Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice ponúka v decembri zaujímavý program

KULTÚRA
1 /

Milí priatelia a milovníci hudby, prijmite pozvanie do Hudobného átria Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a vyberte si z ponuky žánrovo rôznorodých podujatí. Hudobné átrium je tu pre vás.

Johann Strauss ml. NETOPIER

V utorok 17. decembra 2024 o 16:00 hod. sa uskutoční beseda s režisérom Petrom Oravcom a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou k premiére jednej z najslávnejších operiet rakúskeho hudobného skladateľa, „kráľa valčíkov“ Johanna Straussa ml., v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Na besede zaznejú aj hudobné ukážky v podaní sólistov. VSTUP VOĽNÝ

Opereta Netopier (Die Fledermaus) Johanna Straussa ml. patrí k skladateľovým najúspešnejším dielam. Premiéru mala 5. apríla 1874 vo viedenskom Theater an der Wien. Nemecké libreto napísali Carl Haffner a Richard Genée, je inšpirované komédiou Das Gefängnis (Väzenie) nemeckého dramatika Rodericha Benedixa.

Johann Strauss ml.

Johann Strauss ml.

Vtipný kolotoč nečakaných zápletiek a nedorozumení je obohatený melódiami v rytme valčíka i čardáša. Dielo sa stalo jedným z klenotov svetovej operety a „zlatého veku“ viedenskej operety. Napriek zdanlivo zložitej téme pomýlenej identity, v ktorej každý z protagonistov predstiera, že je niekto iný pomocou prevlekov, je zápletka ľahko rozpoznateľná.

Hlavnou postavou je Gabriel von Eisenstein, ktorý sa rozhodne nenastúpiť do väzenia, ale namiesto toho sa v kostýme netopiera objaví na maškarnom plese. Opereta Netopier je veselým príbehom plný humoru a sviežej hudby Johanna Straussa ml.

Ak sa chcete dozvedieť viac o režijnom a dramaturgickom zámere, ale aj o zákulisí naštudovania diela, neváhajte prijať naše pozvanie na besedu s pozvanými hosťami k blížiacej sa premiére operety. V podaní sólistov zaznejú aj hudobné ukážky.

ZAOSTRENÉ NA MUZIKÁL

Výstava s prehliadkou slávnych filmových muzikálov potrvá do 20.12.2024  od 10:00 – 17:00 hod.   Preneste sa do éry slávnych filmových muzikálov, so scénami plných skvelých tanečných a speváckych výkonov s Fredom Astairom, Bingom Crosbym, Barbrou Streisand, Louisom Armstrongom, Lizou Minnelli a ďalšími.  Spoznajte pôsobivé príbehy romantických hudobných komédií a drám, akými sú Hello, Dolly!, Singin´in the Rain, Funny Girl, My Fair Lady, American in Paris, Holiday Inn, Mary Poppins, Cabaret, Moulin Rouge!, Jesus Christ Superstar, Hair, Pomáda, Rebelové, Kdyby tisíc klarinetů a ďalšie.

Audiovizuálna výstava s bohatou ponukou filmových projekcií priblíži svet muzikálov zvukom, obrazom i písmom. Navštívte Hudobné átrium a vyberte si z našej ponuky muzikál, ktorý túžite zhliadnuť. Organizovaným skupinám odporúčame rezerváciu termínu.  Kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744.

Piesne z Broadwaya 

Muzikál 1941, USA 104 minút. Po desiatich rokoch sa Fred Astaire s Ginger Rogersovou  ešte raz naposledy stretli v príbehu, ktorý napísali Betty Comdenová a Adoplh Green a obratne režíroval Charles Walters.  Zápletka podľa mnohých zrkadlí skutočné tvorivé napätie, ktoré medzi tými dvoma panovalo. Astaire hrá rolu profesionálneho tanečníka Josha Barkleyho, Rogersová jeho ženu, ktorá túži opustiť muzikálové tanečné figúry Bouncin ‚the Blues a venovať sa skutočnej dráme. Josh sa ju snaží získať späť a medzi výstupmi vedúcimi k šťastnému koncu zaznievajú skladby a tanečné scény  Shoes with Wings On a They Can’t Take That Away from Me.

Cabaret 

Muzikál 1972. USA 169 minút. Po svojej newyorskej premiére v roku 1966 sa Cabaret stal okamžite senzáciou a následne jedným z najúspešnejších muzikálov v histórii. O šesť rokov neskôr ho preslávil rovnomenný film režiséra a choreografa Boba Fosseho, v hlavných úlohách s Lizou Minnelli a Michaelom Yorkom.

Muzikál bol ocenený ôsmimi Oscarmi: za najlepšiu réžiu (Bob Fosse), za najlepší herecký výkon (Liza Minnelli), za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Joel Gray) a v ďalších piatich  technických kategóriách.

Príbeh o americkej speváčke, ktorá očarená dekadenciou predvojnového Berlína hľadá na javisku Kit Kat klubu cestičku ku kariére filmovej hviezdy. Rozvíja sa príbeh  jej priateľstva k dvom mužom – krajanovi, učiteľovi angličtiny a nemeckému milionárovi.  Píše sa rok 1931 a do Berlína, mesta kypiaceho životom, prichádza mladý americký spisovateľ Clifford Bradshaw, aby písal, študoval a poznával svet.

