,,Tancom pomáham ľuďom nachádzať prístupy k svojmu telu a pocitom,“ začala náš rozhovor Svetlana Matúšková z Lučenca, ktorá už aj v minulom roku viedla autorský projekt SVETLA DANCE SYSTEM v Banskej Bystrici v štúdiu Niyama na Hornej ulici. Tento rok pokračuje s kurzom Tancuj žena, ktorý začína 15. 10. 2024 v spomínanom štúdiu.
Svetlana na svojich kurzoch pomáha nachádzať prístupy k vlastnému telu a pocitom. Snaží sa podnietiť účastníkov kurzu k vyššej vnímavosti na tele a objaveniu hybnej sily na prebudenie osobného potenciálu. Ponúka príležitosť naučiť sa žiť autenticky a samostatne vo všetkých oblastiach života človeka. Pomáha ľuďom kráčať cestou najmenšieho odporu od slov k činom.
Otvára pohľady do hlbín ľudskej duše a kozmológie sveta a učí chápať súvislosti medzi telom a vyššími princípmi života tak, aby boli využiteľné v bežnom živote.
Neustále vzdelávanie sa a niekoľkoročná prax ju doviedli k vytvoreniu tanečno-pohybového programu a systému konzultácií, ktoré sú nápomocné pre dozrievanie do plnohodnotnej a samostatnej bytosti.
Priblížte nám, čo je spomínaný modul?
Som v tele je tanečný modul zameraný na pochopenie toho, ako funguje vnútorný KOMPAS tela. S čím konkrétne sa potrebujeme spojiť, aby sme mohli bezpečne žiť vo svojom tele a dokázali, čo najlepšie jednať v súlade s inteligenciou všetkých úrovní nášho živého organizmu a rešpektovali prirodzené zákonitosti sveta, v ktorom žijeme. V tomto a každom ďalšom module je možné sa naučiť používať špecifické tanečno-pohybové metódy a cvičenia, ktoré pomôžu začať vnímať vlastné telo ako celistvý nástroj na porozumenie seba a súvislostí, ktoré prežívate v spojení so svetom. Práca s metodikou posilní schopnosť rešpektovať svoj vnútorný hlas autority a naučí ťa vnímať, čo je to ten „kompas.“ Spoznáte informačné zdroje tela, ako sú emócie, zmysly, myšlienky, pocity, energetiku tela, dynamiku života a naučíte sa ich spájať do súvislostí k rozhodnutiam. Na fyzickej úrovni uvoľníte stuhnuté časti tela, čo zásadne vplýva na držanie tela, postoj, zlepšuje celkovú kondíciu. Získate radosť a nový zmysel z pohybu v tele. Rozpustenie starých presvedčení, pohybových stereotypov a dráh cez prácu so svalovou pamäťou prinesú jasnosť do myslenia a komplexnejší pohľad na seba, či existenciu. Získate praktické pomôcky a návody do svojho života, ktoré využijete aj mimo tanca v každodennom živote.
Ako ste sa vy osobne dozvedeli o tejto terapii a prečo ste sa rozhodli posunúť ju ďalším záujemcom?
Tancom žijem od malička a vždy som v ňom vnímala priestor, ktorý nebol len estetický, ale omnoho hlbší – liečivý a uzdravujúci. Ľudské telo vnímam ako úžasný nástroj, ktorý má svoju dokonalú organizáciu, zákonitosti a vlastnú inteligenciu. Tanečno-pohybová terapia patrí medzi tzv. umelecké terapie a vo svete je veľmi známou metódou, ktorá do našich končín preniká postupne. Pri mojej práci využívam aj prvky z tejto terapie, ale hlavným cieľom je naučiť ľudí znovu používať TELO ako nástroj vnútornej navigácie a začať mu dôverovať a nie sa neho pozerať ako svojho nepriateľa, ktorý ma obmedzuje, straší a chce zlikvidovať. To vedie k pocitom oddelenosti a tie vyvolávajú rôzne fyzické a psychické problémy.
V čom je konkrétny prínos pre tých, ktorí sú ochotní prekonať svoju pohodlnosť a možno aj obavy z nového?
Celý tento systém tanečných modulov pomáha ľuďom postupne prejsť rôznymi životnými krízami a inými fyzickými či emocionálnymi problémami. Nie je k tomu potrebná žiadna špeciálna tanečná skúsenosť a je to tanec bez choreografie. V Banskej Bystrici otvárame už druhú tanečnú skupinu a otvárame opäť modul č. 1 SOM V TELE. Účastníčky, ktoré nastúpili na túto cestu už minulý rok, pokračujú modulom č. 2, ktorý je zameraný na rodinné témy a vzťahy v našom živote.
