Verejnej knižnici Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici sa podarilo za posledné mesiace uspieť v dvoch zaujímavých projektoch, vďaka ktorým zakúpili viacero pomôcok, ktoré využijú najmä slabozrakí ale i seniori a ľudia, ktorí majú oslabený zrak.
Grantový program SPPoločne pre komunity, Nadácia SPP 2021
Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v roku 2021 podporila projekt Verejnej knižnice Mikuláša Kováča (VKMK) v grantovej výzve: SPPoločne pre komunity.
Grantový program bol zameraný na rozvoj regiónov, revitalizáciu životného prostredia a zlepšenie kvality života ľudí na Slovensku. Bol regionálne zameraný, prostredníctvom, ktorého chcela Nadácia SPP pomáhať konkrétnym a zmysluplným aktivitám ľudí a komunít zo všetkých kútov Slovenska.
Cieľom programu bolo podporiť aktivity organizácií, ktoré zlepšia kvalitu života na Slovensku. Knižnica sa rozhodla zapojiť a uspela s projektom na zlepšenie života komunity slabozrakých, nevidiacich a inak znevýhodnených návštevníkov knižnice (napr. seniori, mentálne a telesne postihnutí a i.) používatelia.
„Vďaka finančnej podpore z uvedeného grantu (1500 €) sme zakúpili nové digitálne pomôcky, ktoré skvalitnia knižnično – informačné služby na našich piatich pracoviskách. Zakúpili sme nové MP3 prehrávače (25 ks), ktoré sa využívajú na sťahovanie zvukových kníh,“
hovorí manažérka knižnice Soňa Šóky.
V pobočke CENTRUM (Švantnerova 18) poskytuje knižnica takúto službu slabozrakým, nevidiacim a ZŤP návštevníkom knižnice už viac ako pätnásť rokov. Spolupracuje so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá sprístupňuje zvukové knihy v rámci svojho projektu: Digitálna knižnica.
Ďalej VKMK z uvedenej finančnej sumy zakúpila 15 ks digitálnych lúp s led podsvietením, ktoré môžu využívať všetci návštevníci knižnice, čitatelia časopisov v študovniach, ktorí majú problémy so zrakom.
Grantový program Digitálny svet pre každého, Nadácia ORANGE, 2021
Cieľom tohto pilotného grantového programu bolo rozvíjať digitálne zručnosti zraniteľných skupín v riziku sociálneho vylúčenia a chudoby, uľahčiť im život v digitálnej dobe a v neposlednom rade znížiť digitálnu priepasť na Slovensku.
V programe boli podporené projekty mimovládnych neziskových organizácií zamerané na dve oblasti: rozvoj digitálnych zručností zraniteľných skupín s limitovaným prístupom k technológiám a budovanie personálnych kapacít mimovládnych organizácií pracujúcich so zraniteľnými skupinami.
Novo založenému občianskemu združeniu OZ MiKKoV (pomenované na pamiatku básnika a spisovateľa Mikuláša Kováča), ktoré pracuje pri VKMK, sa podarilo získať finančnú podporu
(2 665,50 €), vďaka ktorej sa dokúpili nové typy MP3 prehrávačov (prenosné rádiá na sťahovanie zvukových kníh), ktoré z hľadiska manipulácie využijú najmä úplne nevidiaci používatelia a lupy s led podsvietením.
V súvislosti s uvedenými projektmi pracovníčky knižnice absolvovali v októbri zaujímavé školenie pod názvom Používanie digitálnych pomôcok pre slabozrakých a inak znevýhodnených používateľov.
Prezentáciu o nových digitálnych pomôckach prioritne určených pre slabozrakých a nevidiacich ale i inak znevýhodnených používateľov pripravila knihovníčka Janette Zacharová, ktorá pracuje v pobočke Centrum a špeciálne sa venuje aj tejto skupine návštevníkov.
Nové pomôcky plánuje knižnica odprezentovať aj v Krajskom stredisku Únie nevidiacich a slabozrakých v Banskej Bystrici. S touto organizáciou dlhoročne spolupracuje a pripravuje systematicky aj viaceré aktivity pre túto skupinu občanov (napr. kino premietanie filmov ošetrené audio komentárom).
Verejná knižnica Mikuláša Kováča ďakuje Nadácii SPP a Nadácii ORANGE za finančnú podporu uvedených projektov. Verí, že novými pomôckami skvalitní svoje služby a pomôže tým, ktorí to potrebujú.
Zdroj: Soňa Šóky , Foto: VKMK