Pozvánka do sveta literatúry, hudby a divadla v centre Banskej Bystrice

KULTÚRA
0 /

Literárne a hudobné múzeum – špecializovaný organizačný útvar Štátnej vedeckej  knižnice v Banskej  Bystrici pozýva na návštevu svojich expozícií, odborné prednášky z literatúry a hudby a na tvorivé aktivity.

Tento mesiac je to „Tvorivý apríl v múzeu“.  Príďte si oddýchnuť do múzeu a stráviť čas tvorivo a  inšpiratívne. Múzejná animátorka má pre návštevníkov pripravené tvorivé aktivity  a nenáročné techniky, vďaka ktorým si skrášlite svoj príbytok a vytvoríte si jarnú – veľkonočnú atmosféru. Na všetky aktivity je nevyhnutné sa objednať vopred.

Expozície múzea

Zbierkový fond múzea je prezentovaný v troch stálych expozíciách: Múzeum – domov múz, Bábkarský salón a Ľudové hudobné nástroje na Slovensku a dvoch vysunutých múzejných expozíciách: Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského v Tajove a Pamätná izba Pavla Tonkoviča v Podkoniciach. Pod organizačnú štruktúru múzea bolo v roku 2024 začlenené aj Hudobné átrium – špecializovaná študovňa zameraná na hudbu a hudobnú kultúru.

Pamätná izba Pavla Tonkoviča v Podkoniciach je od februára 2025 dočasne zatvorená z dôvodu rekonštrukcie Obecného úradu, kde je umiestnená.

Okrem stálych expozícií pracovníci múzea zverejňujú zbierkový fond prostredníctvom tematických a monografických výstav, konferencií a seminárov, prednášok, koncertov, stretnutí s umelcami, vedeckovýskumných úloh, článkov v dennej a odbornej tlači a edičnej činnosti.

Pripravujú aj špecializované programy pre školy, tematicky zamerané audiovizuálne pásma a video premietanie. Zbierkové predmety na požiadanie poskytujú záujemcom na študijné a vedecké účely.

Ponuka pre návštevníkov a školy

BÁBKARSKY SALÓN

Literárne a hudobné múzeum vás pozýva stráviť čas v malom, ale atraktívnom Bábkarskom salóne.

Bábkarský salón dokumentuje počiatky ľudového bábkarstva na Slovensku: rodinu Stražanovcov, rodinu Anderleovcov, Antona Anderleho z Radvane, bábkarov – výrobcov na strednom Slovensku, ochotnícke súbory z 50. – 70. rokov minulého storočia, ďalej pôsobenie Krajského bábkového divadla a Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Zastúpená je aj tvorba slovenskej scénografky Jany Pogorielovej a jej manžela, divadelného technológa Antona Dušu.

Typologicky sú v bábkarskom salóne zastúpené tri druhy bábok: maňušky, marionety a javajky. Okrem toho sú v salóne i rodinné bábkové divadielka, divadelné rekvizity, kulisy, bohatý fotografický a obrazový materiál. Salón využívame na rôzne interaktívne podujatia s deťmi predškolského veku i žiakmi základných a stredných škôl (špecializované hodiny výtvarnej, dramatickej a estetickej výchovy).

Priestor poskytuje možnosti na realizáciu rôznych environmentálne zameraných podujatí a tém. Dramatické scénky sú vhodné aj na upevňovanie etických princípov u detských aktérov, ktorí pod vedením skúsených lektorov cez správanie bábkových postáv modifikujú aj vlastné postoje.

Pre skupiny záujemcov sú k dispozícii videozáznamy, ktoré dávajú možnosť nazrieť do zákulisia prípravy bábok vo firme Pogorielová –Duša a vidieť aj bábky v akcii, ožívajúc pod rukami majstra bábkoherca Antona Anderleho. Tí najodvážnejší si môžu tvorivo zahrať bábkové divadlo. V salóne nájdete maňuškové rozprávky: Snehulienka a sedem trpaslíkov, Červená čiapočka, Psíček a mačička, Janko a Marienka, Čin – čin a iné.

Okrem uvedených činností ponúkame: tvorivé kreslenie inšpirované farebnými exponátmi, dramatizáciu rozprávok a nácvik jednoduchých divadelných scénok, literárne čítanie z tvorby slovenských autorov, workshop: dramatická výchova s využitím prvkov dramatoterapie.

