BBSK – Verejná knižnica Mikuláša Kováča a Odbočka Spolku slovenských spisovateľov si tento týždeň pripomenuli životné jubileum vysokoškolskej pedagogičky a literárnej historičky Brigity Šimonovej na podujatí vo VKMK – pobočke Fončorda.
Jubilantka Brigita Šimonová (*8. januára 1942)
Pri tejto príležitosti knižnica spracovala a vydala jej osobnú personálnu bibliografiu, ktorá je ďalším pekným počinom vo vydavateľskej činnosti knižnice (autor: Katarína Donovalová, 2022, vyd. DALI s. r. o).
Autorka bibliografie Katarína Donovalová v personálnej bibliografii okrem informácií týkajúcich sa jej súkromného života sústredila množstvo faktografických údajov z literárnej, vedecko – výskumnej, expertíznej, posudzovateľskej a redakčnej činnosti.
Mapuje aj tvorivé aktivity spisovateľky, dramaturgičky, scenáristky, režisérky študentského divadla KNAP, predsedníčky v rôznych odborných porotách na celoštátnych súťažných prehliadkach v umeleckom prednese poézie a prózy.
Prostredníctvom bibliografie sa podarilo vytvoriť pre verejnosť kompaktný a inšpiratívny obraz života a diela Brigity Šimonovej – vysokoškolskej pedagogičky a literárnej historičky, sestry básnika, germanistu a prekladateľa Ladislava Šimona.
Vybraté dôležité míľniky v živote prof. Brigity Šimonovej
Narodila sa v Banskej Bystrici. V rokoch 1956 – 59 študovala na Jedenásťročnej strednej škole v meste pod Urpínom, 1959 – 64 na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, odbor slovenský jazyk a ruština.
V rokoch 1964 – 66 pôsobila ako stredoškolská profesorka na Pedagogickej škole v Rožňave.
V roku 1966 sa vrátila do rodnej Banskej Bystrice, nastúpila na miesto učiteľky na Strednej priemyselnej škole spojovej techniky Jozefa Murgaša a bola vtiahnutá do rôznych aktivít osvetového strediska ale aj Slovenskej literárnovednej spoločnosti SAV.
V roku 1968 spojila svoje meno s celoslovenskou prehliadkou umeleckej tvorivosti pedagogických pracovníkov Chalupkovo Brezno. V prvých ročníkoch vystupovala v roli účinkujúcej, veľmi skoro sa presunula na post váženej porotkyne a jej pôsobenie v tejto oblasti je doteraz.
V roku 1969 začala spolupracovať s Cestovnou kanceláriou mládeže ako sprievodkyňa a tlmočníčka a odovzdávala svoje skúsenosti mladej generácii.
V roku 1973 nastúpila na podnet prof. Ivana Plintoviča na miesto vysokoškolskej učiteľky na katedru slovenského jazyka a literatúry na vtedajšej Pedagogickej fakulte a začala sa jej bohatá pedagogická ale i vedecká činnosť.
V roku 1979 začala odborne viesť študentské Divadlo KNAP, bola jeho režisérkou, dramaturgičkou, scenáristkou. Mladým ľuďom dávala priestor na tvorivosť, podnecovala ich k tomu, aby to čo hrajú vychádzalo z ich vnútra, aby boli nielen hercami ale aj tvorcami divadelných predstavení. S divadlom získala množstvo ocenení na domácich a zahraničných súťažiach, najmä na celoslovenskej prehliadke Akademický Prešov.
V roku 1989 obhájila dizertačnú prácu na tému: Súčasná slovenská rozprávka.
S Metodickým centrom Banská Bystrica začala externe spolupracovať v roku 1990 a začala v ňom budovať kabinet slovenského jazyka a literatúry v intenciách nastupujúcej novej koncepcie.
V roku 1992 sa stala tajomníčkou Katedry slovenského jazyka a literatúry na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.
Vedúcou Katedry slovenského jazyka a literatúry na Pedagogickej fakulte UMB sa stala v roku 1994 a funkciu vykonávala do februára 1999.
Od roku 1994 bola i členkou Spolku slovenských spisovateľov. Na zakladajúcom kongrese Združenia tvorivej dramatiky v roku 1995 bola zvolená za jeho predsedníčku.
V roku 1999 začala vykonávať funkciu prodekanky pre vedu a výskum, edičnú a umeleckú činnosť Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.
- februára 2001 prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster odovzdal menovací dekrét profesorky v odbore teória vyučovania predmetov všeobecnovzdelávacej a odbornej povahy v špecializácii teória vyučovania na 1. stupni ZŠ.
V roku 2012 rektorka UMB Beata Kosová udelila Brigite Šimonovej pri príležitosti 20. výročia vzniku univerzity: Cenu rektorky za celoživotný prínos k rozvoju univerzity.
