Rešpektujúca Univerzitná noc literatúry na UMB nás čaká 18. apríla 2023

KULTÚRA
0 /

Keď v apríli 2014 organizátori prvýkrát pozvali do priestorov Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela verejnosť na podujatie Univerzitná noc literatúry, boli v očakávaní aj napätí. Z obavy pred nezáujmom verejnosti v kruhu organizačného tímu hovorili o nultom ročníku, no keď o tri a pol hodiny neskôr počas afterparty ďakovali viac ako stovke návštevníkov, predsa len smelšie vyslovili poďakovanie za podporu prvému ročníku UNL.

Univerzitná noc literatúry 2023

Odvtedy prešlo desať rokov, predstavilo sa 50 čítajúcich, na organizácii sa podieľalo 55 rôznych študentov a študentiek, pomohlo viac ako 300 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, prečítali sa úryvky zo 63 kníh, ktoré si naživo vypočulo viac ako 2 300 z návštevníkov a dva online ročníky majú do tejto chvíle neuveriteľných viac ako 14 600 videní. Organizačný tím sa obmenil, tak ako sa prirodzene obmieňa študentstvo na bystrickej univerzite, avšak podujatie stále ostáva najmä študentskou iniciatívou s niekoľkými stálicami.

„Ak sa 18. apríla 2023 pripravujeme na 10. ročník Univerzitnej noci literatúry, je to aj zásluhou verejnosti, študentstva, kolegýň a kolegov, ktorí ideu podujatia podporujú svojou prítomnosťou. Veríme, že pre nás výnimočný rok oslávite s nami. Nemôžeme inak, opäť sme sa pre vás snažili pripraviť sedem zaujímavých priestorov,“

uvádzajú organizátori.

Pozvali sedem výnimočných osobností. A z množstva skvelých kníh, ktoré v nedávnom čase na Slovensku vyšli, vybrali sedmičku.

„Nemôžeme inak, opäť výberom kníh podporujeme menšie slovenské vydavateľstvá s dušou a názorom. Od začiatku je to jedna z hlavných ideí podujatia, približovať verejnosti kvalitnú literatúru vydávanú u nás doma,“

vysvetľujú organizátori UNL 2023.

Tento rok sa môžete tešiť na skvelé tituly z vydavateľstiev Absynt, Brak, Inaque, Literárna bašta, Stonožka, Zrejme. A organizátori nemohli inak; keď uvažovali o téme oslavného ročníka, aj pod vplyvom (nedávnych) udalostí, ktoré sa udiali na Slovensku, v Európe, vo svete, ktoré sa diali i dejú aj v našich blízkych okoliach a ktoré nás zasahujú a ovplyvňujú, jednomyseľne a bez váhania siahli po slovách, ktorých neprítomnosť alebo oslabenie pociťujeme ako vážne zlyhanie človečenstva.

Ide o toleranciu a rešpekt

Často, aj vďaka knihám, si môžeme uvedomiť, čo neprítomnosť tolerancie a rešpektu v živote jednotlivca alebo celých spoločenstiev môže znamenať.

Aj sedmička čítajúcich osobností svojím konaním, správaním, vystupovaním ukazuje príklad rešpektujúceho spolužitia a aktívnou pomocou prispieva k zlepšovaniu existenčnej situácie rôznych marginalizovaných skupín.

Na desiatom ročníku UNL uvidíte a počujete

Alžbeta Brozmanová Gregorová je členka Katedry sociálnej práce Pedagogickej fakulty UMB, zakladateľka a bývala prezidentka Centra dobrovoľníctva, dobrovoľníčka i presadzovateľka zmien vo výchove a vzdelávaní mládeže, podporujúcich aktívne a angažované občianstvo, je prvý hlas tretieho poslania UMB.

