurovanie podľa toho, ako sa mení teplota v miestnosti. K dispozícii máte 5 stupňov výkonu. Zapnutie a vypnutie funguje na stlačenie tlačidla a je možné nastaviť denný aj týždenný program vykurovania.

„Nemusíte sa zaoberať ani rozkúrením ohňa. To za vás urobí zapaľovacia patróna, ktorá sama rozžeraví palivo. V balení dodávame aj diaľkové ovládanie, aby bol komfort maximálny,“

pripomína ďalšiu výhodu Ing. Jana Stříteská z OPOP.

Akú údržbu potrebujú peletkové kachle?

Peletové kachle majú čistú prevádzku, pretože nedochádza k manuálnemu prikladaniu a otváraniu dvierok. Nemusíte sekať drevo, pripravovať triesky ani nosiť do interiéru polená zvonku.

Aby nič nerušilo váš pohľad na horiaci plameň, majú kachle od OPOP špeciálny spôsob obtekania vzduchu okolo dvierok, a sklo tak zostáva bez sadzí.

Počas prevádzky kachlí dochádza aj k pravidelnému čisteniu horákovej misky pomocou ventilátora. Popol sa zbiera do ľahko odnímateľnej nádoby, ktorú jednoducho raz za čas vysypete.

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com a OPOP