Už po piatykrát sa 1. septembra stretnú v Banskej Bystrici milovníci tradícií, folklóru a malebných krojov

KULTÚRA
0 /

Obľúbené viacgeneračné podujatie Slovenský deň kroja, ktorého hlavnou myšlienkou je uchovávať krásu kultúry a zručností našich predkov, privíta viac ako 20 účinkujúcich folklórnych súborov z rôznych kútov Slovenska.

Aj svojimi vystúpeniami na pódiu predvedú, aké rozmanité sú naše folkloristické tradície, a aké pestré a rozdielne sú kroje našich regiónov. Tento rok to bude opäť s podporou Poštovej banky.

Slovenský deň kroja

Je ojedinelé podujatie zamerané na šírenie tradícií, prezentáciu slovenských ľudových krojov a prezentáciu slovenských obcí, regiónov a naše kultúrne dedičstvo. Vďaka Márii Rehákovej a časopisu Slovenka sa koná každoročne v Banskej Bystrici, spravidla pred alebo počas Radvanského jarmoku

Cieľom je poukázať na naše tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí našich miest a obcí, umenia a krásy krojov a priblížiť slovenské ľudové umenie mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrne dedičstvo.

A takto to vyzerá na Slovenskom dni kroja v Banskej Bystrici:

Na pódiu sa uskutočnia tradičné svadby či odvod mládencov

Na podujatí vystúpia folklórne a tanečné súbory z mnohých slovenských regiónov, ktoré prevedú milovníkov folklóru slovenskými tradíciami tak, ako boli v minulosti zaužívané v jednotlivých obdobiach roka, počnúc fašiangami a končiac štefanskou veselicou.

Každému vystúpeniu bude predchádzať video vizitka obce alebo regiónu, odkiaľ súbor pochádza. Zatancujú a zaspievajú piesne spojené so životnými či spoločenskými udalosťami, akými boli svadby, dožinky alebo odchod mládencov na vojnu. Svoje umenie predvedú aj detské folklórne súbory.

Poštová banka je partnerom podujatia, ktoré zviditeľňuje kultúrne dedičstvo našich regiónov už druhý rok.

„Slovenský deň kroja sme sa rozhodli podporiť aj tento rok, pretože propaguje nielen unikátne folklórne tradície, ale aj jednotlivé regióny našej krajiny. Našou snahou je byť ľudom bližšie vo všetkých regiónoch a prepájať generácie naprieč Slovenskom a to máme s projektom Slovenský deň kroja spoločné. Máme úžasne rozmanitú kultúru a je nesmierne dôležité, aby sme ju uchovali pre naše deti a vnúčatá. Som úprimne rada, že pri tom môžeme pomôcť,“

hovorí Melinda Burdanová, výkonná riaditeľka Poštovej banky.

Na Slovenskom dni kroja majú možnosť odprezentovať svoj región či obec, tradície alebo kroj nielen folklórne súbory, ale aj bežní ľudia, ktorí už aj po minulé roky prichádzali oblečení v pestrých krojoch.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na sprievodný program 

Poštová banka pripravila pre všetkých stánok so zábavnými aktivitami pre rodiny v blízkosti hlavného pódia. Deti sa môžu tešiť na pestrofarebné balóny, maľovanie na tvár či tradičnú dobrotu všetkých takýchto podujatí – cukrovú vatu, ktorú si však budú musieť vybicyklovať.

Na malých aj veľkých fanúšikov folklóru sa teší aj populárny maskot Many.

Vrchol podujatia: sprievod mestom a galavečer

Bohatým programom, ktorý začne vo štvrtok 1. septembra o 13:00 hodine na banskobystrickom Námestí SNP, budú návštevníkov sprevádzať moderátori Roman Bomboš, Juraj Bača a Simona Simanová. Na pódiu zatancujú okrem iných folklórne súbory FS Liptov, FS Považan, FS Železiar, FS Urpín, FS Zemplín alebo FS Praslica.

Večer o 19:00 hodine sa sprievod folklórnych súborov a skupín vyberie ulicami Banskej Bystrice a celé podujatie Slovenský deň kroja vyvrcholí slávnostným galavečerom s pripomenutím si štátneho sviatku Dňa ústavy so začiatkom o 20:30 hod. Viac informácií (program aj zoznam účinkujúcich) nájdete na stránke Slovenský deň kroja na sociálnej sieti Facebook: https://www.facebook.com/denkroja.

Vychutnajte si to najlepšie a najkrajšie čo ponúka slovenský folklór.

Program

13:00 – 18:30 folklórne súbory a skupiny z celého Slovenska, kapela ICONITO

19:00 sprievod ulicami mesta

20:30 slávnostný galavečer pri príležitosti Dňa ústavy v priamom prenose RTVS s účinkujúcimi:

FS Liptov, FS Považan, FS Kopaničiar,

FS Zemplín, FS Železiar, FS Tradícia z Dražoviec, FSk Praslica, FSk Bazalička,FS Urpín,

FSk Podžiaran, FS Očovan, DFS Čečinka, FS Hriňovčan, Folklórne združenia Stráne,

FS Oravan z Nižnej, FS Bučník, DFS Lastovička, FSk Kýčera Čierny Balog, FSk Štrbän,

Folklórna spevácka skupina Cimbor, Opatovskí harmonikári,

Folklórna spevácka skupina Olšava Ruskov, Spjevule ze Skalice, FSk Hrochoťan,

DFS Matičiarik a Bratislavský chlapčenský zbor

Zdroj: Poštová banka a (tom)  , Foto: redakčné a ilustračné