Alžbeta Brozmanová Gregorová

Alžbeta Brozmanová Gregorová

Ivana Kováčová pôsobí šestnásť sezón ako herečka v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici. Zároveň je dabingová a rozhlasová herečka a na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu učí herectvo, javiskovú reč a umelecký prednes. Účinkuje v inscenáciách pre deti aj dospelých, okrem iných aj takých, ktoré sa venujú zviditeľňovaniu žien.

Emília Rigová je vizuálna umelkyňa a aktuálne aj vedecko-výskumná pracovníčka na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Tu absolvovala svoje štúdium v odbore sochárstvo a v roku 2011 získala doktorský titul. V roku 2018 stala laureátkou Ceny Oskára Čepana. Cenu pre mladých umelcov získala, no nie preto, s akou odzbrojujúcou otvorenosťou hovorí o svojej menšinovej skúsenosti Rómky na Slovensku, ale preto, že to dokázala pretaviť do mimoriadne silných diel.

Emília Rigová

Emília Rigová

Rado Sloboda je od roku 2018 riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Amnesty International Slovensko, spoluzakladateľ nezávislého kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici, ako aj vydavateľstva Literárna bašta. Stál aj za založením antifašistickej platformy Nie v našom meste, festivalu Embargo, konferencie Human Forum a vzdelávacieho programu Školy za demokraciu. Od roku 2022 je členom Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Rado Sloboda

Rado Sloboda

Matej Tóth je päťnásobný olympionik, olympijský víťaz z roku 2016 a majster sveta v atletike (v disciplíne 50km, chôdza).Venoval sa jednej z najnáročnejších atletických disciplín a od začiatku svojej športovej kariéry bojuje za „čistotu“ v športe.

Vo svojej športovej akadémii venuje pozornosť všeobecnej pohybovej príprave, aktívne navštevuje základné školy, diskutuje o dôležitosti zdravého pohybu pre celkové zdravie jednotlivca a angažuje sa aj v ochrane životného prostredia.

Matej Tóth

Matej Tóth

Peter Zemaník vyštudoval germanistiku na Univerzite Friedricha Schillera v Jene, bol redaktorom spravodajstva, moderátorom spravodajských a publicistických relácií, zahraničným korešpondentom s pôsobnosťou pre bývalú Juhosláviu. Od roku 2005 spolupracoval so Slovenským rozhlasom v Bratislave a Rádiom Regina v Banskej Bystrici. S výnimkou jedného ročníka čítal na každej UNL, teraz oslávi jubilejný 10. ročník.

Peter Zemaník

Peter Zemaník

Milan Zvada je dramaturg a projektový manažér kultúrneho centra Záhrada, venuje sa publikačnej a prekladateľskej činnosti. Od roku 2015 je členom neformálnej skupiny INOKRAJ, ktorá sa snaží prepájať LGBTI ľudí v Banskobystrickom kraji so svetom a svet s nimi. Je absolventom Fakulty humanitných vied UMB aj Fakulty dramatických umení Akadémie umení.

Milan Zvada

Milan Zvada

Prirodzene, opäť je pre návštevníkov a návštevníčky UNL pripravený predajný stánok, v ktorom je možné zakúpiť si čítané a aj iné výborné knižné novinky, ako aj podporiť projekt kúpou reklamných predmetov. Nechýba ani detské stanovište, detský kútik a záverečná tombola s afterparty.

Nezabudnite, čítania sa začínajú na všetkých stanovištiach naraz o 17:00 hod., číta sa 15 minút, po ktorých vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun na ďalšie stanovište. Na prvom stanovišti, ktoré sa rozhodnete navštíviť, dostanete „literárny pas“ so všetkými podstatnými informáciami vrátane mapky stanovíšť, pri orientácii však budú pomáhať aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky UNL.

Organizátori Vás čakajú v utorok 18. apríla 2023 od 17:00 hod. v priestoroch Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40 a 51 v Banskej Bystrici. Môžete sledovať aj FB a IG Univerzitná noc literatúry.

Príďte s úsmevom a priateľsky naladení.

Zdroj: Organizačný tím UNL , Foto: UMB a ilustračné