Chcete posunúť vaše bývanie alebo si dopriať relax kedykoľvek potrebujete? Sauna je čoraz obľúbenejším doplnkom mnohých domácností. Jej upokojujúce účinky a pozitívny vplyv na zdravie láka čoraz viac z nás. Avšak, medzi rôznymi typmi sáun môže byť náročné vybrať si tú správnu.
Ktorá je tá pravá pre vás?
Pri výbere sauny dbajte na vaše individuálne potreby a najmä na svoj zdravotný stav. Okrem zdravotných obmedzení by ste mohli naraziť aj na problémy pri alebo po inštalácii. Dbajte aj na kvalitu materiálu, s ktorého je postavená. Zaistí vám dlhu životnosť a hlavne bezpečnosť.
Pri nekvalitnom materiáli alebo nesprávnej inštalácii môže dôjsť k vážnym problémom, ako je zatekanie alebo dokonca požiar. Skontrolujte preto po inštalácii aj poistenie vášho majetku. Komplexné krytie by malo vyriešiť všetky škody, ktoré by vám mohli vzniknúť.
Ak máte nejaké zdravotné problémy, neváhajte sa poradiť so svojím lekárom. Ten vám poradí, aký typ sauny je pre vás vhodný a aké opatrenia by ste mali dodržiavať. Zvážte, aký typ saunovania vám vyhovuje viac. Preferujete vysoké teploty fínskej sauny alebo jemnejšie ohrievanie infrasauny?
Zmerajte priestor, kde chcete saunu umiestniť a vyberte si vhodnú veľkosť. Stanovte si rozpočet, ktorý ste ochotní do sauny a do jej inštalácie investovať. Nezabudnite na financie a čas, ktoré budete musieť investovať do údržby.
1. Fínska sauna
Najznámejší typ sauny, ktorý na trhu nájdete. Typická je hlavne svojou vysokou teplotou, ktorá sa pohybuje medzi 80 až 100 °C. Pred vstupom do fínskej sauny by ste sa mali osprchovať a po nej sa zase ochladiť ponorením do studenej vody.
Vo fínskej saune je pri takejto teplote nízka vlhkosť, čím stimuluje potenie a pomáha telu zbaviť sa toxínov. Vysoká teplota v tejto saune zlepšuje cirkuláciu krvi a podporuje váš imunitný systém, okrem toho uvoľňuje svaly a podporí vašu psychickú pohodu.
2. Infrasauna
Ako napovedá názov, funguje na princípe infračerveného žiarenia, ktoré preniká hlbšie do tkanív a zahrieva vaše telo priamo. V infračervenej saune je nižšia teplota ako vo fínskej, zvyčajne okolo 40-60 stupňov.
Je vhodnejšia pre ľudí so srdcovo cievnymi ochoreniami, keďže je šetrnejšia k srdcu. Pomáha pri bolestiach kĺbov, svalov a dokonca aj pri redukcii celulitídy. Ak sa rozhodnete pre tento typ sauny budete si musieť vybrať medzi rôznymi typmi infražiaričov. Keramické, karbónové, karbonovo-keramické alebo redlight žiariče by vám mohli zamotať hlavu.
Dá sa v nich však jednoducho orientovať podľa toho čo hľadáte. Ak vás láka rýchle zahriatie a nižšia cena, keramické žiariče sú dobrou voľbou. Ak chcete dôkladné prehriatie hlboko do tkanív, odporúčame karbónové alebo karbón-keramické žiariče. Redlight žiariče sú vhodné pre tých, ktorých ku infračerveným saunám doviedli ich účinky na regeneráciu pokožky a zmiernenie bolesti.
3. Parná sauna
Kombinuje sto percentnú vlhkosť s nižšou teplotou (40-50 °C). Takéto „vlhké teplo“ otvára póry, zmäkčuje pokožku a pomáha vám s dýchaním. Parná sauna je preto ideálna pre ľudí s dýchacími problémami, kožnými ochoreniami, alebo pre tých, ktorí si chcú dopriať naozaj hĺbkový relax.
Prečo vám parná sauna vie ponúknuť lepší relaxačný zážitok? Vďaka aromaterapii. Do parnej sauny sa často pridávajú éterické oleje, ktoré zintenzívňujú relaxačný účinok a majú aj zdravotné benefity, dôležité je aký typ oleja si vyberiete.
4. Kombinované sauny
Predstavujú zaujímavú alternatívu pre tých, ktorí si nevedia vybrať medzi fínskou, parnou a infrasaunou. Kombinujú výhody oboch typov a ponúkajú tak viac možností na efektívnu regeneráciu pri viacerých zdravotných problémoch.
Kombinované sauny sú vybavené dvoma alebo viacerými ohrievačmi – jedným pre fínsku a druhým pre infrasaunu alebo parnú saunu. Ovládacím panelom potom prepínate medzi jednotlivými režimami.
- Fínska sauna + infrasauna. Najčastejšia kombinácia, ktorá vám umožní striedať klasické fínske saunovanie s jemnejším infračerveným teplom.
- Fínska sauna + parná sauna. Táto kombinácia je vhodná pre tých, ktorí potrebujú z tela vyplaviť toxíny, no zároveň ich trápia dýchacie problémy.
- Infrasauna + chromoterapia. Niektoré kombinované sauny ponúkajú aj chromoterapiu, ktorá využíva farebné svetlo na uvoľnenie.
Tipy pre správne saunovanie
Ak si saunu domov zaobstaráte, mali by ste vedieť aj ako ju bežne používať. Dôležité je byť pred saunovaním dobre hydratovaný. Vypite dostatok vody niekoľko hodín pred vstupom do sauny.
Pred saunovaním sa yyhnite ťažkým a mastným jedlám. Ľahké občerstvenie, ako je ovocie alebo zelenina, je vhodnejšie. Do sauny vstupujete nahý alebo len v uteráku.
Ak máte dlhé vlasy, zopnite si ich. Pred vstupom do sauny sa osprchujte teplou vodou a mydlom. Teplá voda vám otvorí póry na pokožke a tým pomôže s procesom odstraňovania toxínov. Po saune sa môžete znova osprchovať, no tentokrát v studenej vode.
Zdroj: (dem) , Foto: freepik.com