Viete, kedy je ideálne obdobie na začatie stavby domu? Základy domu by sa mali pokladať na jeseň. Zima potom pomôže stavbe ustáliť sa a vymrznúť. Na samotnú stavbu domu je však potrebné, aby sa nočné teploty dostali nad 5 stupňov. Začať stavať dom by sme teda mohli už od skorej jari.
Základy na jeseň, stavba na jar
Na jar by sme mali začať so stavbou, pretože v ideálnom scenári bude hrubá stavba, strecha a výplň otvorov dokončená do zimy. Predchádza tomu však množstvo práce. Od obhliadky pozemku, cez projekt až po vybavenie stavebného povolenia. Celým procesom stratíte množstvo času a možno aj trpezlivosti. Tento proces totiž môže trvať aj pol roka. Ak ste si už týmto všetkým prešli, v ruke držíte stavebné povolenie a zrovna prišla jeseň, je to perfektné načasovanie a vaše plány na výstavbu môžu začať.
Na jeseň je totiž ideálne stavať základy domu. Pôda nie je zamrznutá, nemusíte do betónu používať nemrznúcu zmes a základy majú čas dozrieť a sadnúť. Na jar potom môže stavbyvedúci zahájiť práce na hrubej stavbe.
Čo potrebujete vedieť o hrubej stavbe
Hrubá stavba v zásade pokrýva len to nevyhnutné. Základnú platňu, nosné, obvodové a vnútorné steny, strop a strešnú konštrukciu. Každá firma si však určuje sama, čo ešte do hrubej stavby zaradí a čo už nie. Niektoré stavebné spoločnosti môžu k hrubej stavbe zaradiť napríklad inštaláciu okien či dverí, schodisko, alebo dokonca základovú dosku.
Náklady na hrubú stavbu sa môžu pohybovať niekde nad hranicou tretiny nákladov na celkovú stavbu. V rámci prác na hrubej stavbe budú profesionáli zakladať obvodové múry, nasadzovať nadokenné preklady, vytvárať strop a strechu. Neskôr sa budú venovať vnútorným stenám a strešnej krytine. Uzavretie hrubej stavby sa zakončí osadením okien a dverí.
Kedy bude dom postavený
To, ako dlho bude stavba domu trvať, je skutočne individuálne. Záleží od typu pozemku, veľkosti stavby, vybraných materiálov a dostupnosti dodávateľov. Rovnako záleží na počasí a rôznych iných vplyvoch, ktoré pôsobia na proces výstavby. Dôležité je tiež vybrať si skutočných profesionálov, ktorí odvedú kvalitnú prácu. Neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov z Wilio, ktorí sú pripravení poradiť vám a pustiť sa do vášho projektu.
Skúsení odborníci dokážu menšiu hrubú stavbu dokončiť do mesiaca. Potom však prichádza etapa, ktorá trvá podstatne dlhšie. Sú ňou dokončovacie práce.
Medzi dokončovacie práce môžeme zaradiť obkladanie, maľovanie, zámočnícke a inštalačné práce, fasáda a úprava exteriéru. Niektoré práce dokonca zvyknú prebiehať až po nasťahovaní sa. V konečnom dôsledku bude vždy lepšie najať si profesionálov, ktorí sa postarajú o to, aby ste sa mohli čo najrýchlejšie nasťahovať a užívať si svoj vytúžený dom.
Tip od našich odborníkov: ako si vybrať fasádu
Pri omietke musíme zvažovať okrem farby aj štruktúru. Ak si všimnete na dome nerovnosti, je vhodnejšie vybrať si väčšie zrno, ktoré ich dokáže zakryť. V súčasnosti sú k dispozícii aj kreatívne štruktúry, ktoré pôsobia ako drevo, betón či tehla.
Ideálny spôsob, ako si vybrať farbu vašej fasády je prispôsobiť sa okoliu. Inšpirujte sa vašou záhradou či charakterom susedstva. Alebo naopak chcete, aby váš dom vynikol a bol prvý, ktorý upúta pozornosť? Farebné možnosti sú neobmedzené.
Zaujímavosťou je, že farby na veľkých plochách, ako je rodinný dom, prirodzene pôsobia svetlejšie. Ak máte určitú predstavu o odtieni farby, nezabudnite sa poradiť s odborníkom, či bude na dome skutočne taká, ako by ste si predstavovali. Naši omietači a maliari majú dlhoročné skúsenosti a sú pripravení pomôcť vám s výberom farby aj štruktúry omietky.
Zdroj: Wilio, Foto: Freepik.com