Sprievodkyňou sa mu stáva kabaretná speváčka Sally Bowles, s ktorou nadviaže milostný románik. Magicky ho preto priťahuje i kabaret, ktorý je miestom, kde sa ľudia bavia, zároveň je však i metaforou pre svet, v ktorom sa klaunovstvo a absurdita stali základným životným princípom. A počiatočný pocit slobody a neviazanosti nemôže Clifforda nechať ľahostajným pred plíživým nástupom falošných ideí i stále stupňujúcim sa vplyvom Hitlerovej strany NSDAP.

Vlasy

Muzikál 1979. USA a Nemecko  121 minút. Píšu sa šesťdesiate roky minulého storočia a nad Amerikou a jej deťmi kvetov sa vznáša tieň vojny vo Vietname. Dvaja herci sa rozhodnú napísať príbeh o láske a slobode. Na kúskoch novín píšu prvé poznámky k muzikálu Hair. V tom čase nemohli ani len tušiť, že Hair sa stane kultový a večne živý muzikál. Premiéra muzikálu sa konala 17. októbra 1967 v newyorskom divadle Public Theatre.

Hair je jedným z najvýznamnejších muzikálov 20. storočia. Režiséra Miloša Formana zaujal nielen možnosťou natočiť výpravný film s choreografickými číslami, modernou hudbou a provokujúcimi textami, ale predovšetkým svojimi presahmi  za obvyklé hranice muzikálového žánru.

V dobe svojho vzniku boli Vlasy dielom politickým a sociálno-kritickým, odcudzujúcim vojnu vo Vietname a malomeštiacku ľahostajnosť voči tejto tragédii.  Je tiež dielom romantickým, vyzývajúcim hippies a všetky formy ich rebélie proti konzervativizmu.

Formanovi nerobilo žiadne problémy nájsť si vzťah k týmto  rýdzo americkým témam, keďže jadrom boli problémy, na ktoré sa sústreďoval vo všetkých svojich českých filmoch. Generačný konflikt, naivná a čistá túžba mladosti po láske a slobode, protest proti konvenciám  a predsudkom, ktoré ničia ilúzie.

Mamma Mia!

Muzikál 2008. USA, Veľká Británia a Nemecko 109 minút. Idea vytvoriť muzikál postavený na skladbách skupiny ABBA sa zrodila v hlave producentky Judy Craymer. Až po desiatich rokoch získala súhlas s ich využitím, pričom podmienkou bolo vytvorenie muzikálu, ktorý so skupinou ABBA bude korešpondovať výhradne na báze songov.

Spoluproducentmi filmu sa stali mužskí členovia skupiny ABBA – Benny Andersson a Björn Ulvaeus. Ďalším koproducentom bol slávny herec Tom Hanks, ktorý predpovedal úspešnosť filmu slovami: „Rovnako ako ja budete mať chuť po desiatich minútach vstať a začať spievať.  Je to veľmi nákazlivé.“

Filmová verzia muzikálu Mamma Mia! uvedená v roku 2008  je adaptáciou divadelnej verzie premiérovej v roku 1999.  Obsadením do hlavných úloh Meryl Streep a Piercea Brosnana získala punc výnimočnosti …a mnohé ďalšie.

HUDOBNÝ SVET VZDIALENÝCH KULTÚR

Stála ponuka 10:00 – 17:00 hod. Objavujte pestrosť zvukov a harmónií, spoznajte históriu a zvuky tradičných etnických nástrojov rôznych kultúr a vzdialených hudobných svetov. Komentovaná prehliadka s interakciou účastníkov.

Návštevníkom sú nástroje k dispozícií v rámci otváracích hodín. Organizovaným skupinám odporúčame rezerváciu termínu. Kontaktujte: hudobneatrium@svkbb.eu  048/4710744.  Vstupné na workshop je 2 €.

EXKURZIE V HUDOBNOM ÁTRIU

Zoznámte sa s činnosťou a ponukou Hudobného átria, ktoré je priestorom nielen pre štúdium hudby, ale aj príjemnou zónou pre stretnutia hudbymilovnej verejnosti. Študujete hudbu, hudobnú pedagogiku, resp. príbuzné oblasti a potrebujete odborné zdroje?

V Hudobnom átriu nájdete širokú ponuku muzikologickej literatúry, prístup k obsiahlej medzinárodnej plnotextovej databáze odborných hudobných časopisov RILM s komfortnou prácou pre kvalitné a komplexné muzikologické rešerše. Prívetivé prostredie Hudobného átria si môžete užiť hrou na klavíri a iných nástrojoch, počúvaním hudby, či zhliadnutím hudobných filmov.

Priľahlé zelené nádvorie historickej budovy knižnice umocní príjemnú atmosféru a ulahodí vašim zmyslom. Jednotlivcom a rodinám sú pracovníci HM ŠVK k dispozícií počas otváracích hodín. Organizovaným skupinám sa odporúča rezerváciu termínu.

Zdroj: Ingrid Guzmická, Foto: archív a ilustračné ŠVK