V roku 2017 rektor UMB Vladimír Hiadlovský oficiálne udelil Brigite Šimonovej čestný titul: profesor EMERITUS Univerzity Mateja Bela za významný prínos v oblasti vedy a vzdelávania.
Ocenenie pre Brigitu Šimonovú
Pani profesorka Brigita Šimonová patrila a patrí k neúnavným organizátorom kultúrno – spoločenského života v Banskej Bystrici a okolí. Roky svojho profesionálneho života venovala výchove a vzdelávaniu mladej generácie ako vysokoškolská pedagogička. Mladej generácii svojich žiakov odovzdávala najmä lásku k literatúre – písanému slovu a divadelnému umeniu. Vychovala viaceré generácie pedagógov.
Svojimi aktivitami v oblasti literatúry, umenia a vysokého školstva výrazným spôsobom reprezentovala Mesto Banská Bystrica, ale i celý náš kraj a prispievala k jeho zviditeľňovaniu a šíreniu dobrého mena doma i v zahraničí.
„O to viac nás teší, že pre dvoma týždňami si z rúk predstaviteľov BBSK prevzala ocenenie KVET KULTÚRY A UMENIA 2022 ako poďakovanie výnimočným ľuďom, ktorí sa podieľajú na šírení a rozvíjaní kultúry v Banskobystrickom kraji (po 9 – ročnej odmlke),“
uviedla manažérka VKMK Soňa Šóky.
Moderátorka podujatia pani Šóky sa snažila v rozhovore s hostkou vyzdvihnúť najzaujímavejšie míľniky z jej osobného i pracovného života a vyskladať tak zaujímavú mozaiku jej aktivít naplnených činorodou prácou na poli literárneho diania, divadla, vysokého školstva a osvety.
Podujatia sa zúčastnili zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja: Mgr. Peter Černek – vedúci oddelenia kultúry a Mgr. Mária Šajgalíková, Ing. Jana Očenášová – vedúca oddelenia kultúry Mesta Banská Bystrica, zástupcovia Univerzity Mateja Bela (UMB), bývalí študenti, kolegovia a spolupracovníci pani profesorky Šimonovej, priatelia, známi a zástupcovia kultúrnych inštitúcií.
Niektorí z nich v rámci vstupov spomínali na spoločne prežité roky, zážitky zo študentského divadla KNAP, ktoré pani Šimonová dlhé roky viedla ako režisérka, dramaturgička a scenáristka, či roky prežité na Pedagogickej fakulte UMB, kde pani prof. Brigita Šimonová dlhé roky pôsobila.
Úprimné a emotívne vyznania z úst bývalých študentiek, kolegýň a priateliek Mgr. Evy Pršovej, PhD. či PaedDr. Slavomíry Očenášovej – Štrbovej, PhD. boli kultivovaným doplnením moderátorského slova a vyskladaním celej mozaiky o ľudskosti, pedagogickom poslaní a umeleckom prínose pani prof. Šimonovej na poli „literatúry, kultúry a umenia“.
Za Odbočku Spolku slovenských spisovateľov vystúpila jeho tajomníčka PaedDr. Jana Borguľová, ktorá vyzdvihla dlhoročnú spoluprácu v oblasti literárneho diania, záujmovej umeleckej činnosti a celkového prínosu pre rozvoj umenia a literatúry v našom kraji.
V umeleckom programe sa predstavili mladí úspešní recitátori Max Hudec s básňou od Valentína Šefčíka „Ticho“ a Hanka Danišová s prózou Roalda Dalha „Cesta do neba“. Obaja sú víťazmi literárnych súťaží: Hviezdoslavov Kubín, Sládkovičova Radvaň, Kováčova Bystrica a Sládkovičova Lipa, pravidelne sa zúčastňujú a súťažia na vyššie menovaných literárnych súťažiach.
Spríjemnením podujatia bol i hudobný program v podaní akordeonistu Martina Kamenského, študenta 6. ročníka Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Bibliografiu pokrstila PaedDr. Jana Borguľová – tajomníčka Odbočky Spolku slovenských spisovateľov, symbolicky zeleným hráškom.
„Ako knižnica sme hrdí na to, že aj takýmito podujatiami si pripomíname významné osobnosti mesta Banská Bystrica a nášho kraja, ktorí svojimi celoživotnými aktivitami prispeli k jeho zviditeľňovaniu doma i v zahraničí,“
dodala Soňa Šóky.
Vydanie novej personálnej bibliografie finančne podporili Fond na podporu umenia a Mesto Banská Bystrica.
Zdroj: Soňa Šóky , Foto: VKMK a Vladimír Veverka