Tamara Potocká po skvelých ME je už doma, spolu s Dušom pocestujú na olympiádu

0 /

Veľkú radosť nám robila na minulotýždňových majstrovstvách Európy v plávaní srbskom Belehrade Tamara Potocká z banskobystrickej Dukly. Blysla skvelou piatou priečkou na 200 m polohové preteky a štafetu na 4×100 m v tej istej disciplíne potiahla do finále na konečné ôsme miesto.

Banskobystrická armádna plavkyňa Tamara Potocká je veľkým talentom. Vo veku 21 rokov atakuje slovenské rekordy olympijskej medailistky Martiny Moravcovej a potvrdila aj dobrú formu na ME v plaveckých športoch v Belehrade. Cení sa najmä piata priečka v disciplíne 200 m polohové preteky, keď vo finále dosiahla čas 2:13,39 min. a za víťaznou Anastasiou Gorbenkovou z Izraela zaostala o 3,64 sekundy. Potocká podala lepší výkon v semifinále, v ktorom dosiahla druhý najrýchlejší čas 2:12,42 min a prekonala svoj vlastný národný rekord!

Plavkyňa Dukly v srbskej metropole potvrdila výbornú formu. Predtým v neolympijskej disciplíne 50 m motýlik skončila vo finále štvrtá, pričom od bronzu ju delili iba tri stotiny! Zaskvela už v utorňajších rozplavbách, keď zaznamenala čas 26,12 s a prekonala osobný i slovenský rekord. Po príchode na Slovensko neskrývala pozitívne emócie:

„Som maximálne spokojná s týmto šampionátom. Bol doteraz najlepší v mojej kariére. Úplne sa z toho teším, ale ešte to nedorazilo úplne ku mne všetko, teda to napätie a pocity, ešte to stále spracovávam. Ukázala som výbornú formu v Belehrade. Bude ju ťažké udržať, respektíve aby na olympiáde vyvrcholila, ale s trénerom urobíme všetko pre to, aby bola forma aj na OH v Paríži. Cieľom bolo sa tam hlavne dostať, takže si to užijem ako sa len bude dať a výborný výsledok by bol už len čerešničkou na torte.“

V záverečný nedeľný deň ME v plaveckých športoch skončila ženská polohová štafeta Slovenska na 4×100 metrov v zostave troch Duklistiek Tamara Potocká, Andrea Podmaníková, Zora Ripková, Teresa Ivan na celkovej ôsmej priečke. Slovenské kvarteto postúpilo v nedeľu z rozplavieb do finále tejto disciplíny posledné z jedenástich prihlásených časom 4:10,29 min., presne sekundu pred deviatym nepostupujúcim domácim Srbskom. Vo finále sa naše reprezentantky zrýchlili o bezmála sekundu na 4:09,34 min., no zostali na 8.mieste.

naša štafeta po svojom vystúpení v Belehrade

Na OH v Paríži pocestuje aj plavec banskobystrickej Dukly Matej Duša, ktorý na ME v Belehrade obsadil na 50 m v. sp. 16. miesto s časom 22,33 s. Po príchode na Slovensko uviedol:

„Mám zmiešané pocity z týchto ME v Belehrade. Neboli to najlepšie moje výkony, ale na druhej strane na to, aké boli podmienky, to nebolo najhoršie. Na 50 m voľný spôsob som bol o desatinu za mojím najlepším časom. Musím teraz potrénovať, pôjdem na sústredenie, oddýchnem si a doladím formu na olympijské hry.“