ĽUDOVÉ HUDOBNÉ NÁSTROJE NA SLOVENSKU

Literárne a hudobné múzeum zabezpečuje na Slovensku výskum výroby a uplatňovania ľudových hudobných nástrojov. Tie patria medzi najstaršie umelecké prostriedky vôbec.

Tradičné hudobné nástroje sú základom ľudovej inštrumentálnej hudby. Na Slovensku tvoria v porovnaní s inými stredoeurópskymi kultúrami značne rozsiahly celok, ktorý v súčasnosti tvorí do 200 nástrojových typov.

Expozícia prináša 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov. Väčšina z nich bola vyrobená v 20. storočí. Z druhej skladby prezentuje signálne, samoznejúce, vzduchozvučné a strunové nástroje.

Najrozsiahlejší celok je venovaný píšťalám a z nich najmä špecifickému slovenskému hudobnému nástroju – fujare, ktorá sa stala symbolom etnickej preukaznosti Slovákov. Expozíciu dopĺňa video premietanie, ale aj možnosť uskutočniť tvorivé aktivity (hra na ľudových hudobných nástrojoch, rytmicko-pohybové hry, hravé vedomostné kvízy a súťaže).

PAMÄTNÝ DOM JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO V TAJOVE

Expozícia v rodnej drevenici spisovateľa je venovaná histórii a významným osobnostiam obce Tajov s dôrazom na literárne kontexty Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej.

Vo vstupnom priestore Pamätného domu sa nachádza malá expozícia venovaná ďalšiemu slávnemu tajovskému rodákovi, vynálezcovi, maliarovi, kňazovi Jozefovi Murgašovi a expozícia tematicky zameraná na slávnu hutnícku minulosť obce Tajov s ukážkou odievania a remeselnej zručnosti obyvateľov.

Návšteva  tejto expozície  je veľmi vhodná pre rôzne školské výlety, literárne a iné exkurzie či turistické skupiny. Pamätný dom J. G. Tajovského patrí medzi najnavštevovanejšie  literárne expozície na Slovensku.

HUDBA V MÚZEU

Ponuka rôznych hudobných prednášok viažucich a k životu a tvorbe regionálnych hudobných skladateľov: Ján Egry,  Ján Levoslav Bella, Viliam Figuš Bystrý, Ján Móry, Ján Cikker, Andrej Očenáš, Tibor Andrašovan, Zdenko Mikula, Pavol Tonkovič.

Nechýbajú prednášky: Fujara – slovenská vzácnosť nehmotného kultúrneho dedičstva; Slovenská filmová hudba v tvorbe Tibora Andrašovana, Svetozára Stračinu, Šimona Jurovského; Hudobný romantizmus v tvorbe Jána Levoslava Bellu; Smery a prúdy rockovej hudby – regionálna rocková scéna; Banskobystrický bigbít a iné.

Hudobno – vzdelávacie podujatia zabezpečuje aj Hudobné átrium, ktoré organizačne pod múzeum patrí. Sú to rôzne hudobné workshopy, komentované projekcie filmových muzikálov, série audiovizuálnych výstav zahŕňajúce rôzne témy: jazz, rock, blues, gitaroví mágovia, výročia hudobných legiend a iné.

Záujem návštevníckej verejnosti je aj o výstavu: Hudobný svet vzdialených kultúr – prezentácia etnických nástrojov  rôznych krajín svete s interakciou účastníkov.

LITERATÚRA V MÚZEU

Bohatá je aj ponuka odborných prednášok a vzdelávacích programov z literatúry. Oba formáty vhodne doplnia školský vyučovací proces. Žiaci počas vzdelávacích programov aktívne pracujú a lektor – múzejný pedagóg využíva rôzne prvky múzejné pedagogiky, napr. lektoráty, prednášky, prezentácie, tvorivé aktivity, orálna história, múzejné divadlo, objektové učenie, konštruktivistická metóda, kritické myslenie, projektové učenie, reťazové sprevádzanie, pracovné listy, publikácie a pod.

Ponukový list_Literatúra v múzeu

HROMADNÉ NÁVŠTEVY je z kapacitných dôvodov nevyhnutné vopred nahlásiť na tel. číslach +4214847107702 +421905303593; email: lektor.lhm@vkbb.eu.

Expozície sú otvorené v pracovných dňoch v čase 9:00 – 17:00 hod., posledný vstup o 16:00 hod.

Zdroj: Soňa Šóky , Foto: LHM a ilustračné