Prezentácia knihy Pavla Marka a kolektívu Ako chutí mier s Vladimírom Strmeňom v ŠVK

KULTÚRA
0 /

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici  – Literárne a hudobné múzeum pozýva na prezentáciu knihy AKO CHUTÍ MIER, ktorú pripravila pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Podujatie sa uskutoční v pondelok 5. mája 20025 o 16:00 hod. v expozícii múzea ŠVK Múzeum – domov múz. (2. poschodie).

Autorom knihy je Ing. Pavel Marko a kol., plukovník vo výslužbe.  Ing. Pavel Marko aj po skončení aktívnej  vojenskej služby ostal verný svojmu povolaniu. Jeho meno sa spája s Úniou vojnových veteránov Slovenskej republiky (ÚVVS). Od roku 2022 pôsobí ako jej prezident. Súčasne je prezidentom slovenskej pobočky Medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl OSN.

Zľava Vladimír Strmeň a Pavel Marko

Zľava Vladimír Strmeň a Pavel Marko

Vzácnom hosťom podujatia bude pán Vladimír Strmeň, ktorý je krstným otcom uvedenej knihy, čestným prezidentom ÚVVS, vojnový veterán a priamy účastník SNP.  Na podujatí sa podelí o svoje autentické zážitky z účasti v bojoch počas Slovenského národného povstania.

Samotná kniha je rozdelená do troch častí:

  1. Osobné príbehy z misií: Príbehy a autentické zážitky priamych účastníkov misií, predovšetkým z vojnového konfliktu na Balkáne.
  2. História Únie vojnových veteránov SR: 25 rokov práce a aktivity tejto organizácie v podobe faktov a udalostí.
  3. Príhovory partnerov: Dôležité odkazy a slová partnerov, ktorí podporujú mierové aktivity
Pavel Marko

Pavel Marko

Prečo si knihu prečítať?

Táto kniha je pravdivým a nekompromisným svedectvom. Vďaka osobným výpovediam a faktom slúži ako ochrana pred prekrúcaním histórie a zabezpečuje, že udalosti budú podané presne tak, ako sa naozaj stali. Je to zdroj poznania pre každého, kto chce porozumieť skutočným výzvam a hodnotám mierových misií.

Ako knihu hodnotí jej recenzent Prof. PhDr. Jozef Migaš, CSc.:

„Kniha je príťažlivá, hodnotná, spája v sebe  rôzne faktografické dokumenty a spomienky o vojnovom a najmä  mierovom poslaní a pôsobení slovesných účastníkov vojenských misií na Balkáne. Knihu „Ako chutí mier“ nemožno zaradiť k tradičným literárnym žánrom, nepatrí k literatúre faktu, je spomienkovou knihou. Je knihou pamäti, morálnym a pravdivým zrkadlom, citovou a bolestivou výpoveďou o občianskej vojne v bývalej Juhoslávii.V knihe sú synergicky pospájané rôzne žánre a vyjadrovacie prostriedky vychádzajúce zo spomienok príslušníkov 1. slovenskej mierovej misie OSN UNPROFOR a členov novodobých vojnových veteránov  SR. Kniha je kronikou ich cesty, nimi zosobnená, prepotená i krvou preliata. Je cenným novodobým posolstvom mieru, v ktorej je červenou niťou zdôraznená pravda, že „Vojna je zlá, nezmyselná a ničí nielen telo človeka, ale aj jeho dušu. Mier je najlepšie vec na svete, mier je trvalou hodnotou vo všetkých jej prejavoch.“

Jozef Migaš

Jozef Migaš

Uvedenú knihu ako bývalý vedecký pracovník SAV, politik, vysokoškolský pracovník UK a Vysokej školy politickej v Bratislave, diplomat a politik , odporúča Jozef Migaš využiť a zaradiť do výchovno – vzdelávacích programov na rôznych typoch a stupňoch škôl.

„Poslanie tejto knihy nekončí jej prečítaním a odložením. Som presvedčený, že ochrana mieru ostáva pre všetkých, ktorí sa na jej tvorbe podieľali, ale nielen pre nich, našou trvalou povinnosťou. Nielen preto, aby sme mohli slobodne žiť, ale aby sme taký život zachovali aj pre naše ďalšie pokolenia. Slobodne žiť, slobodne sa vzdelávať, slobodne pracovať. A tiež slobodne oddychovať, slobodne sa stretávať a slobodne sa vzájomne obohacovať,“

uvádza autor Pavel Marko.

Organizátori a autori vás srdečne pozývajú na uvedenú prezentáciu.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ŠVK a ilustračné