Chystáte sa na dovolenku a chcete si poriadne zabezpečiť svoje auto? Predsa len, nikto by nechcel, aby sa mu vysnívaná dovolenka zmenila na výlet po policajných staniciach.
Ako ale svoje auto a veci v ňom ochrániť pred zlodejmi? Máme pre Vás niekoľko rád, ako zabrániť krádeži vášho majetku.
Päť rád, ako sa vyhnúť krádeži auta a cenností v ňom
Nie je to len o alarme. Samozrejme, že je vhodné mať auto poriadne strážené, no niekedy ani dobrý alarm neubráni vaše auto pred zlodejmi. Ako sa teda postarať o to, aby ich váš majetok vôbec nelákal?
1. Nenechávajte v aute cennosti
Asi najzákladnejším pravidlom je nenechávať v aute cennosti. Väčšinou pritom stačí poriadne pred odchodom z auta zamknúť a nenechávať tam nič, čo by potenciálnych zlodejov mohlo lákať.
Ak im pri obhliadke auta nič nepadne do oka, nechajú ho tak a pôjdu ďalej. Nebudú sa predsa zaoberať autom, v ktorom nič nevidia. Zlodeji sa zameriavajú skôr na autá, v ktorých majú ľahko dostupné cennosti. Aj preto je vhodné nenechávať si tam veci ako je mobilný telefón, peňaženku, notebook, prípadne aj navigáciu.
TIP: V prípade, že si také veci chcete nechať v aute, nenechávajte ich voľne pohodené na predných či zadných sedadlách.
2. Auto pravidelne čistite
Vedeli ste, že na to, či vám vykradnú auto, vplýva aj to, ako čisté auto máte? Ak totiž máte v aute neporiadok, zlodejom tak naznačujete, že sa o auto a veci v ňom nestaráte a podľa všetkého tak podceňujete aj jeho bezpečnosť.
Príde im tak ľahšie také auto vykradnúť, než keby mali rozmýšľať, aké má to čisté a voňavé auto vedľa Vás zabezpečenie. Čistý interiér totiž evokuje poriadneho majiteľa, ktorý nič nenecháva na náhode.
TIP: Stretnúť sa môžete aj s tým, že vám budú chcieť ukradnúť disky či pneumatiky. Aj to viete zlodejom sťažiť, napríklad špeciálnymi skrutkami na kolesá, ktoré len tak neodmontujú. Potrebovali by totiž ten správny kľúč.
3. Predvídajte
Aby ste svoj majetok ochránili pred zlodejmi, je potrebné predvídať. Ak parkujete na strážených parkoviskách s kamerovým systémom, je menšia šanca, že sa zlodej o niečo pokúsi.
Ak však budete parkovať na málo frekventovaných miestach, prípadne slabo či vôbec neosvetlených, je tam oveľa väčšia pravdepodobnosť, že Vám z auta niečo zmizne, prípadne aj samotné auto.
TIP: Ak budete nechávať na aute zatiahnutú ručnú brzdu, budú to mať zlodeji s vaším autom o čosi zložitejšie. A to najmä v prípade, ak vám ho budú chcieť odtiahnuť.
4. Bezpečnosť samozrejmosťou
Novšie modely áut už majú vo vybavení aj alarm či imobilizér. Ak to však nechcete nechať na náhodu, môžete si zabezpečiť vaše auto aj mechanickým zabezpečením volantu či spojkového pedálu.
Ďalšou alternatívou môže byť aj sledovanie auta pomocou GPS monitoringu. V prípade krádeže tak dokážete auto rýchlo lokalizovať a zjednodušiť tak prácu aj polícii.
TIP: Chrániť auto proti krádeži je tiež možné pomocou alarmu a polohového snímača. Ten reaguje na zmenu polohy vozidla, ku ktorej dochádza napríklad pri krádeži pneumatík.
5. Kedy predstavuje Vaše auto riziko?
Vedeli ste, že niektoré značky áut sa kradnú častejšie ako iné? Medzi obľúbené značky zlodejov patrí napríklad Volkswagen, Škoda či Audi. Existuje mnoho zoznamov, kde si viete nájsť aj najčastejšie kradnuté modely áut. No ak aj Vaše auto patrí do týchto zoznamov, neznamená to ešte, že o auto zaručene prídete.
Pár rád na záver
Ak si z auta vždy pred odchodom vezmete všetky cenné veci, poriadne zavriete okná a zamknete, je malá pravdepodobnosť, že by Vám vykradli auto. Udržiavajte svoje auto čisté, parkujte na frekventovaných parkoviskách, používajte alarm či iný bezpečnostný prvok a pre istotu si uzatvorte aj havarijné poistenie s krytím rizika krádeže.
Veríme, že najazdíte ešte mnoho úspešných kilometrov za dovolenkami, a to bez krádeže.
TIP na záver: Tu si môžete prečítať ako vďaka vhodným pneumatikám môžete znížiť spotrebu auta.
Zdroj: Oponeo.sk, Foto: ilustračné