Iniciatíva Poklady Slovenska, venovaná obnove a osvete v oblasti ohrozených kultúrnych pamiatok, spúšťa opäť očakávané verejné hlasovanie. Priaznivci historického umenia môžu touto formou podporiť jedno z deviatich, nánosmi času poznačených diel a rozhodnúť o pridelení grantu na jeho odborné zreštaurovanie.
V rámci už 15. ročníka verejnosťou obľúbeného programu venuje Nadácia VÚB s týmto zámerom 50 tisíc eur.
Medzi pamiatky, uchádzajúce sa od 1. do 15. júna o hlasy verejnosti, patria aj gotické fresky v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Sáse pri Zvolene, Kaplnka sv. Hildegardy v kúpeľnom parku v Sliači a dve významné diela Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.
Spolu deväť pamiatok do finále tohtoročnej súťaže vybrala opäť nezávislá komisia odborníkov spomedzi takmer 200 verejne zaslaných tipov, a to zo 109 miest a obcí Slovenska. Experti z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva pamiatok zrealizovali analýzu súčasného stavu všetkých nominácií, posúdili ich významnosť a historický kontext a pri odporúčaní finalistov prihliadali aj na odhadované nároky na nevyhnutné reštaurátorské práce.
Pamiatky v Banskobystrickom kraji môžu získať financie na obnovu
Rímskokatolícky kostol sv. Kataríny Alexandrijskej v Sáse pri Zvolene pochádza z 13. storočia. Pri jeho obnove sa nečakane našla ojedinelá gotická nástenná maľba – pravá freska z polovice 15. storočia. Znázorňuje Ježiša Krista, svätice, fragment postavy sv. Barbory, scénu Ukrižovania, 4 evanjelistov – sv. Marek s okrídleným levom, sv. Lukáš s okrídleným býkom, sv. Matúš s Božím človekom a sv. Ján s orlom.
Pod evanjelistami sú zachované fragmenty postáv apoštolov. Freska je dielom majstra stredoeurópskeho významu, pravdepodobne talianskej proveniencie. Zreštaurovanie vzácnych gotických fresiek bude prínosom k záchrane odkazu prejavov vyspelého sakrálneho umenia obdobia gotiky na našom území.
Druhou pamiatkou z Banskobystrického kraja, ktorá sa uchádza o obnovu je Kaplnka sv. Hildegardy v kúpeľnom parku v Sliači. Pochádza z 19. storočia a je ojedinelým predstaviteľom sakrálnej stavby evokujúcej antickú stĺpovú architektúru. Dala ju postaviť rakúska arcikňažná Hildegarda, ktorá bola nielen vzdelaná, ale aj veľmi pobožná. V rokoch 1936-1938 bola kaplnka rozšírená o novú svätyňu a doplnená nástennými maľbami významného slovenského maliara Jozefa Hanulu.
Jeho rukopis sa vyznačoval pastelovým koloritom s doznievajúcou tendenciou secesnej maľby. V kolekcii SNG sa nachádza viacero dobových fotografii kaplnky sv. Hildegardy, ktoré dokumentujú jej postupný vývoj a zmeny. Kaplnka je nositeľkou urbanistických, krajinárskych, architektonických, umelecko-remeselných, výtvarných a historických pamiatkových hodnôt.
Do finále súťaže Poklady Slovenska postúpila aj snaha o vyhotovenie faksimile, teda odbornej reprodukcie dvoch významných diel Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici – Biblie z roku 1555, preloženej Martinom Lutherom a diela Notitia od Mateja Bela z 18. storočia. Biblia je viazaná v psej koži a zdobí ju 165 ručne kolorovaných drevorezov. Zachovali sa iba 2 exempláre – druhý je v Cambridge. K popularite Lutherovej Biblie prispel nielen Gutenbergov vynález kníhtlače, ale aj zrozumiteľný štýl prekladu, ktorý priblížil latinské texty jednoduchým ľuďom.
Druhým vzácnym dielom sú Historické a zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku, ktoré napísal polyhistor, encyklopedista a filozof Matej Bel v 18.storočí. Knižnica vlastní druhý diel tohto vzácneho diela „Notitia Hungariae novae historico-geographica“, ktoré je ojedinelým vedeckým zdrojom informácií o dejinách, geografii, etnikách a sociálnom zložení súvekého Uhorského kráľovstva. Obe zbierky sú síce zdigitalizované, ale na bádateľské a výskumné účely je nevyhnutné vyhotoviť ich faksimile.
Prehľad ďalších pamiatok v hlasovaní
O grant na obnovu či reštaurovanie od Nadácie VÚB vo výške 50 tisíc eur aktuálne súťaží aj ďalších šesť pamiatok:
- dokončenie reštaurovania unikátneho rokokového organu z Kaplnky Panny Márie Erdödyovského kaštieľa v Trenčianskych Bohuslaviciach, ktorý vytvoril v roku 1783 významný organár Johann Henckel,
- zreštaurovanie pamätníka vďačnosti obyvateľov Rožňavy – sochy Františky Andrássyovej, ktorá bola ako manželka grófa v histórii Gemera mimoriadne obľúbená za jej dobrosrdečnosť, starostlivosť o ľudí v núdzi a prínos pre systémový rozvoj regiónu,
- obnova vstupného portálu neskorogotickej Baziliky sv. Kríža v Kežmarku, ktorý vyniká na našom území neobvyklými, združenými vstupmi so vzácnou výzdobou, datovanou ku koncu 15. storočia,
- zreštaurovanie monumentálneho obrazu Krst Krista od maliara Erasma Schrotta, ktorý je súčasťou neskorobarokového oltára v Kostole sv. Jána Krstiteľa v centre spišského mestečka Stráže,
- obnova vzácnych exteriérových fresiek od talianskych majstrov z polovice 15. storočia, ktoré sa nachádzajú na apside gotického kostola Márie Kráľovnej anjelov v Rajeckej Lesnej,
- obnova stredovekého kamenného pastofória – schránky na uchovávanie Eucharistie – v pôvodne gotickom Kostole sv. Heleny a Krista Kráľa, ktorý sa nachádza v obci Nedožery-Brezany v okrese Prievidza.
Verejnosť môže za vybrané pamiatky zahlasovať od soboty 1. júna do 15. júna prostredníctvom stránky www.nadaciavub.sk/poklady. Záujemcovia na nej nájdu aj bližší popis histórie a súčasného stavu jednotlivých finálových pamiatok.
Poklady Slovenska je jediná verejná hlasovacia súťaž svojho druhu venovaná financovaniu obnovy chátrajúcich historických objektov a umeleckých diel na Slovensku. Ide o kľúčovú iniciatívu Nadácie VÚB, ktorá sa za 20 rokov svojej histórie vyprofilovala na jedného z najväčších podporovateľov záchrany kultúrneho dedičstva na Slovensku – čo súvisí aj so strategickým zameraním talianskej materskej skupiny Intesa Sanpaolo.
Nadácia doteraz prerozdelila na obnovu pamiatok cez rôzne partnerstvá a programy vrátane hlasovacej súťaže Poklady Slovenska granty v hodnote 3,5 milióna eur. Popis a lokalitu všetkých oživených pamiatok z tohto zdroja podpory približuje aj prehľadná interaktívna Mapa Pokladov Slovenska.
Zdroj: Tomáš Turčan , Foto: Nadácia VÚB a ilustračné