Aké pocity a benefity z tejto pohybovej terapie môžu účastníci očakávať?
Sebarozvojové tance majú svoje veľké prínosy v tom, že pomáhajú uvoľňovať telo na fyzickej úrovni, vyrovnávať sa s rôznymi emocionálnymi blokmi a pochopiť telo úplne v novom rozmere – ako super organizmus a nielen ako mechanizmus. Posilňujú sebavedomie a sebahodnotu. Človek sa pohybom otvorí novým možnostiam, novým uhlom, nazbiera dôveru, že život zvládne samostatne. Na vzťahovej úrovni tanec rieši aj témy toxicity a závislostí, ktoré nevedome prechovávame k iným ľuďom. Má mnoho ďalších prínosov, ktoré si treba odžiť cez vlastný systém a odhaliť v tom svoju pravdu.
Prečo je dôležité sa venovať samým sebe – bez rozdielu, či sme ženy alebo muži?
Kedysi bola cesta sebarozvoja príležitosť objaviť niečo nové a zaujímavé v sebe a vo svete. Dnes je to už ale nutnosť. Ocitáme sa uprostred čoraz zahltenejšieho sveta, okliešťujú nás mnohé dogmy, filozofie a učenia. Obmedzujú alebo obrovsky motivujú informácie prichádzajúce z každej strany. Našu pozornosť neustále púta vonkajší svet a zabúdame na to, kto som tam v tom tele ja, čo skutočne potrebujem, čo chcem urobiť a nie musím, lebo tak je to správne. Tempo sa neustále zvyšuje a to nás odvádza od reči tela, ktoré tieto tance znovu prebúdzajú. Venovať sa dnes sebe je absolútne zásadný krok k spokojnosti a zdravému vedomiu o sebe. Vymedziť si na seba denne plnohodnotný čas totiž zabezpečí, že nestratíme svoj vlastný úsudok a rozhodneme sa predovšetkým v súlade so sebou.
Azda najlepšie o tom povedia samé účastníčky z minulého roka, ktoré sa s nami podelili o svoje pocity:
„Po práci na sebe v rámci programu sa otvárajú nevídané situácie – počúvate srdce, svoje telo, otvoríte sa tomu, aj keď je to veľakrát nepríjemné. Ja som mala problém s prijímaním a teraz každý deň som konfrontovaná s tou situáciou, že sa učím s láskou prijímať DARy, hojnosť priateľov, dary pozornosti a pomoci.“ (Ivana, 62 r.)
„Modulom SOM V TELE som vstúpila do neznámeho sveta tvrdej, ale láskyplnej pravdy. Opúšťala som svoje známe cesty, odstraňovala som všetko, čomu som verila, čím sa začalo rodiť nové poznanie a ja som tak jasne mohla uvidieť to, čo v skutočnosti je, nie to, čo som si myslela že je dobré, správne, morálne… Modul SOM V TELE mi jasne ukázal, ako povrchne som doposiaľ žila, resp. prežívala, hnala sa, bojovala s obrovským množstvom štítov.“ (Simona, 31 r.)
„Svetla Dance System mi priniesol zážitky, ale ostatným by boli zbytočné. Skôr by som povedala, aby ľudia prekonali svoju zónu komfortu, počúvali hlas duše a pokiaľ ich to volá, aby sa nebáli a išli do toho. A aby si boli vedomí, že to vie byť niekedy aj poriadne intenzívne :)“ (Lenka, 35 r.)
Ak Vás zaujal rozhovor so Svetlanou a chceli by ste tento sebarozvojový tanec skúsiť a pocítiť na vlastnej koži benefity tanečno-pohybovej terapie, rezervujte si termín a príďte si to vyskúšať 8.10. 2024 do Niyama healing studia na Hornú 14 v Banskej Bystrici.
Okrem tancov sa v štúdiu Niyama pravidelne konajú aj iné zaujímavé podujatia pre ženy, ako je napríklad ženská liečivá joga, rozvojový program Žena v seba, kakaové ceremónie či soundhealing. Celú ponuku nájdete na webovej stránke štúdia www.niyama.sk.
Zdroj: Jana Kamenská, Foto: Niyama