Mesto Banská Bystrica predstavuje rezbárov s motívom 366. Radvanského jarmoku – detskou hračkou

KULTÚRA
1 /

Pre podujatie zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sú typické hlavne stánky s výrobkami majstrov remeselníkov. Tento rok ich do Banskej Bystrice od 5. do 8. septembra zavíta okolo 250. Medzi nimi, okrem iných, aj Jana Majerská a Ladislav Hedvigi.

Už v minulosti neobchádzali jarmok ani majstri vyrábajúci krásne hračky z rôznych materiálov. Vyrezávané zvieratká, vozíky, autíčka, vláčiky, bábiky, rôzne pohybujúce sa postavičky, kocky, rapkáče a stavebnice majú bohatú históriu a starú tradíciu.

Umelecká práca s drevom živí Janu Majerskú po celý život. Do tajov rezbárstva ju zasvätil jej otec Július Katina, pri ktorom presedela v dielni hodiny a hodiny. Medzi sortiment, ktorý vyrába, okrem iného, patria aj drevené hračky z lipy.

„Prvými zvieratkami, ktoré som z nej vyrezávala, boli ovečky. Až postupne pribudli psíky, koníky, ale aj ďalšie hospodárske zvieratá. Teší ma, keď som na rôznych podujatiach, ako po drevených hračkách siahajú hlavne malé deti a hrajú sa s nimi pri mojom stole. Človeka to poteší. Dieťa je asi najvzácnejší tvor, ktorý vám ukáže, či sa mu váš výrobok páči,“

hovorí  rodáčka z Bukoviny pri Novej Bani Jana Majerská.

Jana Majerská

Jana Majerská

O zhotovovanie drevených hračiek sa Ladislav Hedvigi začal zaujímať až popri svojich deťoch. Postupne sa dostal aj k ikonickým kúskom z Kyjatíc. Okrem iných zvierat najčastejšie vyrezáva koníkov.

„Rezbárčine sa venujem približne dvanásť rokov. Hračky vyrábam z bukového dreva bez použitia spojovacích kovových prvkov. Zdobené sú kruhovou rezbou a ornament na ne vyrývam do moridlom nafarbenej plochy. Takéto postupy používali pri výrobe hračiek aj starí majstri z Kyjatíc,“

uvádza rezbár z Rimavských Zalužian Ladislav Hedvigi.

Ladislav Hedvigi

Ladislav Hedvigi

S remeselníckou tvorbou obidvoch rezbárov, ktorí boli ocenení titulom Majster ľudovej umeleckej výroby, sa môžete zoznámiť počas 366. Radvanského jarmoku v rámci Školy s majstrom remesla pri Barbakáne.

Zdroj: Mesto BB , Foto: FB a ilustračné